Lidovky.cz

Clintonová odešla z čela americké diplomacie, nahradil ji Kerry

Lidé

  7:59
WASHINGTON - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová oficiálně odstoupila z funkce. Na její místo nastoupil John Kerry, který složil přísahu. Pětašedesátiletá Clintonová se během posledního dne v úřadu ráno sešla v Bílém domě s prezidentem Barackem Obamou. Pak se v emotivním projevu rozloučila se zaměstnanci ministerstva, kteří jí zahrnuli potleskem.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová foto: MAFRA- Michal Růžička

Clintonová byla ještě nedávno poměrně polarizující postavou americké politiky, ale nyní patřila k nejoblíbenějším členům Obamovy vlády. Široce se také spekuluje o tom, zda v roce 2016 nezkusí znovu kandidovat na prezidenta.

Kerry: Nastoupím v pondělí v devět ráno
V rozhovoru ve čtvrtek řekla, že se ještě nerozhodla, co ji v budoucnu čeká. Hodlá se prý ale při veřejných vystoupeních věnovat tématům, na kterých jí záleží, a napsat pokračování svých pamětí, které se budou týkat jejího působení v čele americké diplomacie.

Nástupce Clintonové, dosavadní demokratický senátor John Kerry, složil na Kapitolu přísahu. "Nastoupím do práce v pondělí v devět ráno," řekl posléze novinářům, ale odmítl uvést, kterou zemi navštíví jako první.

John Kerry, ministr zahraničí USA.

Kerry byl v Senátu do funkce hladce schválen. Mnohem větší problémy má v Senátu bývalý republikánský senátor Chuck Hagel, kterého Obama nominoval na ministra obrany. Při osmihodinovém slyšení v branném výboru Senátu byl Hagel ve čtvrtek terčem ostré kritiky ze strany svých někdejších republikánských kolegů, kterým vadily jeho minulé postoje k Íránu, Iráku a Izraeli.

Mluvčí Bílého domu Jay Carney ale prohlásil, že Obama očekává, že i přes poměrně vyhrocený tón čtvrtečního slyšení bude Hagel potvrzen. Kritizoval současně intenzitu útoků republikánských senátorů vedených bývalým Hagelovým spojencem Johnem McCainem.

ČTĚTE TAKÉ

Hlasovat proti
Po čtvrtečním slyšení republikánská opozice proti Hagelovi ještě zesílila. Již asi deset senátorů oznámilo, že budou proti Hagelovi hlasovat. Naposledy to řekl člen branného výboru Roy Blunt. Dal nicméně najevo, že nebude usilovat o to, aby republikáni zablokovali Hagelovu nominaci obstrukcemi.

Po hlasování ve výboru by Hagelovi měly k definitivnímu schválení v plénu stočlenného Senátu stačit hlasy 55 demokratických senátorů. Nicméně republikáni by mohli teoreticky za pomoci obstrukcí toto potvrzení blokovat. K překonání obstrukcí je potřeba 60 hlasů.

Rezignaci oznámil také americký ministr energetiky Steven Chu. Demise tohoto nositele Nobelovy ceny za fyziku se po Obamově znovuzvolení očekávala vzhledem ke kritice od republikánů na adresu některých projektů výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.