Lidovky.cz

OBRAZEM: Co všechno lze vytvořit ze dřeva?

Design

  7:00
Monumentální dřevěné sochy dokončují v těchto dnech sochaři z tuzemska, Hongkongu, Polska a Itálie na jubilejním desátém ročníku Mezinárodního sochařského sympozia Hany Wichterlové v Prostějově.

Emil Adamec, český sochař žijící v Hongkongu, pracuje na soše draka ze čtyřmetrového kmene. foto: ČTK

Díla z akátového či dubového dřeva zůstanou ve městě a ozdobí tamní veřejné prostory, řekl organizátor akce Miroslav Švancara.

Pod rukama českého sochaře žijícího v Hongkongu Emila Adamce vznikla socha draka zářící pestrými barvami. Je součástí souboru devíti draků, kteří jsou rozmístěni v různých koutech světa. "Je vyroben z akátového dřeva, používám čisté krycí akrylátové barvy. Každá barva má osm základních tónů podle taoistické filosofie, kterou se zabývám," uvedl Adamec.

Emil Adamec, český sochař žijící v Hongkongu, pracuje na soše draka ze čtyřmetrového kmene.

Další sochy draků zhotovil v Itálii, Austrálii, v Rusku, Česku, Tchajwanu a Hongkongu. Inspiraci našel sochař v čínské kultuře.

Naopak na přirozenou barvu dřeva vsadila polská sochařka Lidia Rosińská, která dnes prováděla poslední úpravy na svém díle nazvaném Příroda.

Polská sochařka Lidia Rosińska svou čtyřapůlmetrovou sochou Natura odkazuje k secesnímu stylu.

"Projekt jsem připravila už před sympoziem, ale když jsem uviděla dřevěný kmen, trochu jsem ho poupravila. Socha znázorňuje přírodu - ženu, secesnímu Prostějovu jsem přizpůsobila i ornamenty," uvedla autorka.

Na jednoduché a hladké linie se zaměřil plzeňský sochař a teoretik umění Tomáš Kůs, který po sobě v Prostějově zanechá dílo nazvané Jádra. "Z hlediska abstraktního sochařství jsou to dokonalé tvary. Pokud k dílu ale přijde člověk s epičtější duší, může v něm vidět třeba starého tuleně s tulenicí nebo muže a ženu," uvedl Kůs.

Plastika GARIN Tomáše Kůse, sochaře a pedagoga, je experimentem - na rozdíl od ostatních výtvorů bude prezentována bez ošetření proti vnějším vlivům a zachována v původním stavu.

Plzeňský autor se zapojil i do experimentálního počinu. Své doplňkové dílo Garin neopatří záměrně žádnými konzervačními prostředky a nátěry. "Lidé budou moci chodit kolem a sledovat, co si s dílem časem příroda udělá," doplnil Kůs.

Křišťálová lupa 2011


Ve městě je již 70 soch
Organizátoři sympozia letos vybírali celkem z 217 přihlášených sochařů. Hlavním kritériem je kvalita sochaře a také to, aby do prostějovské galerie pod širým nebem přispěl něčím zajímavým. Díla vzniklá na sympoziích totiž zůstávají ve Smetanových sadech nebo zdobí areál prostějovské nemocnice a domova důchodců. Díky minulým ročníkům je ve městě již na 70 soch. Letošní sympozium končí ve čtvrtek slavnostní vernisáží.

Italský sochař Ugo Antinori svojí plastikou Manželé vytváří symbol propojení muže a ženy.

Sympozium nese jméno Hany Wichterlové, prostějovské sochařky a sestry akademika Otto Wichterleho - vynálezce kontaktních čoček. Wichterlová patřila k nejvýznamnějším představitelům českého sochařství období meziválečné avantgardy.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.