Lidovky.cz

Zemřel sedminásobný premiér Andreotti, symbol poválečné Itálie

Lidé

  14:00
ŘÍM - Ve věku 94 let zemřel bývalý sedminásobný předseda italské vlády a velká osobnost italských křesťanských demokratů Giulio Andreotti. Informovala o tom místní média.

Giulio Andreotti foto: Reuters

Za svého letitého působení stál Andreotti u všech nejdůležitějších momentů italské republiky. Od referenda o zrušení království, přes volby v roce 1948, znamenající konec komunistických ambicí v zemi, přes italský hospodářský zázrak a tragické události jako byl únos premiéra Alda Mora.

Od roku 1954 vystřídal na dvě desítky ministerských funkcí, převážně klíčových: vnitra, obrany, financí, zahraničí. V čele vlády stanul poprvé v únoru 1972, poslední funkční období trvalo od července 1989 do června 1992. V tom roce byl jmenován doživotním senátorem.

Princ temnot
Jeho údajné napojení na mafii, kvůli kterému stanul i před soudem, mu vyneslo četné přezdívky jako Božský, Belzebub či Princ temnot.

Syn učitele Andreotti, narozený 14. ledna 1919, vyrostl ve skromných poměrech. Při právnických studiích v Římě se angažoval v katolickém studentském hnutí. Osudové pro něho bylo setkání se spoluzakladatelem Křesťanskodemokratické strany (DC) Alcidem de Gasperim ve Vatikánu v roce 1942. De Gasperi ho přivedl do redakce ilegálně vydávaného listu Il Popolo.

Od roku 1944 náležel Andreotti k vedoucím kruhům strany. V roce 1948 jej zvolili do parlamentu. Osvědčil se jako státní podtajemník v úřadu předsedy vlády v letech 1947-1953. Andreottimu, který v zákulisí mistrovsky tahal za nitky italské politiky, se do roku 1993 podařilo bez úhony přestát 27 parlamentních vyšetřování kvůli finančním skandálům a korupčním aférám.

A v dubnu 1993 začal být vyšetřován policií pro podezření z napojení na mafii - především v případu vraždy novináře Carmineho Pecorelliho, který napsal, že Andreotti byl zapleten s mafií a s únosci Alda Mora.

V roce 1999 jej zprostili obvinění, ale roku 2002 byl po odvolání obžaloby odsouzen ke čtyřiadvaceti letům. I on se ale odvolal a roku 2003 ho odvolací soud zprostil obvinění. A v říjnu 2004 ho Italský nejvyšší soud zbavil s konečnou platností obvinění z vazeb na mafii.

Po zániku strany DC v roce 1994 Andreotti vstoupil do tehdejší křesťanskodemokratické Italské lidové strany (PPI), která zanikla v roce 2002. Giulio Andreotti se projevil také jako úspěšný spisovatel a jeho díla se mnohokrát objevila na seznamu bestsellerů. Vydal na dvě desítky knih s úvahami o situaci v Itálii a jejích osobnostech.

Jeho postava fascinuje i filmové tvůrce. Režisér Paolo Sorrentino o něm roku 2008 natočil film s názvem Il Divo (Božský), který vyhrál cenu poroty na filmovém festivalu v Cannes. Sám Andreotti se stal inspirací pro filmovou postavu zkorumpovaného politika Dona Licia Lucchesiho z filmu Kmotr III.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.