Lidovky.cz

Rapper poučí Rakušany o české architektuře

Design

  16:21
Ve Vídni dnes začínají "Tschechische Architekturtage in Wien", jejichž cílem je propagace české architektury v Rakousku a navázání kontaktů mezi představiteli současné české a rakouské architektonické scény. V rámci přednášek a exkurzí se rakouská veřejnost bude moci přesvědčit, že její severní soused má na poli architektury co nabídnout. Vrcholem pátečního večera bude audiovizuální představení Spam: Karel Gott Prager. V sobotu se koná exkurze za brněnskou architekturou pro rakouskou odbornou i neodbornou veřejnost.

Záběr z představení Spam: Karel Gott Prager. foto: www.tsechische-architekturtage.info

Mladí čeští architekti Jiří Koten a Karel Hausenblas přijeli před šesti lety do Vídně studovat v rámci programu ERASMUS. Během dvou semestrů zjistili, že mezi českou a vídeňskou architekturou téměř neexistuje kontakt a rozhodli se proto něco udělat. Výsledkem je první ročník Dnů české architektury ve Vídni

Vídeňští architekti jezdívali obdivovat brněnský funkcionalismus, ale nyní se jim představí současná tvorba. V rámci veřejných přednášek dnes ve Vídni vystoupí architekti mladé generace. Petr Hájek, Pavel Hnilička, Skupina a A1 architekti představí rakouské veřejnosti svoje stavby a projekty z posledních let. Rozmanitost jejich prací sahá od konceptuální tvorby přes propracované návrhy až k hravým formám.

Čajový dům klobouk.

Architektonický rap

V pátek bude poněkud nestandardní formou představeno dílo Karla Pragera (autora např. budovy Federálního shromáždění v Praze). Tři čeští audiovizuální umělci v něm již poněkolikáté představí architekta, který své největší a nejzajímavější stavby plánoval a stavěl především v 60. a 70. letech 20. století. Za projektem stojí rapper Vladimír 518. 

Záběr z představení Spam: Karel Gott Prager.

Pod touto přezdívkou se skrývá Vladimír Brož (1978) z Hostivic u Prahy. Český rapper, jenž vystupuje se skupinou Peneři strýčka Homeboye (PSH), samostatně či s dalšími umělci. V roce 2008 vydal první sólové album nazvané Gorila vs. Architekt. K fascinaci brutalistní architekturou Karla Pragera a manželů Machoninových se dostal skrze grafitti.

Vzniku audiovizuálního představení k poctě autora velkých architektonických gest Karla Pragera předcházelo podrobné studium dobového kontextu. S obdivem na setkání s rapperem vzpomíná i architektka Věra Machoninová (autorka karlovarského hotelu Thermal či pražského OD Kotva).

Budova bývalého Federálního shromáždění z roku 1972. 

Představení je postaveno na mixování plánů, fotografií, videa a 3D modelů s hudbou a zvukem. Touto pro architekturu neobvyklou formou si může divák nejen přiblížit dílo Karla Pragera, ale i jeho současnou interpretaci. Efektní 3D modely se prolínají s dokumentárními záběry z pragerova ateliéru a k tomu jsou divákům předčítána více či méně kritická hodnocení jeho díla. Důležitou roli hrají také laserové paprsky a rap.

Ačkoliv Vladimírovu fascinaci velkými urbanistickými celky Karla Pragera, které (naštěstí) nebyly realizovány, je možné považovat za poněkud přehnanou, více než chválihodný je fakt, že k zájmu o architekturu přivedl i další mladé rappery. Uvidíme jak na divokou světelnou show zareaguje Vídeň. Představení bude uvedeno v pátek 27. května od 19:00 hodin v Topkino.

Galerie, škola i vinařství

V sobotu 28. května bude vypraven autobus na exkurzi za brněnskou architekturou. Průvodci rakouské veřejnosti budou sami autoři staveb. Naplánována je prohlídka Wanneck Gallery a Divadla Reduta od DRNH.

Koupaliště Kraví hora.

Po obědě v Café Onyx navrženém architekty Rusina a Wahla následuje prohlídka renovovaných veřejných prostor centra města a Denisových sadů, které byli navrženy architekty Hrůšou a Pelčákem. Následně je naplánována prohlídka dvou budov od architektů Kuby a Pilaře –Filosofické fakulty a paláce Omega na hlavním náměstí.

Filosofická fakulta v Brně, Kuba a Pilař architekti, 2001.

Na cestě zpět do Vídně je v plánu zastávka v Popicích ve vinařství Sonberk navrženém architektem Pleskotem. Ochutnávka vína je nejen možná, ale i doporučená.

Vinařství Sonberk v Popovicích, Josef Pleskot, 2005.

Doufejme, že se někdejší těsný vztah mezi vídeňskými a českými architekty podaří obnovit. Přínosné by to jistě mohlo být pro obě strany.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.