Lidovky.cz

Češi chtějí žít v satelitech

Design

  19:32
PRAHA - Když se Čecha zeptáte, kde by chtěl bydlet, s největší pravděpodobností odpoví: V novém domku se zahradou kousek od velkoměsta. Odpovídá to trendu posledních let. Řada lidí opouští velká města a stěhují se do satelitních městeček.

Bydlení v satelitních sídlištích je populární. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Z exkluzivního průzkumu agentury Median pro LN vyplývá, že pro většinu dotázaných je ideální formou bydlení domek na okraji nebo v blízkosti většího města. Ze zhruba 650 dotázaných by si právě tuto možnost vybralo 41 procent. Nejméně lidí by chtělo bydlet v domku na samotě, asi 7 procent, následuje centrum města s 9 procenty, byt mimo centrum s 15 procenty, domek na vesnici by preferovalo zhruba 27 % dotázaných.

Bydlení v satelitních městečkách láká více ženy než muže, 46 procent žen oproti 36 procentům mužů. „Ženy častěji považují za ideální bydlení dům na okraji nebo v blízkosti většího města,“ říká Přemysl Čech z agentury Median. „Naopak muži častěji upřednostňují bydlení buď v centru města, nebo v domku na samotě.“

Vyšší zájem o satelity je mezi lidmi do 44 let, pro starší lidi před důchodem je lákavější městský byt, pro důchodce vesnice. Největší zájem o dům na okraji velkého města mají mladí do 17 let a lidé mezi 35. a 44. rokem – 49 % z nich.

Kde chcete bydlet?

V bytě v centru města        8,9
V bytě, ale mimo centrum 15,8
V domku na okraji/v blízkosti
většího města                   41,0
V domku mimo město,
např. na vesnici                27,2
V domku na samotě           6,8
Jiné                                   0,3

Pramen Median

Zájem o satelitní život roste se vzděláním, nejvíc láká vysokoškoláky. Očekávatelně ho mají za lákavý lidé s vyšším příjmem, ale překvapivě také lidé z opačné strany příjmového spektra – s příjmem do 6 tisíc korun měsíčně.

Příliv obyvatel do obcí v okolí velkoměst a naopak vylidňování jejich center a sídlišť s sebou nese problémy.

Dopady tohoto trendu pro obce, kam se lidé stěhují, stejně jako pro města, odkud odcházejí, se zabýval Martin Ouředníček z Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity.

„Obce mají problémy s infrastrukturou. Mateřské školy a základní školy mají málo míst, významným problémem je doprava,“ říká Ouředníček. „Někdy se stane, že lidí z nové výstavby je víc než původních obyvatel obce. To se samozřejmě projeví ve změně politických poměrů.“

Problém mají i města, odkud se lidé na venkov stěhují. „Přichází o bohatší, vzdělanější, sociálně lépe postavené obyvatele,“ říká Ouředníček. Chápe, co masy lidí láká do satelitů. „Většinou se tam stěhují rodiny s dětmi, mají zahradu, je tam také bezpečněji.“

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.