Lidovky.cz

Polští vůdci i občané se rozloučili s bývalým premiérem Mazowieckým

Lidé

  20:13
VARŠAVA - Nejvyšší polští představitelé i tisíce obyvatel Varšavy vzdali dnes při státním pohřbu poslední poctu Tadeuszovi Mazowieckému, zesnulému předsedovi první nekomunistické vlády ve východním bloku. Bývalý disident a premiér zemřel v pondělí ve věku 86 let.

Obřadu se zúčastnil také premiér Donald Tusk, předseda Evropské komise José Barroso, všichni bývalí polští premiéři, pozůstalí a přátelé, jakož i špičky polské katolické církve. foto: ČTK

Davy podle agentury AFP obklopily katedrálu svatého Jana Křtitele v centru Varšavy, kde se odehrávala slavnostní mše. Sloužil ji varšavský arcibiskup, kardinál Kazimierz Nycz. "Víra, naděje a láska stále trvají," zdůraznil odkaz zesnulého.

Přesně v 11:00, kdy obřad začal, se i v Krakově rozezněl zvon Zygmunt, který je slyšet jen při výjimečných příležitostech.

"Loučíme se s premiérem z období systémového přelomu v naší zemi, s architektem a budovatelem našeho nezávislého a demokratického státu. Loučíme se s naším premiérem," prohlásil prezident Bronislaw Komorowski, který na dnešek vyhlásil státní smutek.

Tadeusz Mazowiecki

Katolický intelektuál Mazowiecki působil na počátku 80. let jako poradce nezávislých odborů Solidarita, které se komunistický režim pokusil potlačit vyhlášením stanného práva. Ale na jaře 1989 zasedl jako jeden z hlavních vyjednávačů s komunistickým režimem k rozhovorům u kulatého stolu a podílel se na vzniku dohody, která vedla k polosvobodným volbám a triumfálnímu vítězství Solidarity. V srpnu 1989 usedl Mazowiecki do premiérského křesla, v němž setrval do listopadu následujícího roku, kdy v prezidentských volbách prohrál s Lechem Walesou.

Obřadu se zúčastnil také premiér Donald Tusk, předseda Evropské komise José Barroso, všichni bývalí polští premiéři, pozůstalí a přátelé, jakož i špičky polské katolické církve.

"Byl to státník, který dobro vlasti a národa kladl nad své záležitosti," uvedl v soustrastném poselství papež František a ocenil, s jakou moudrostí dokázal Mazowiecki své poslání splnit. Kondolence zaslali i americký prezident, německá kancléřka či tibetský dalajláma.

Prostá dřevěná rakev s premiérovými ostatky, pokrytá během obřadu polskou vlajkou a ozdobená žlutými růžemi, byla po mši převezena do rodinné hrobky v obci Laski u Varšavy.

"Milovaný dědečku, jsme tu všichni, jak jsi to měl rád. Chceme ti poděkovat, že jsi nás naučil vyslechnout druhého člověka bez ohledu na to, zda s ním souhlasíme, protože naslouchání vede ke kompromisu... Budeš nám chybět. Neloučíme se, protože to nedokážeme. Říkáme jen 'tak zatím'," řekla expremiérova vnučka Katarzyna.

Varšavané měli už v sobotu příležitost zapsat se do kondolenční knihy u rakve zesnulého premiéra v kapli prezidentského paláce; první zápis učinili prezident Komorowski a jeho manželka. V poledne stála před palácem stometrová fronta. "Byl to skvělý člověk a sloužil Polsku," řekla listu Gazeta Wyborcza Stanislawa Fryczová. "Byl to velký Polák. Takových je čím dál méně," řekl další z čekajících.

"Děkujeme za svobodné Polsko," zněl jeden ze zápisů v kondolenční knize.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.