Lidovky.cz

Podpora osobností by nám zlepšila život, míní čeští homosexuálové

Evropa

  18:24
PRAHA - Valná většina gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů si myslí, že by se jim v Česku žilo lépe, kdyby cítili otevřenou podporu politiků, sportovců či podnikatelů. Ukázala to celoevropská studie, kterou provedla agentura EU pro základní práva. Nynější stav podle zjištění vyhovuje jen osmi procentům českých gayů a leseb. Život této komunity přibližuje festival Prague Pride, který v pondělí začal v Praze. Podle jeho ředitele Czeslawa Walka se přístup politiků i veřejnosti k menšině postupně mění.

Účastnice Queer Parade v Brně. foto: Lidové noviny

"Co se týče vlády, tak změna je rozhodně vidět. Předtím festival nedostával záštitu od ministrů, letos jsme ji od Jiřího Dienstbiera (ministr pro lidská práva) dostali. Je to ale i v prkotinách, kdy nám ministři neodpovídali na pozvánku na slavnostní recepci. Teď se buď omluví, nebo přijdou," řekl Walek.

ČTĚTE TAKÉ:

Do studie se zapojily tisíce lidí z 28 zemí EU. Podle zjištění by otevřenou podporu politiků a dalších známých osobností uvítalo 85 procent gayů, lesbických žen či bisexuálů v Česku. Podle 47 procent dotázaných by rozhodně přispěla ke zlepšení jejich života. Nestojí o ni čtyři procenta respondentů. Osmi procentům vyhovuje nynější stav.

Na Slovensku by otevřená podpora rozhodně přispěla k lepšímu životu LGBT komunity podle tří pětin dotázaných, v Rakousku a Polsku podle 64 procent. S nynějším stavem jsou spokojena jen tři procenta gayů a leseb v Maďarsku a Polsku, čtyři procenta v Rakousku a dvě procenta na Slovensku. Větší podpora by k lepšímu životu nepomohla podle pěti procent dotázaných ze Slovenska a Rakouska, tří procent z Polska a šesti procent z Maďarska.

Česko: jedna z nejvstřícnějších zemí v EU

Průzkum se vůbec poprvé zaměřil na zkušenosti a názory samotných gayů, leseb, bisexuálů a translidí. Podle výsledků se Česko řadí k nejvstřícnějším zemím EU, jako jsou Nizozemsko, Dánsko, Lucembursko, Belgie či severské státy.

Podle Walka je postupná změna atmosféry znát i na festivalu Prague Pride. Silné protesty konzervativců postupně každý rok slábly. "V prvním ročníku jsme řešili exprezidenta Václava Klause a jeho výroky o deviantech. Netušili jsme tehdy, že založíme tradici, která přitáhne na 60 000 lidí a Praze přinese 12,5 milionu korun ročně," uvedl Walek.

ČTĚTE TAKÉ:

Zájem o "nejteplejší festival v roce", jak pořadatelé Prague Pride nazývají, totiž každoročně roste. V roce 2011 se prvního ročníku zúčastnilo 25 000 lidí. Do karnevalového průvodu hrdosti se zapojilo 8 000 lidí. Loni si festival nenechalo ujít 60 000 zájemců. Do průvodu přišlo 20 000 lidí. Minimálně stejný počet očekávají organizátoři i letos. Přibývá nejen návštěvníků z Česka, ale i ze zahraničí. V prvním ročníku tvořili pětinu návštěvníků, loni už téměř třetinu.

Letošní festival nabízí téměř 120 akcí na pěti desítkách míst Prahy. Pořadatelé připravili koncerty, sportovní utkání, výstavy, diskuse i bohoslužby. Program vyvrcholí v sobotu karnevalovým průvodem z Václavského náměstí na Letnou.

Letošní přehlídka má upozornit na porušování práv a nesvobodu gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů na Východě. Walek připomněl, že v mnoha státech se průvody hrdosti konat nemohou. Organizátoři proto nabízejí lidem ze zemí bývalého socialistického bloku, ale i z Afriky či Asie, aspoň virtuální účast na pražské akci. Přes zabezpečenou stránku se mohou spojit se svým "avatarem", který bude na akcích jim bude zasílat zprávy, snímky či videa z místa.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.