Lidovky.cz

Posezení venku: vede dřevo

Design

  11:57
Nejlevnější plastové zahradní sestavy jsou na ústupu. Stále více lidí dává přednost dřevu, případně kombinaci kovu a přírodního materiálu.

Měl by vydržet. Nejenom estetický vzhled, ale i životnost hraje při výběru zahradního nábytku důležitou roli. foto: Ing. Hana Říhová

Pro většinu z nás ještě nedávno představoval plast ideální kombinaci cenově dostupného a snadno udržovatelného nábytku. Je lehký, skladný a snadno se s ním manipuluje. Bohužel je ale poměrně málo stabilní, takže pro umístění na nerovném povrchu není příliš vhodný. Navíc snadno podléhá zkáze. Klasický plastový nábytek je proto na ústupu.

Pokud uvažujete o nákupu stylového nábytku, který vydrží léta, zvolte raději dřevěné materiály. Nejčastěji používané dřevo pro výrobu venkovního nábytku je smrk a borovice, využívá se také dubového a bukového dřeva. V posledních několika letech je stále větší zájem o nábytek z exotických dřevin - například teaku.

Životnost venkovního posezení vyrobeného z jehličnatých dřevin (smrku či borovice) se odhaduje asi na deset let. Dubový a bukový nábytek by měl podle odborníků přežít ještě déle. V každém případě ale bude nábytek z domácích dřevin (borovice, smrk, modřín, dub) vystavený povětrnostním vlivům vyžadovat kvalitní impregnaci, ale hlavně pravidelnou údržbu spočívající v obnově nátěrů.

Pohled do zahrady z jídelnyTeakové dřevo by mělo vydržet zhruba 25 let. Životnost srovnatelnou s těmito exotickými dřevinami má například i dřevo akátové.

Všichni vyznavači teaku by si měli uvědomit, že tohoto dřeva existuje mnoho druhů a odrůd.
 
Teak je kvalitní materiál pouze v případě, že je dostatečně vyzrálý. Správná doba pro těžbu kvalitního materiálu je 120 až 150 let. V dnešní době takto vyzrálého dřeva však rapidně ubývá. Velmi často se tedy stává, že k průmyslovému zpracování nábytku se užívá mladé dřevo. Židle vyrobená z teaku přijde v průměru na 2500 až 4500 korun, stůl na 12 000 až 15 000 korun. Za celou sestavu pak zaplatíte okolo 45 000 korun.

Stabilní oblibu si udržuje i další přírodní materiál - ratan. Pro venkovní užití vybírejte vždy nábytek vyrobený z ratanu neloupaného. Loupaný se používá pouze do interiéru a venku by dlouho nevydržel. Neloupanému ratanu drobný déšť příliš nevadí, ale přesto by neměl být vlhkosti vystaven delší dobu. Své využití tak najde především jako posezení na terasu.

Kdo nechce ratan, může zvolit jeho alternativu, která se vyrábí ze speciálních polyetylenových vláken zvaných hularo. Jeho výhodou je větší odolnost vůči tlaku, teplotě i povětrnostním podmínkám.

Jak vybírat zahradní nábytek

Vybrat dobrý zahradní nábytek nemusí být tak lehké, jak to na první pohled vypadá. Poradíme vám, co byste měli vědět, než se ho vydáte kupovat.

* Než si položíte otázku, jaký nábytek koupit, ujasněte si nejprve, kam jej umístíte. Neméně důležité jsou klimatické podmínky, kterým bude nábytek vystaven, a už nyní se zamyslete nad tím, kde ho budete skladovat přes zimu.

* Pokud zamýšlíte umístit nábytek k bazénu, měli byste vybírat mezi plastovými či slitinovými soupravami s umělými výplety, které jsou odolné vůči vlhkosti.

* Plastový nábytek není příliš stabilní, a tudíž se nehodí na nerovný terén.

* Pokud uvažujete o ratanovém nábytku, vyberte si ten, který je vyroben z
neloupaného ratanu. Loupaný se totiž používá pouze pro interiéry a venku by vám pravděpodobně dlouho nevydržel.

* Odolnější a z hlediska údržby vhodnější než ratan je polyetylenové vlákno hularo; od ratanu je na pohled k nerozeznání.

* Nábytek ze smrkového či borovicového dřeva má životnost do 10 let, více než 10 let by měl vydržet nábytek z buku nebo dubu. Nejdéle vydrží exotické dřeviny, jako je teak - asi 25 let. Životnost srovnatelnou s těmito exotickými dřevinami má například i dřevo akátové.
Témata: dřevo, nábytek, dřevina
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.