Lidovky.cz

Nechtěl bych úhledného prezidenta, říká režisér a herec Jan Kačer

Lidé

  6:00
PRAHA - „Ať udělá Miloš Zeman cokoli, je dopředu jasné, jaké o něm vyjdou komentáře. Slušné slovo o něm dlouho nepadlo,“ říká v rozhovoru pro sobotní LN režisér a herec Jan Kačer. Soudobá společnost si podle něj neváží starých lidí. Dokládá to na způsobu, jakým sdělovací prostředky referují o krocích prezidenta Zemana. Kačer míní, že je jednostranně negativní. S hercem hovořil Tomáš Tománek.

LN: Co z kritiky směřující na hlavu státu vám nejvíce vadí?

Sprostota. Náš sametový sen, i když snad trochu romantický, předpokládal slušnost, úctu k svobodné osobnosti. A teď? Posměch ke „starci“, trpícímu bolestivou nemocí, opírajícímu se o hůl. Píše se o něm hlavně to, že pije, objímá stromy a na veřejnosti kouří. Sprostota není zhoubná jen pro toho, kdo je posmíván. Ale samozřejmě i pro toho, kdo sprosťačí. Vadí mi, jak se mladší vyjadřují o starším, nemocném člověku, když sami nevědí, jak mu je.

Jan Kačer (* 1936)

  • Herec a režisér, hvězda nové vlny českého filmu. Divákům utkvěl v paměti jeho fanatický rytíř Armin von Heide ve Vláčilově Údolí včel či slavný tajný agent W4C.
  • V 60. letech se objevoval ve filmech Evalda Schorma (Každý den odvahu, Návrat ztraceného syna, Den sedmý, osmá noc). Celkem si zahrál v dobré padesátce snímků či seriálů, nejznámější je Jana Eyrová, Smrt si říká Engelchen, Flirt se slečnou Stříbrnou, Svědek umírajícího času, Člověk proti zkáze.
  • V roce 1965 stál u zrodu jedné z nejslavnějších pražských divadelních scén, Činoherního klubu, kde si v následujících letech udělal jméno především inscenacemi ruské klasiky. Režíroval mnoho divadelních her (Sbohem Sokrate, Pekař Jan Marhoul, Peer Gynt, Višňový sad, Revizor, Na dně).
  • Byl aktivní i politicky. Ve volbách roku 1990 zasedl do Sněmovny lidu Federálního shromáždění za Občanské fórum. Po rozkladu Občanského fóra v roce 1991 přešel do poslaneckého klubu Občanského hnutí. Ve Federálním shromáždění setrval do voleb roku 1992.
  • Od roku 1995 desetiletí stál v čele Nadace Charty 77, která poskytuje pomoc handicapovaným lidem.
  • V roce 2016 obdržel od prezidenta Miloše Zemana Medaili za zásluhy I. stupně.

LN: Chybí úcta ke stáří?

Když se člověk dožije vysokého věku, ví, že už vlastně nic nepotřebuje. Život začíná nahlížet z jiné perspektivy. Vidí ho jaksi celý. Proto také byli staří lidé v dávných kulturách velmi vážení. Ne proto, že se od nich vyžadoval výkon, ale vědělo se, že vidí život v souvislostech. Rembrandt, Tizian, Leonardo, Michelangelo ve stáří stvořili díla ne už novátorská a revoluční, ale zachycující něco, co nás přesahuje. Promiňte, že jsem osobní. Mám stejnou chorobu jako pan prezident. Vím, co je to bolest, a posměch jeho chorobě se mě také dotýká.

LN: Vnímáte u Miloše Zemana projevy moudrosti, nadhledu a hloubky myšlení, které stáří přináší?

Pokud ho někdy vidím, jak mluví, jsem většinou překvapen, že nemluví tak blbě, jak jsem byl dopředu upozorněn. Ale je už předem jasné, jak o něm budou média informovat. Už teď se píše, že pustil Jiřího Kajínka na svobodu, aby získal volební body. Přitom to může být jinak. Prezident je hodně vysoko postavený, třeba má díky tomu informace, které mi ani nemáme. Mohl vědět, proč ho pouští. To, že mu za pravdu dává dlouholetý předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, už se nikde nenapíše.

LN: Jakého chcete prezidenta?

Nechtěl bych ho mít úhledného. Nechci člověka, který se jen dobře vyjímá na známkách, nikdy se neplete a nemá polemické názory. Nemá to být někdo, kdo všechno pouze odkývá. Já jsem Miloše Zemana nevolil, ale když ho národ volil, tak snad předpokládal, že bude vyhraněný, polemický, ješitný. Copak existuje politik, který není ješitný? Dobře, současný prezident má rád bonmoty, které se mnohdy nevyvedou. Ale na druhou stranu: kdybychom vzali jeho konkrétní prohlášení, mám takový pocit, že se moc nemýlil.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.