Lidovky.cz

Zakladatel Googlu a muž s nápadem za miliardy oslaví čtyřicítku

Lidé

  7:00
LANSING/ PRAHA - Stojí v čele druhé nejvlivnější firmy světa a na žebříčku miliardářů mu patří 20. místo. Řeč je o Larrym Pageovi, spoluzakladateli technologické společnosti Google. Byl to právě on, kdo přišel s nápadem, který zásadně změnil způsob hledání informací na internetu, a do řady jazyků včetně češtiny zavedl nové slovo - googlovat. V úterý oslaví Larry Page 40. narozeniny.

Larry Page foto: Reprofoto

Čtyřicátník Zakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brin se poprvé setkali na jaře 1995. Dvaadvacetiletý Page uvažoval o studiu informatiky na Stanfordově univerzitě a o rok mladší Brin mu byl přidělen v rámci programu studentské výpomoci nováčkům. Podle pozdějšího vyprávění se tehdy neshodli prakticky na ničem.

ČTĚTE TAKÉ:

Už následující rok se setkali znovu jako postgraduální studenti pracující na společném projektu. Na jeho počátku stál Pageův nápad, jak zpřesnit výsledky strojového vyhledávání na webu. Jeho cílem, jak to formuloval později, bylo vytvořit vyhledávač, který "dokáže přesně pochopit, co máte na mysli, a nabídnout vám přesně to, co hledáte."

Konvenční metody hledání byly postaveny na myšlence, že stránka je tím relevantnější, čím vícekrát se na ní vyskytuje hledaný výraz. Page se naproti tomu zaměřil na zkoumání vzájemné provázanosti jednotlivých stránek. Vycházel přitom z předpokladu, že nejrelevantnější bude ta adresa, na niž směřuje nejvíc odkazů z jiných adres.

Vyhledávač BackRub

Výsledkem společného úsilí Page a Brina byl vyhledávač nazvaný BackRub, který se stal základem pro Googlem dodnes používaný vyhledávací algoritmus PageRank. BackRub nejprve běžel na serverech Stanfordovy univerzity, v září 1998 ale jeho tvůrci založili vlastní firmu Google Inc. Její název vychází ze slova "googol", jímž matematici označují číslo se stovkou nul. Page a Brin tak dávali najevo ambici zkrotit zdánlivě nekonečné množství informací na internetu.

V prosinci 1998 se o Google pochvalně zmínil časopis PC Magazine, čímž si začínající vyhledávač získal první fanoušky. Co následovalo je vlastně čítankový příběh o naplnění amerického snu. Počet uživatelů raketově rostl a původně garážová firma časem pokořila takové giganty jako Yahoo! či AltaVista.

Podobně čilý byl Google i v prodeji internetové reklamy. Není proto překvapivé, že v nedávno zveřejněném žebříčku společnosti Brand Finance je Google třetí nejhodnotnější značkou světa (po Apple a Samsungu) a druhou nejvlivnější firmou na zeměkouli (po Ferrari).

Úkoly odevzdával v elektronické podobě

Lawrence "Larry" Page se narodil 26. března 1973. Oba jeho rodiče byli počítačovými odborníky, přičemž otec Carl Page má pověst jednoho z průkopníků počítačové vědy a výzkumu umělé inteligence. Nebylo divu, že jejich syn se o počítače zajímal už od dětství a podle svých slov byl prvním žákem na základní škole, který odevzdával domácí úkoly napsané v textovém procesoru.

Bakalářský titul v oboru technických věd získal Page na Michiganské univerzitě, zatímco doktorát v oblasti informatiky, mu byl udělen na Stanfordově univerzitě. Page však nechtěl jít ve stopách svých rodičů a namísto akademické dráhy dal přednost podnikání.

Výkonným ředitelem Googlu byl Page od založení firmy do dubna 2001. Tehdy vedení podniku převzal praxí prověřený manažer Eric Schmidt, který z firmy vytvořil dobře fungující stroj na peníze. Z Page se stal prezident pro produkty, jejichž portfolio v současnosti zahrnuje širokou řadu služeb od elektronické pošty, přes kancelářské aplikace, mapy, strojový překladač textů až po videoportál YouTube.

Zpět na místo výkonného ředitele

Zpět do funkce výkonného ředitele se Page vrátil před dvěma lety. Zodpovídá za každodenní provoz společnosti a dohlíží také na vývoj produktů a technologickou strategii. Podle časopisu Forbes uzavírá Page s jměním ve výši 23 miliard dolarů první dvacítku nejbohatších mužů světa.

V prosinci 2007 si Page vzal o sedm let mladší studentku biomedicínské informatiky Lucy Southworthovou. Ze života tohoto prominentního páru je známo naprosté minimum. Jednou z mála dostupných informací je, že se jim v roce 2009 narodil syn.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.