Lidovky.cz

Pátrání LN: Dívka utekla před nacisty do Dánska. Její rodina se nyní vrací do Kolína

Lidé

  12:34
PRAHA - Na začátku jsem měla jen jméno. Hana Dubová. Jméno židovské dívky z Kolína, která shodou náhod přečkala válku v cizině. Odjela v roce 1939 do Dánska a tím se zachránila. České kořeny židovské dívky objevuje její americká rodina díky čtenářům LN. A já se vydávám s Hančinou dcerou a vnučkou do Kolína.

Hanka a její mladší bratr Petr, spolu s rodiči, Josef a Emílie Dubovi, 30. léta. foto: Archiv J. Matyášové

Královské město Kolín bylo po staletí domovem pro tisíce židovských rodin. Právě tam žila druhá největší židovská komunita v Čechách.

Začalo to jedinou fotografií v LN

  • Díky článků na titulní stránce Lidových novin Judita Matyášová objevila příběh, který začal za války a pokračuje dodnes.
  • Text publikovaný v LN koncem října 2010 popisoval životní osudy židovské dívky Heleny Böhmové. Poté, co o příběhu informovaly LN, ozvala se autorce článku Helenina sestřenice Zuzana Ledererová, rozená Böhmová. Jediná, která z celé rozvětvené rodiny přežila druhou světovou válku. Na podzim 1939 Zuzana vycestovala se skupinou 80 židovských dětí z Čech do Dánska, v roce 1943 uprchla do Švédska.
  • Moment útěku byl zároveň momentem, kdy se zpřetrhaly kontakty. Judita Matyášová se rozhodla, že "děti" vyhledá po celém světě.
  • Během tříletého pátrání se jí podařilo najít třicet pamětníků a jejich rodin, kteří se neviděli 70 let.

Hana Dubová se zde narodila v roce 1925. O jejích předcích vypravuje historička Miroslava Jouzová: „Prarodiče Hanky bydleli na několika místech. Nejdřív měli hokynářství a pak galanterii. Myslím, že se jim žilo tak jako všem ostatním. Neměli ani málo, ani moc. Hlavní bylo, že se zde cítili bezpečněji než v jiných českých městech. V Kolíně totiž nikdy nebyl žádný pogrom proti Židům. Vše se ale změnilo s nástupem nacismu. V roce 1942 odsud odjely tři transporty. Z dvoutisícové komunity se vrátilo jen 69 osob.“

Představuji si své příbuzné v ulicích Kolína

Stojíme na hlavním kolínském náměstí s Hančinou dcerou. Sedmapadesátiletá Janet Seckelová-Cerrottiová před několika hodinami přiletěla z Bostonu. „Poprvé jsem byla v Kolíně v roce 1983. Maminka mi chtěla ukázat svůj domov. Tolikrát mi o něm vyprávěla, znala jsem jména, ulice, ale všechno jen z fotek. Pamatuji si, jak byla šťastná, když jsme tu chodily spolu, když mi představovala své příbuzné, když s nimi zase mohla mluvit česky,“ vzpomíná Janet.

Přednáška Judity Matyášové

  • Janet Seckel-Cerrotti a její dcera budou hosty na přednášce Judity Matyášové, která se uskuteční v pondělí 28. dubna od 17:30 v Americkém centru Praha.
  • Přednáška pojednává o osudech 80 českých židovských dětí, které za války uprchly do Dánska a setkaly se po 70 letech.
  • Akce bude v češtině i v angličtině.

Od její poslední návštěvy uplynulo přes třicet let. Náměstí, domy, synagoga, všechno je stále stejné, ale přesto jiné. Janet se rozhlíží, hledá očima povědomá místa. Nevzpomíná si na nic konkrétního, jen vnímá povědomý svět.

„Když se tu teď procházím, tak myslím na to, že možná zahlédnu někoho, kdo má podobnou tvář jako moji příbuzní,“ říká Janet a vypráví mi příběh své maminky, která se jako jediná z početné židovské rodiny zachránila.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.