Lidovky.cz

Až teď Ruskem hýbou praví oligarchové, řekl Chodorkovskij na Foru 2000

Lidé

  6:10
PRAHA - Vypadá to jako sankce, ale stejné to není. Bývalý ruský oligarcha Michail Chodorkovskij vystoupil na letošním Fóru 2000 a navrhl jiný způsob ekonomického trestu než uvalovaní sankcí. Místo nich by se měl Západ rozhodnout s jakými konkrétními osobami nebude obchodovat, myslí si.

Jedním z hostů Fora 2000 byl i španělský politik José María Aznar (vlevo). foto: Richard Cortes

Měla by to být otázka morálního výběru, uvedl Chodorkovskij v debatě, kterou kromě Fóra 2000 pořádala i Knihovna Václava Havla. Rusko a Ukrajina by podle něj měly směřovat na Západ společně.

ČTĚTE TAKÉ:

Evropská unie a Spojené státy uvalily na Rusko sankce v souvislosti s angažováním velmoci v konfliktu na Ukrajině. Pokud jde o nynější chování ruského prezidenta Vladimira Putina k oligarchům, Chodorkovskij uvedl, že teprve nyní v Rusku existují ti opravdoví oligarchové.

Na letošním Foru 2000 vystoupil i Michail Chodorkovskij. Mluvil o sankcích pro...
Jedním z hostů Fora 2000 byl i španělský politik José María Aznar (vlevo).
„Teprve nyní je Putin obklopen opravdovými oligarchy,“ říká bývalý šéf ropného...
Fora 2000 se zúčastnili také Karel Janeček a Marc Plattner, viceprezident pro...

Kdo je pravý oligarcha?

„Ti, kteří zneužívají vládní struktury, využívají státní peníze jako své vlastní, považují státní majetek za svůj vlastní,“ popsal. S těmi, kteří byli označováni za oligarchy již dříve, se to podle něj nedá srovnávat. Oligarchy jsou v Rusku a okolních státech nazýváni lidé, kteří po rozpadu Sovětského svazu za krátký čas mimořádně zbohatli. Často tak byl označován právě i Chodorkovskij.

„Teprve nyní je Putin obklopen opravdovými oligarchy,“ tvrdí ale bývalý šéf ropného koncernu Jukos. Rozhovořil se i o korupci, která podle něj nyní hraje hlavní roli v ruské zahraniční politice.

Peníze Ruska tečou podporovatelům na Západě

„Peníze z ruského rozpočtu směřují k lidem na Západě, kteří Putina podporují,“ vysvětlil. „Nemůžeme to dokázat u soudu, ale mnoho Rusů, včetně mě, je o tom přesvědčeno a této praxi se daří velmi dobře,“ dodal Chodorkovskij, který strávil deset let za mřížemi za údajné finanční machinace a krádeže ropy.

Věznění někdejšího oligarchy kritici Kremlu označovali za mstu Putina Chodorkovskému za jeho politické ambice a finanční pomoc ruské opozici. Loni se bývalý magnát dostal překvapivě na svobodu v rámci amnestie.

ČTĚTE VÍCE:

Podle některých názorů tak chtěl Putin vylepšit svou image před olympiádou v Soči. Více než hodinu a půl trvající debata se stočila i na vztah Ruska a Ukrajiny a jejich budoucnost.

Rodiny spojují Rusko a Ukrajinu

Podle Chodorkovskému by obě země měly směřovat do Evropy ruku v ruce. „Nemyslím si, že existuje jiná varianta. Rusko i Ukrajina jsou součástí Evropy,“ řekl. Jediným způsobem, jak by mohly být tyto dvě země od sebe odděleny, jsou určité „umělé prostředky“. „Právě to se nyní děje. A bohužel naše vlastní vláda se na tomto rozdělení podílela,“ dodal s tím, že obě země pojí desítky milionů rodinných vazeb, kdy téměř každá rodina má příbuzného jak na Ukrajině, tak i v Rusku.

Evropský soud pro lidská práva nedávno rozhodl, že Moskva musí zaplatit bývalým akcionářům ropné společnosti Jukos vysoké odškodné za vyvlastnění jejich majetku. Chodorkovskij na dotaz, zda očekává nějakou kompenzaci, objasnil, že své podíly ve firmě již v roce 2004 (tehdy už byl ve vězení) prý přesunul na své partnery a vyrovnali se spolu. „Takže teď už ten proces vyplácení odškodného sleduji jen z pozice člověka, který to podporuje. Nic víc,“ dodal.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.