Lidovky.cz

Snažím se splynout s vodou, říká první Češka, která překonala stometrovou hloubku

Lidé

  7:00
Na jeden nádech se ponořila do 107 metrů a stala se tak první Češkou, které se podařilo překonat stometrovou hloubku. "Při ponoru hledám rovnováhu mezi tělem a myslí," říká o výkonu v rozhovoru pro server Lidovky.cz Alena Zabloudilová.

Alena Zabloudilová během ponoru foto: Archiv Aleny Zabloudilové

Lidovky.cz: Jak dlouho vydržíte pod vodou na jeden nádech?
Mé osobní maximum je 6 minut 50 sekund.

Lidovky.cz: Jste jedinou Češkou, který se takový rekord povedl, máte nějaký cíl, kterého byste chtěla dosáhnout?
Samozřejmě, cílů mám celou řadu chtěla bych uběhnout maraton nebo procestovat Afriku. Ráda bych se potápěla hlouběji a stále si uchovala radost z pohybu pod vodou a překrásný pocit, který mě pod vodou stále doprovází.

Lidovky.cz: Překonala jste stometrovou hloubku, co vám v té hloubce probíhalo hlavou?
Krásná otázka, při přípravě na ponor jsem koncentrovaná, hledám rovnováhu mezi tělem a myslí. Při zanoření se se snažím soustředit, být uvolněná a na nic nemyslet, ale cestou dolů, do hloubky se mi v mysli objevují střípky situací z běžného života a také moje přání a sny.

Alena Zabloudilová

Alena Zabloudilová zabodovala v disciplíně  VWT (variabilní váha), kdy potápěč používá k ponoru bez dýchacího přístroje sled neboli zatížený výtah. Po dosažení cílové hloubky se pak na hladinu musí dostat vlastními silami. Zabloudilová dosáhla hloubky 107 metrů během 2 min 35s. Tímto výkonem se zapsala do historie českého potápění jako první žena, která na nádech zdolala stometrovou hloubku. Nyní se začíná připravovat na mistrovství světa v Kalamatě.

Lidovky.cz: Cítíte se pod vodou bezpečně?
Ano, velmi. Zkuste si představit, že splynete se světem pod hladinou, můžete plavat s delfíny a žraloky, kteří se o vás aktivně zajímají. Nerušíte je hlukem, který vydávají bublinky vzduchu při přístrojovém potápění. Ve vodě zažívám krásné okamžiky doprovázané pocity klidu, vyrovnanosti a uvolnění.

Lidovky.cz: Je důležitá psychická kondice?
Pro mě je nejdůležitější harmonie těla a psychiky, které se snažím dosáhnout zdravým životním stylem a předcházením stresovým situacím. Používám relaxační techniky a ideomotorický trénink tzv. vizualizaci. V průběhu celého ponoru se snažím splynout s vodou, vizualizuji si např. vorvaně, který se velmi snadno potopí na jeden nádech do 600 metrů.

Lidovky.cz: Povedl by se vám ponor, kdybyste "nebyla ve své kůži"?
Pravděpodobně ano, součástí mé přípravy je kromě fyzického tréninku také mentální trénink. Jeho pomocí jsem dosáhla vyšší sebedůvěry a pochopení vztahu mezi tělem a myšlenkami. Na závody se pečlivě připravuji, stanovuji si realistické osobní cíle, na které se koncentruji. Pozitivním myšlením a koncentrací před výkonem se snažím odstranit všechny osobní bloky a překážky.

Lidovky.cz: Jak je to s vynořením z takové hloubky? Muší člověk stoupat hodně pomalu?
Nádechové potápění je v tomto směru mnohem "svobodnější" než potápění přístrojové. Zatímco potápěči s přístroji vystupují z větších hloubek s bezpečnostní zastávkami, které se řídí dekompresními teoriemi, freediveři mají vlastní tempo, kterým vystupují na hladinu, určují si jej sami tak, aby prohloubili svůj zážitek z ponoru a také se stačili včas nadechnout.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.