Lidovky.cz

Zemřela P. D. Jamesová, nástupkyně Agathy Christe

Lidé

  16:09
LONDÝN - Nazývali ji nástupkyní Agathy Christie a její jméno patřilo mezi nakladateli k nejoblíbenějším. Britská spisovatelka P.D. Jamesová, která ve čtvrtek ve věku 94 let zemřela, psala detektivky, jež byly zároveň dobrým románem.

P.D. Jamesová foto: telegraph.co.uk

Za pomoci detektiva Adama Dalglieshe pronikla se svými záhadami do celého světa. Poslední knihu, v níž vystupuje tento detektiv, nazvanou Soukromá pacientka vydala P.D. Jamesová v roce 2008.

Spisovatelkou chtěla být už od dětství, psát na plný úvazek však začala až v šedesáti. Přesto stihla vytvořit na dvě desítky převážně detektivních románů, z nichž většina měla velký ohlas, stejně jako její hrdina Adam Dalgliesh, který se postupně propracoval mezi nejslavnější světové detektivy.

Napsat špatnou detektivku je snadné

„Je těžké vytvořit dobrou detektivku, ale snadné napsat špatnou, a proto jich je tolik,“ tvrdila Jamesová, která vždy věřila, že může zůstat u psaní detektivních příběhů a přitom být „seriózní spisovatelkou.“ V jejích románech se klasicky vše točilo kolem zločinu spáchaného v uzavřeném okruhu lidí. Autorka navíc ráda čtenářům svou oběť představila, vrah tak zaútočil třeba až ve třetině příběhu.

Pro Jamesovou, která na každé knize pracovala dva až tři roky, bylo vždy rozhodující místo, kde se bude nový příběh odehrávat. „Téma pak již přichází s místem,“ tvrdila. Ve svých příbězích rovněž často řešila otázky spravedlnosti, pochybnosti o vině či přiměřenosti trestu.

Dokonalý gentleman Dalgliesh

Ke slávě jejích detektivek přispěl bezchybný superintendant Dalgliesh, kterého spisovatelka uvedla na scénu hned v první knize Zahalte jí tvář (1962). Do postavy Dalglieshe prý vložila všechny vlastnosti dokonalého gentlemana a vykreslila ho jako mírně rezervovaného, inteligentního, vzdělaného a velmi pohledného muže, který je navíc básníkem.

Většina detektivek s Dalglieshem se objevila i na televizní obrazovce, kde jeho postavu zpopularizoval Roy Marsden. Autorka také svěřila dva případy do rukou ženské hrdinky Cordelie Grayové.

Phyllis Dorothy Jamesová se narodila 3. srpna 1920 v anglickém Oxfordu, rozmanitými příběhy bavila již od dětství. V šestnácti letech musela opustit školu a začala pracovat v nemocnici, kde jako pracovnice Červeného kříže za druhé světové války potkala budoucího manžela. U toho se ale po válce rozvinula schizofrenie a Jamesová musela převzít péči o rodinu a dvě dcery.

Život nejsou jen vraždy

Psát začala v polovině 50. let, kdy pracovala, po večerech studovala a starala se o nemocného manžela. Po jeho smrti přijala místo v kriminální sekci ministerstva vnitra, kde vydržela až do roku 1979. Zkušenosti z práce státního úředníka bohatě využila ve svých příbězích.

Poslední detektivku Soukromá pacientka vydala v 88 letech. A v roce 2009 čtenářům nabídla „hovory“ o detektivním žánru. Kromě detektivek napsala ještě další čtyři knihy, z nichž nejznámější je vědeckofantastický román Potomci lidí (1992), jenž se stal předlohou stejnojmenného filmu s Clivem Owenem a Julianne Moorovou v hlavních rolích. K 80. narozeninám si autorka nadělila svůj životopis, který v češtině vyšel pod názvem Život nejsou jen vraždy (2000).

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.