Lidovky.cz

POHNUTÉ OSUDY: Miroslav Kříž, muž který změnil fotbalovou Plzeň

Afghánistán

  9:28
PRAHA - Jeho tělo se ještě nenašlo a soud osvobodil muže, který byl podezřelý z vraždy. Příběh bývalého majitele fotbalové Plzně a místopředsedy svazu nepřestává fascinovat. Je plný romantických snů a obrovských dluhů.

Miroslav Kříž před znakem svého fotbalového klubu. Po jeho zmizení se novým majitelem Viktorie Plzeň stal Tomáš Paclík. foto: FOTO MF DNES – Jaromír Pech

Toho večera byl nejšťastnější chlap na světě. Po zápase se promenoval mezi sponzory a tetelil se blahem. Jeho Viktoria Plzeň doma porazila Žižkov po boji 3:2 a 2. srpna 2008 se vyhoupla na první místo fotbalové tabulky nejvyšší ligy.

Klubový majitel Miroslav Kříž na všech televizích nechal zapnout teletext na stránce 206 a dlouze si ten pohled vychutnával. „To tu ještě nebylo, Plzeň vede ligu,“ opakoval a tváře mu hořely štěstím.

Křížovo nadšení neměnil ani fakt, že teletextová tabulka byla jen šidítkem. Z celé sezony se totiž odehrál jediný zápas, nic víc. Patnáct týmů mělo v tabulce nula bodů, jen Plzeň tři. „Pánové, děkuju vám. Jste mými hosty,“ zašel mezi hráče a hned po utkání je pozval do golfového klubu Dýšina, kde byl prezidentem. I tam se na plazmových obrazovkách stokrát načítala čerstvá ligová tabulka.

Únos před restaurací

O tři roky později se Plzeň na nejvyšší pozici objevila i na konci sezony, jenže Kříž v tu dobu pravděpodobně již nebyl mezi živými. Zmizel 22. května 2010 po údajném únosu před luxusní pražskou restaurací Chagall’s.

POHNUTÉ OSUDY: Ekologický reportér Velek utonul za záhadných okolností

Rok poté jej policie prohlásila za mrtvého. Co byl zač? „Přišel s vizí, že Viktorku změní, vysolil miliony za posily a ukázal cestu. Vím, že miloval fotbal a dával do něj spoustu peněz, ale nepoznal jsem ho natolik, abych ho mohl soudit,“ vyprávěl plzeňský kapitán Pavel Horváth, když psal autobiografii Můj příběh nekončí. Historek o Křížovi koluje spousta. Byl to bonviván, hazardér, megaloman a přesvědčivá slibotechna. Taky romantický snílek, zábavný chlap, pohodář a co na srdci, to na jazyku.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ POHNUTÉ OSUDY:

Měl z každého něco, jen s dluhy si poradit nedokázal. Rostly a staly se mu osudnými.

Policejní vyšetřování se kloní k verzi, že Kříže unesli (a pravděpodobně zabili) kvůli nehorázným, až stamilionovým dluhům.

Pět milionů na měsíc

„Žil tak, aby na něm bylo okamžitě vidět, že na to má. Jeho měsíční náklady převyšovaly pět milionů korun. Rozhazoval, půjčoval si, podepisoval šíleně nevýhodné smlouvy. A to nejen ve fotbale. Musel vědět, že se žene do záhuby. Anebo úplně ztratil pojem o realitě a žil jen ve vlastní bublině,“ říká muž, který se vedle Miroslava Kříže pohyboval v éře, kdy vlastnil fotbalovou Plzeň.

Byznysmen s kulatou tváří a originálními brýlemi poslouchal Carlose Santanu, rád se vracel ke kultovnímu filmu Tenkrát v Americe, popíjel červené víno za tisíce a v dobrém rozmaru vzpomínal na svou kariéru amatérské- ho futsalového hráče.

Po revoluci se Kříž zamiloval do golfu, pořídil si vlastní klub a za lepšími hřišti létal na Mallorku. Aby na své okolí zapůsobil, koupil si nejnovější rolls-royce s neprůstřelnými skly. Kamarádům říkal: „Tou károu ukážu všem hloupým zbohatlíkům, že na mě nemají.“

Sídlo v Miami

Jenže když se rolls-royce objevil v ulicích, spoustu Křížových věřitelů to rozzuřilo: „Nám peníze nesplácí, a sám si pořídí fáro za miliony.“ Jedno sídlo si držel v americkém Miami, pražskou kancelář si vybudoval u Masarykova nádraží. Visela mu tam podobizna George Bushe, o kterém Kříž vyprávěl, že mu pomáhal v prezidentské kampani.

Miroslav Kříž

Křížovy firmy se zabývaly především ekonomickým a finančním poradenstvím, vlastnil kupříkladu společnost AP Trust, díky níž dotoval i plzeňský fotbal. Zároveň měl výrazný podíl třeba v karlovarské porcelánce Thun, získal funkci místopředsedy fotbalové ho svazu a tajně snil o tom, jak s Viktorií Plzeň zažije evropské poháry. V klubu působil od roku 2005.

„Rozhodně nejsme farmou či líhní Sparty. Jsme samostatný, svéprávný klub ve čtvrtém největším městě České republiky. Bylo by hezké být i na čtvrtém místě tabulky,“ vzkázal tehdy plzeňským fanouškům přes internet.

Stadion se sjezdovkou

Kromě toho chtěl vybudovat stadion pro dvacet tisíc diváků, ke kterému by náležel multifunkční sportovní a zábavní park s tropickým bazénem a vodopádem, krytý lyžařský svah s umělým sněhem, hotel, restaurace a fitness centra. Cena? Dvě miliardy.

K fotbalovému úspěchu se Kříž upnul. Pořídil (ale většinou nezaplatil) spoustu zajímavých hráčů včetně Horvátha, Limberského, Rezka, Petržely nebo brankáře Poštulky.

Byl to on, kdo nastartoval velkou plzeňskou revoluci, která vyvrcholila dvěma tituly a dvojí účastí v Lize mistrů. Jenže zároveň je nutné dodat, že Křížovy dluhy málem dovedly Plzeň ke krachu ještě dřív, než se klub zvedl ze stoleté průměrnosti. Rok před svým zmizením čelil exekučnímu řízení za nesplacené daně, jejichž výše přesáhla pět milionů. To už byl mocným mužem ve fotbalové vládě. „Došlo ke špatné komunikaci s finančním úřadem,“ hájil se a fotbalové hnutí přesvědčil.

POHNUTÉ OSUDY: Šlitr nejdříve kritizoval, pak se Suchým založil Semafor

Jenže finanční propast se prohlubovala. Na jaře 2010 se Kříž rozhodl, že se zadlužené Plzně zbaví. Ozvali se šejci z Perského zálivu a nabízeli osm milionů eur, čili přes 200 milionů korun. Zásadní schůzka se měla konat na konci května, na což vzpomíná bývalý místopředseda svazu Jiří Kubíček: „Do té doby jsem jako člověk, který se snaží držet při zemi, často přemýšlel o točících se miliardách v Mirkově řeči a možné realitě, která nemusí být vždy v plusu. Když jsem se před ním zmínil o šejkovi z Kataru, který se zajímá o koupi českého ligového klubu, vykulil na mě oči a vyhrkl: Tak mu prodej Plzeň! Nechápal jsem, neboť jsem si myslel, že má za zády stovky milionů.“

Zděšení z hospodaření

Rozběhl se kolotoč: během pár dní vyrobit a do angličtiny přeložit zprávu o klubu, vše stihnout do konce května a pak s velkou pompou prodat. Křížovo zmizení připravovaný obchod pochopitelně zmrazilo. „V tu chvíli jsem pochopil, že slova o stamilionech v plusu nemusejí mít reálný základ,“ dodává Kubíček.

Plzeňská spása přišla z úplně jiných končin. Nový klubový vlastník Tomáš Paclík řekl pro LN: „Když jsem viděl historii hospodaření, byl jsem zděšený. Pan Kříž se zadlužoval obrovským způsobem, aniž by věděl, jak bude závazky splácet. Proto je také nesplácel. Platil nesmyslně vysoké úroky z dluhů.“ Paclík i přesto ale mluví o Křížovi jen v dobrém. „Lidsky mi byl sympatický. Odpouštím mu, protože po sportovní linii měla Viktorka obrovský potenciál. Měl nepochybně dobrý čich na fotbal. Do Plzně přivedl Pavla Vrbu a Pavla Horvátha. Kdyby neudělal nic jiného, tohle by stačilo. To on založil dnešní stav úspěšné Viktorie. Na druhou stranu všechny hráče, které nakoupil, jsem zaplatil já. První půlrok jsem kvůli tomu prožíval velmi depresivní stavy. Řeknu jeden příklad: koupil třeba hráče za 100 tisíc, několik let ho nezaplatil a penále dělalo víc než milion. Nebo se objevily závazky, které vůbec nebyly v účetnictví.“

Paclík má na mysli především dluhy, které po jeho předchůdci zbyly. „Najednou na mě ze skříní začalo vypadávat strašně moc kostlivců a vypadalo to, že budou potřeba finanční injekce v řádu stovek milionů. Teď už je Viktoria Plzeň zdravá a chce znovu bojovat o fotbalový titul.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.