Lidovky.cz

Touha po domácím ohništi. Polena, nebo plyn?

Design

  13:13
V krbu 21. století vůbec nemusí hořet dřevo a klasická krbová vložka se klidně převleče za létající talíř. Jedinečnou atmosféru praskajícího ohně ale dnes stejně jako před sto lety dodají domovu hlavně krby na dřevo.

Plápolající oheň nejlépe podpoříte originální krbovou vložkou. Vložky nabízejí okrasné metalické rámy s různým zdobením. foto: archiv

Britská firma Platonic Fireplace představila před dvěma týdny na londýnském veletrhu 100% Design ultrahladkou krbovou vložku s ohništěm širokým až dva metry.

Na rozdíl od tradičních krbů v něm ovšem hoří plamen ze speciálního plynu. Podklad, na kterém plamen plápolá, si zvolíte sami: vyplavené dřevo, říční oblázky, podzimní listí, kusy antických sloupů – nebo taky nic. Designér Platonic Fireplace tak své krby koncipuje už skoro třicet let a podobných je i na českém trhu už celá řada.

Například firma Respektus nabízí volně stojící plynový biokrb, který na první pohled vypadá jako televize. Design krbů s alternativním palivem má poměrně velké rozpětí, od tradičnějších tvarů přes minimalistické až po trochu bláznivé. Jen musíte předem počítat s jedním úskalím – dům vám nevytopí.

Plynové krby jsou v podstatě bezúdržbové. Proto se mohou použít i v koupelně nebo v těsné blízkosti nábytku a koberců.

Oheň potřebuje prostor
První věcí, kterou je třeba při výběru krbu rozhodnout, není ani tak jeho design, jako spíš funkce. "Je velký rozdíl, i z čistě praktického hlediska, jestli si pořizujete krb na okrasu, který zapálíte jednou týdně, nebo chcete plnohodnotnou součást topného systému celého domu a budete v něm zatápět minimálně v zimě každý den," říká interiérová designérka Jana Neuwerthová Šmýdová.

U klasických krbů na dřevo navíc musíte počítat s adekvátně velkým úložným prostorem pro palivo a taky dobrou přístupovou cestou. Nejen oheň sám o sobě, ale místo kolem něj si zaslouží dostatek prostoru. I proto se krb nebo krbová vložka nehodí všude. Některé reklamy sice hlásají, že krb si můžete pořídit i do paneláku, ale rozhodně to není záruka, že získáte skutečně pěkný nový doplněk.

"Krb si lze pořídit do rodinného domu, chalupy nebo do loftu, podle konkrétního prostoru i do činžáku. Je ale potřeba také promyslet, jestli je v daném prostoru komín a jestli nebydlíte třeba v pátém patře bez výtahu, kam byste v případě klasického krbu museli ručně vytahat spoustu dříví nebo briket. Do paneláku bych ale krb v žádném případě nedoporučila, protože v něm nikdy nebude dost prostoru, aby mohl vyniknout," upozorňuje interiérová designérka.

Krb navíc potřebuje trochu speciální zacházení. Je něčím mezi doplňkem a základním vybavením interiéru, jako je třeba podlaha. A zvlášť ve chvíli, kdy ho zapálíte, půjde o nejvýraznější prvek v celé místnosti.

Plynové krby jsou v podstatě bezúdržbové. Proto se mohou použít i v koupelně nebo v těsné blízkosti nábytku a koberců.

Krb může být i zavěšený v prostoru jako lustr
Pořídit si opravdu originální krb vyžaduje určitou dávku odvahy a chuť vybočit z řady. "Často i lidé, kteří tíhnou k modernímu způsobu bydlení, upřednostňují co nejjednodušší styl bez zbytečných příkras. Designové výstřelky jsou pro ně příliš a platí to i pro krby," popisuje současnou situaci Jana Neuwerthová Šmýdová.

Krb by měl přitom sám o sobě fungovat jako ozdoba, která ovšem interiér nijak neruší, ale přirozeně dotváří. Živý oheň je natolik výrazný, že není dobré obestavovat jej množstvím nábytku nebo zdobit zdi v jeho okolí výraznými obrazy. Takže je skvělé oheň podpořit originální krbovou vložkou. Vložky zabudované do stěny nabízejí okrasné metalické rámy s různým zdobením – květinovými i geometrickými motivy. Ale můžou být i tvarově zcela originální, jako vložka Yan-Li od firmy Arkiane, která připomíná stylizovaný plamen.

Stejně tak mohou ale samostatné krby fungovat jako děliče místnosti, nebo dokonce solitéry. Právě mezi nimi najdete víc takových, které používají moderní paliva, například plynové ohniště v obrovském kruhu Roll od společnosti Conmotto.

Firma Antrax zase nabízí nástěnný i volně zavěšený krb Bubble od designéra Andrey Crosetta, ve kterém si zatopíte pěkně postaru dřevem. Elektrické a plynové krby navíc mohou být jako samostatné objekty zavěšené od stropu podobně jako digestoř nebo se stát třeba součástí desky jídelního stolu, protože nepotřebují nic než malou nádobu na dané palivo.

Plynové krby jsou v podstatě bezúdržbové. Proto se mohou použít i v koupelně nebo v těsné blízkosti nábytku a koberců.

Skutečný oheň nic nenahradí
Krby s "umělým" ohněm mají své velké výhody. Pro opravdové milovníky originálů znamenají možnost pořídit si jedinečný designový kousek bez kouře a popela, které by mohly narušovat dokonalý vzhled jejich budoáru.

Pro rodiče malých dětí zase znamenají o trochu větší bezpečí – přece jen nevydávají tolik žáru jako klasické topeniště s poleny. Na druhou stranu, i když jsou plynové a elektrické krby hodně propracované a jejich iluze "tepla domova" bývá velmi věrná, autentický oheň přesto nenahradí.

U nás zatím přibývají velmi rychle oba typy krbů. Jestliže dřív nebývaly běžnou součástí domova, zájem o ně v dnešní době stoupá. "Podle mě je to především kvůli tomu, že tolik mladých lidí touží po vlastním domě. Založí rodinu a najednou už nechtějí bydlet ve městě, kde je to s dětmi o poznání složitější. Valná většina z nich pak už při stavbě domu s komínem a krbem počítá," říká Jana Neuwerthová Šmýdová. "Konkrétní výběr pak opravdu závisí jen na používání, ale ať už bude krb okrasný nebo výtopný, osobně mám v oblibě vždycky spíš klasické krby na dřevo. Náhražka totiž zůstane vždycky jen náhražkou."

Autor:
Témata: krb, dřevo, palivo
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.