Lidovky.cz

Zemřel poslední žijící parašutista vysazený v protektorátu. Generálu Klemešovi bylo 95 let

Lidé

  19:24aktualizováno  20:27
PRAHA - V pondělí odpoledne zemřel ve věku 95 let generálporučík Jaroslav Klemeš, informoval na Twitteru ministr obrany Martin Stropnický. Klemeš byl poslední žijící parašutista vysazený v protektorátu a dlouholetý patron armádních výsadkářů. Klemeš byl nositelem Řádu bílého lva, nejvyššího státního ocenění.

Generálmajor Jaroslav Klemeš foto: Karel Pešek, MAFRA

Klemeš byl poslední žijící československý parašutista, který seskočil do okupované vlasti, aby pomohl domácímu odboji. Byl příslušníkem paradesantního výsadku Platinum - Pewter, což byl výsadek vyslaný během II. světové války z Anglie na území Protektorátu Čechy a Morava.

Radista z operace Platinum, Jaroslav Klemeš. Ikoně československých výsadkářů...
Na dobovém snímku. Radista z operace Platinum, Jaroslav Klemeš. Ikoně...

Klemeš byl také důležitou postavou Pražského povstání, když vysílal z vysílačky v pražských Kobylisích.

Narodil se v roce 1922 v obci Čadca na severu Slovenska, poblíž hranic s Českem a Polskem. V 18 letech emigroval do Maďarska, kde byl krátce vězněn. Následně se přes balkánskou cestu dostal do Sýrie, ze které docestoval do Francie. Zde byl zařazen do spojovací čety v československém zahraničním vojsku a zúčastnil se bojů o Francii.

Po pádu Francie odešel do Velké Británie, kde byl přidělen ke spojovací četě a absolvoval radiotelegrafický kurz. Od roku 1942 byl Klemeš připravován na výsadek na nepřátelské území.

V únoru 1945 byl shozen poblíž Nasavrk u obce Javorná v Železných horách. Výsadek parašutisté absolvovali z paluby letadla Halifax 301. perutě RAF. Klemeš byl jedním ze dvou radistů, kteří se výsadku účastnili. Kromě zpravodajské služby měli za úkol navázat rádiový kontakt s československou exilovou vládou v Londýně v oblasti Českomoravské vrchoviny.

Byla otevřena expozice věnovaná parašutistovi Kubišovi, přijel i veterán Klemeš

Nejprve se účastnil odboje na Vysočině, v závěru války se přesunul do Prahy. Klemešovo vysílání z května 1945 z Pražského povstání, které pomocí vysílačky pokrýval z bytu v Kobylisích, bylo důležité pro exilovou vládu v Londýně. Převzala ho i britská BBC.

„Informoval o situaci během Pražského povstání, dokonce v určitých okamžicích musel vysílat nekódovaně, otevřenou řečí,“ řekl o něm Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu.

Za komunistického režimu byl Klemeš krátce vězněn a připraven o veškerá vyznamenání, a to včetně medaile za chrabrost. Po návratu z vězení mu byl určen nucený pobyt v Ústí nad Labem a práce v dělnických profesích. Pracoval jako skladník, závozník a řidič ČSAD v Ústí nad Labem. Komunistická StB ho na přelomu 50. a 60. let vedla jako svého spolupracovníka.

Rehabilitován byl v roce 1968 a následně v roce 1990. V roce 1997 mu prezident Václav Havel udělil medaili Za hrdinství a v roce 2013 ho Miloš Zeman povýšil do hodnosti generálmajora ve výslužbě. V říjnu 2016 jej následně Zeman vyznamenal řádem Bílého lva.

Mimo vysokých státních vyznamenání byl například také jmenován čestným občanem Ústí nad Labem a čestným členem Klubu vojenské historie v Ústí nad Labem.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.