Lidovky.cz

Jihoafrický miliardář věnuje přibližně 1,5 miliardy na charitu

Lidé

  7:00
Johannesburg - Patrice Motsepe, miliardář a důlní magnát z JAR poskytne polovinu svého majetku charitativní nadaci. Motsepe zveřejnil prohlášení, v němž svůj krok zdůvodňuje jako odpověď na výzvu Billa Gatese a Warrena Buffetta ke spoluúčasti na dobročinných akcích

patrice motsepe

Majetek jednapadesátníka Motsepeho, jemuž patří důlní skupina African Rainbow Minerals těžící kromě platiny také uhlí, meď i zlato, odhaduje časopis Forbes na 2,65 miliardy dolarů (50 miliard korun).

"Existují velké výzvy a my doufáme, že náš příslib povzbudí také další lidi v Jihoafrické republice, v Africe a ostatních zemích s rozvíjejícím se hospodářstvím k poskytnutí darů a příspěvku k tomu, aby byl svět lepší.

Suma bude odvozena z celého majetku

Rozhodl jsem se dát nejméně polovinu peněz pocházejících z rodinného majetku na pomoc chudým Jihoafričanům nacházejícím se na okraji společnosti," napsal Motsepe v prohlášení.

Cílovou skupinou budou kromě "chudých a hendikepovaných Jihoafričanů také nezaměstnaní, ženy, mládež a dělníci", dodala k tomu v rozhlase miliardářova žena Precious.

K sumě, o niž půjde, řekl jeden z Motsepeho spolupracovníků, že bude odvozena z "celého majetku, současného i budoucího" a že bude poskytována "bez časového omezení, průběžně".

Reakce na Gatese

Motsepe je první z Afričanů, kdo reaguje na výzvu Giving Pledge. Gates s Buffettem tuto kampaň zahájili v roce 2010 a snaží se jejím prostřednictvím přimět nejbohatší lidi planety k tomu, aby část svého majetku poskytli na dobročinné účely. Od roku 2010 se ke kampani přihlásilo 70 miliardářů včetně například zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga nebo spoluzakladatele počítačové společnosti Intel Gordona Moorea.

African Rainbow Minerals působí nejen v JAR, ale také v Zambii a Kongu.

Motsepemu patří rovněž pretorijský fotbalový klub Mamelodi Sundowns.

Peníze určené na charitu budou převáděny na rodinnou nadaci, založenou v roce 1999. Ta už nyní financuje školské a zemědělské programy v JAR, kde podle agentury AFP žije pod prahem chudoby polovina z 52 milionů občanů a kde hlady trpí čtvrtina obyvatel.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.