Lidovky.cz

Mrtvého nacistu nechtějí pohřbít, ostatky zůstávají na letišti

Lidé

  9:49aktualizováno  15:30
ŘÍM - Německo odmítá za Itálii řešit problém, co s ostatky nacistického válečného zločince Ericha Priebkeho. Německé ministerstvo zahraničí prohlásilo, že o zesnulého se má postarat země, kde zemřel. Rakev s ostatky muže, který zemřel minulý pátek ve věku 100 let v Římě, byla v noci na středu převezena na vojenské letiště Pratica di Mare poblíž italské metropole.

Nacistický válečný zločinec Erich Priebke. foto: Reuters

Priebke měl být pohřben v úterý v kapli ultrakonzervativního Kněžského bratrstva svatého Pia X. ve městě Albano Laziale nedaleko Říma. V místě chystané ceremonie se ale shromáždily stovky demonstrantů, kteří napadli pohřební vůz, i desítky Priebkeho příznivců, kteří zase při příjezdu rakve zvedli ruce k fašistickému pozdravu a zanotovali fašistické písně. Obřad byl na poslední chvíli zrušen, když se do kaple nemohli dostat pozůstalí.

Úřady poté ostatky převezly na letiště, zjevně v naději, že se jich ujme Německo. Berlín však dal podle agentury ANSA najevo, že se ho problém netýká a jeho řešení je na Itálii. "Postarat se o zesnulého je odpovědností státu, kde osoba zemřela," citovala ANSA mluvčího německého ministerstva zahraničí Martina Schäfera.

Agentura AFP cituje mírnější vyjádření Schäfera. "V zásadě je na rodině, co udělá s ostatky Němce, jenž zemřel v zahraničí, a já se domnívám, že to je také stanovisko našich partnerů a přátel v Itálii," prohlásil Schäfer na tiskové konferenci.

"A podle toho, co vím z tisku, pan Priebke má stále rodinu, včetně syna, který se ozval z Argentiny," dodal Schäfer.

Římský starosta Ignazio Marino vyjádřil naději, že se italská vláda na řešení dohodne s německou.

Řím pietu na svém území už dříve zakázal a Vatikán odmítl uspořádat rozloučení v jakémkoli římskokatolickém kostele. Převoz ostatků na své území odmítla také Argentina, kde Priebke dlouho žil. Rovněž jeho rodné braniborské město Hennigsdorf u Berlína se ohradilo proti návrhům, že by měly být uloženy na místním hřbitově.

Ministr vnitra spolkové země Braniborsko Ralf Holzschuher řekl listu Potsdamer Neueste Nachrichten, že v úvahu přichází uložení ostatků do anonymního hrobu. Jinak by se totiž mohlo Priebkeho poslední místo odpočinku stát magnetem pro neonacisty, domnívá se Holzschuher.

Erich Priebke

Priebke byl jedním ze strůjců brutálního masakru civilistů v Ardeatinských jeskyních poblíž Říma v březnu 1944, kde nacisté povraždili 335 civilních rukojmí, z toho 75 Židů, odvetou za partyzánský útok proti jednotce SS. Po válce žil dlouhá desetiletí nepozorovaně v Argentině, v horském středisku Bariloche, kde byl jako hoteliér uznávaným příslušníkem místní německé kolonie.

Objeven byl až v 90. letech. V roce 1995 byl vydán do Itálie, kde ho o tři roky později soud poslal na doživotí do vězení, nicméně ze zdravotních důvodů si mohl trest odpykávat v domácím vězení. Priebke popíral existenci holokaustu. Za svůj podíl na masakru v Ardeatinských jeskyních se nikdy neomluvil.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.