Lidovky.cz

Kolik nám dává stát na bydlení

Design

  16:37
PRAHA - Ze všech směrů neustále slýcháme o podpoře bytové politiky ze strany státu. Přinášíme přehled možností, díky kterým můžete získat ze státní pokladny peníze na bydlení.

Dluh, kluk, peněženka, peníze foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Bytovou otázku řeší každý bez rozdílu věku. Je dobré vědět, že určité finanční prostředky a výhody poskytuje svým občanům i stát. Pojďme se podívat, kde všude a za jakých podmínek můžeme tyto peníze získat.

PROGRAM STÁTNÍHO FONDU ROZVOJE BYDLENÍ
Nabízí úvěr do výše 300 000 Kč s ročním úvěrem 2 %. Je nutný závazek ručitele, kterým si fond zajistí návratnost úvěru. Půjčka je poskytována jak na financování výstavby bytu či rodinného domu, tak i na jejich koupi. Financovat z něj je možno také různé poplatky bytovému družstvu, v případě, že se příjemce stane jeho nájemcem.

Splatnost tohoto nízkoúročeného úvěru se dá nastavit až na dvacet let. Na žádost příjemce úvěru může být počátek splácení jistiny úvěru odložen dokonce až na dobu deseti let ode dne, kdy začalo čerpání financí. V této době se splácí pouze úrok.

Hlavně mladé rodiny plánující děti ocení, že v případě narození dítěte nebo jeho osvojení po uzavření úvěrové smlouvy bude z nesplacené části jistiny odečtena částka 30 tisíc korun. Tento bonus se vztahuje pouze na případy pořizování bydlení výstavbou nebo koupí.

Kdo má nárok:
Nárok na získání úvěru je omezen věkem a zažádat o něj mohou manželé, přičemž aspoň jednomu nesmí být v roce podání žádosti více než 36 let. Není zde ale rozhodující, který z manželské dvojice bude žádost podávat. Úvěr může dostat také osoba mladší 36 let, která trvale pečuje o nejméně jedno nezletilé dítě, jež může být i osvojené.

PŘÍSPĚVEK NA BYDLENÍ
Tento příspěvek patří do skupiny sociálních dávek a stát jím přispívá na krytí nákladů na bydlení občanům s nízkými příjmy. Před poskytnutím příspěvku musí žadatel spolu s ostatními osobami přihlášenými v místě k trvalému pobytu podstoupit testování v podobě dokládání příjmů za předchozí kalendářní čtvrtletí. Tyto příjmy se pak porovnávají s průměrnými náklady na bydlení v předchozím čtvrtletí. Do příjmů se počítají i přídavky na dítě a rodičovský příspěvek. Od ledna letošního roku se sem již nezapočítává výživné, které získává dítě žijící s osobou žádající o příspěvek.

Kdo má nárok:
Rodina či jednotlivec, kteří jsou vlastníky nebo nájemci bytu, ve kterém jsou přihlášeni k trvalému pobytu. Příspěvek na bydlení je poskytován, pokud 30 procent (v Praze 35 procent) rozhodného příjmu v rodině nestačí k pokrytí nákladů na bydlení ( nájemné, energie, vodné a stočné, odpady, vytápění) a zároveň je těchto 30 procent (v Praze 35 procent) příjmů rodiny nižších než takzvané normativní náklady na bydlení. Tyto náklady se odvíjejí od velikosti obce a počtu členů v domácnosti.

STÁTNÍ PODPORA KE STAVEBNÍMU SPOŘENÍ
Stát přispívá účastníkům stavebního spoření 15 procenty z uspořené částky v příslušném kalendářním roce, maximálně však z částky 20 tisíc korun. Za rok tak lze od státu získat až 3000 korun.

Kdo uzavřel smluv více, může získat podporu na všechny, ale musí o jejich přiznání písemně požádat. Upřednostňují se ale smlouvy uzavřené dříve a celková částka podpory nesmí přesáhnout daných 15 procent. Dalším zvýhodněním, které ušetří peníze, je, že veškeré výnosy ze stavebního spoření jsou osvobozeny od daně z příjmů.

Kdo má nárok: Každý, kdo má uzavřenou smlouvu o stavebním spoření.

DAŇOVÝ ODPOČET ÚROKŮ
Ze základu daně z příjmů si lze odečíst úroky zaplacené z úvěru ze stavebního spoření nebo úroky z hypotečního úvěru. Podmínkou je, že celková částka úroků, o které je možno snížit daň, nesmí překročit 300 tisíc korun za domácnost. Kdo chce odpočtu využít, musí si od stavební spořitelny nebo banky vyžádat přehled o zapsaných úrocích.

Kdo má nárok: Každý, kdo má uzavřenou úvěrovou smlouvu na financování bydlení. Může to být i více osob, z nichž odpočet uplatní buď jedna z nich nebo všichni rovným dílem.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.