Lidovky.cz

Nízkonákladový interiér v atraktivním designu

Design

  16:16
Praha - Nejen úsporné vytápění, ale také úsporné zařízení. Základem nízkoenergetického domu Natura Space je prefabrikované jádro obsahující veškeré instalace pro celý dům. Stačí ho pouze připojit na připravené sítě a navíc má velmi atraktivní design. Jeho autory jsou architekti Roman Vrtiška a Vladimír Žák.

Nízkonákladový dům Natura Space a prefabrikované jádro architektů Romana Vrtišky a Vladimíra Žáka. foto: CZECHDESIGN.CZ

Za několik let budou architekti, designéři a budoucí majitelé nuceni zabývat se úsporou daleko intenzivněji než dnes. Nová směrnice Evropské unie 2010/31/EU nově definuje pojem "budova s téměř nulovou spotřebou energie" a od roku 2020 budou do této kategorie spadat všechny nové stavby s plochou nad 50 metrů čtverečních (a tedy i naprostá většina rodinných domů). Nové veřejné stavby musí mít "téměř nulovou spotřebu energie" dokonce již o dva roky dříve.

Nízkonákladový dům Natura Space.

Úsporný design

Nízkoenergetický dům Natura Space vznikl ve spolupráci firem Europanel a Indeco. První z nich má mnohaleté zkušenosti s výstavbou energeticky nenáročných dřevostaveb pomocí samonosných sendvičových panelů SIP, druhá se vyzná v interiérech a přizvala své oblíbené architekty – Roman Vrtiška pro firmu Indeco v minulosti navrhoval kolekci vestavných skříní pro muže a řadu kuchyní uzavíratelných do skříně. Společně s Vladimírem Žákem také navrhl nové logo a vizuální styl firmy.

Pro dům Natura Space Roman s Vladimírem vymysleli princip fungování jádra i úsporné řešení úložných prostor. Jádro kompaktně řeší umístění všech instalací, takže je v něm umístěna toaleta s koupelnou, technické zázemí pro ohřev vody, pračky a schodiště pro výstup do druhého nadzemního podlaží, jehož strop lze využít zároveň jako prostor pro ložnici a pracovnu. Vznikla tak dřevostavba s otevřeným horním patrem jako mívají loftové byty.

Nízkonákladový dům Natura Space a prefabrikované jádro architektů Romana Vrtišky a Vladimíra Žáka.

Aby celkový dojem nebyl stísněný, je část zábradlí u ložnice řešena sklem s výhledem na obývací prostor. Schodištěm se sejde do části, která má jediná snížená strop (nad ním je ložnice). Tato snížená část působí oproti otevřenému prostoru s velkými prosklenými plochami intimně.Designéři zatím místo ponechali volné, může tedy i zde být domácí pracovna nebo herna pro dítě.

Kaučuk místo dlaždic

Koupelna je diky minimálním rozměrům pojednána jako jedna místnost se sprchovým koutem, přičemž materiál v matné žluté barvě je použitý na podlaze i na zdech. Jedná se o materiál Nora, kaučukovou směs bez obsahu PVC a změkčovadel aplikovanou v rolích. Jádro se obkládá před odvozem na pozemek, proto designéři zvolili raději kaučuk v roli namísto dlaždic, které by mohly odpadat při převozu a lepí se mokrým procesem. Kaučuk patří mezí teplé materiály na dotek, jeho rohy jsou řešeny přetažením materiálu, takže jsou oblé a neusazuje se zde špína. Na stropě je žluté lamino. Tím designéři docílili efektního celistvého výsledku při zachování výborných charakterových vlastností materiálu.

Nízkonákladový dům Natura Space a prefabrikované jádro architektů Romana Vrtišky a Vladimíra Žáka. 

Spodní podlaží má 54m2 a přístavek nad jádrem 8m2. Tento minimální prostor lze rozšiřovat přístavbami. Dům Natura Space tak nabídne více variant. Designéři už pracují na variantách atypického nábytku pro tyto "přístavby" včetně sklápěcí postele a občasné, taktéž výklopné domácí kanceláře.

Vně jádra je kuchyňská linka a pod schody integrovaná malá šatna. V některých schodišťových stupních jsou navíc výsuvné zásuvky. Zde se uplatnily zkušenosti firmy Indeco zamaskovat "jakýkoliv" nábytek. Úložných prostor bývá obecně v novostavbách pomálu a pokud nejsou na první pohled viditelné, prostor působí klidným dojmem. Indeco Kuchyně XL s varným ostrůvkem vychází z řady Indeco Kuchyně S od Romana Vrtišky, kde lze pracovní plochou zatáhnout, takže nábytek působí kompaktně a splyne s obývákem.

Kuchyň od firmy INDECO.

Zavřená kuchyň od firmy INDECO.Samonosné sendvičové panely SIP jsou univerzálním a spolehlivým stavebním materiálem, který lze použít jak pro základové desky, tak stavbu svislých obvodových i vnitřních stěn a střešních plášťů. Ze stavby rodinného domu Natura Space jsou vyloučeny všechny mokré procesy včetně betonové základové desky. Dům je totiž založen nad úrovní terénu na zemních vrutech. Ty lze jednoduše pomocí stroje zašroubovat do půdy. Roli nehraje ani její složení, ani roční období – vruty si poradí i se zmrzlou půdou.

Firma Indeco pro dům vyrobila nábytek z lamino desek a desek potažených PVC na kuchyňských dvířkách rakouské značky Egger, která má tvz. EPDs, tedy mezinárodní prohlášení o svých výrobcích ve vztahu k životnímu prostředí. Půdorys domu Natura Space.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.