Lidovky.cz

Menšíkovi by dnes bylo 85 let. Zájem o jeho muzeum neklesá

Lidé

  7:00
IVANČICE (Brněnsko) - Přestože slavný rodák z Ivančic zemřel už v roce 1988, expozici Vladimíra Menšíka v jeho rodném městě každý rok navštíví přibližně 5000 lidí. Muzeum vystavuje kuriozity, které herce představují také jako nepříliš vzorného žáka, dobrého malíře a velmi pilného umělce.

Vladimír Menšík s Bronislavem Poloczkem foto: Pressdata

Ivančice mají dva slavné rodáky: tvůrce Slovanské epopeje, malíře Alfonse Muchu a právě herce Vladimíra Menšíka. Každý z nich má svoji expozici v ivančickém Památníku Alfonse Muchy. Menšíkovu nechala radnice vybudovat před bezmála 15 lety.

Vladimír Menšík

„Dostali jsme do ní to nejlepší, co nám jeho rodina byla schopna poskytnout, včetně věcí a fotografií z natáčení filmů a pořadů na Barrandově. Už ji nemáme čím vylepšit, přesto lidé stále do expozice chodí. Mnozí se vracejí,“ uvedla Vilmanová.

K zajímavostem expozice patří Menšíkova busta, která se objevila v seriálu Létající Čestmír. Neschází v ní ani jeho diář z roku 1984, z něhož vyplývá, že měl známý herec a bavič denně dvě až tři představení. Výstavu doplňují kresby a obrazy, které Menšík, amatérský malíř, vytvořil.

Využitý svatební oblek

Pozornému návštěvníkovi neunikne, že na vysvědčeních je uveden jako Vladislav Menšík, nikoli jako Vladimír. Jméno Vladimír totiž přijal až později jako umělecké. Nelze si také nevšimnout, že na střední průmyslové škole v Brně dostával na vysvědčení i trojky a čtverky. Raritou je omluvenka do školy z roku 1947, v níž lékař Karel Černý napsal: „Byl upoután na lože s velmi silnými bolestmi hlavy a nemohl se včas připravit ke zkouškám.“ Říká se, že si omluvenku napsal sám Menšík.

„Nejvíc se mi líbí Menšíkův svatební oblek. Ženil se v něm už jeho tatínek, pak on sám dvakrát a nakonec jej půjčil svému kamarádovi - herci Lubomíru Kostelkovi na jeho svatbu,“ řekla třiadvacetiletá Menšíkova fanynka Lucie Pelanová z Adamova na Blanensku. Expozici navštěvuje opakovaně, má doma všechny knihy o Menšíkovi a ze 120 filmů, které natočil, nedá dopustit na komedii Bohouš a také televizní inscenaci Ikarův pád.

Po Menšíkovi je v jeho rodných Ivančicích pojmenována základní škola i ulice. V nedaleké obci Hlína stojí Menšíkova rozhledna, kde jsou také informace o známém herci. V Brně byla ještě před nedávnem v provozu Menšíkova kavárna. Vlastnil ji jeho syn Petr. Zdobily ji fotografie ze slavných Menšíkových filmů. Před časem ale Petr Menšík provoz kavárny ukončil.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.