Lidovky.cz

Truhlíky pomohou zrovnoprávnění pohlaví, dozvěděli se zastupitelé

Evropa

  11:00
Teoretik architektury a a spolupracovník redakce Adam Gebrian se vydal na jednání zastupitelstva Prahy 5, aby se za sedm hodin dozvěděl například to, že betonové květináče mají pomoci zrovnoprávnění pohlaví a že je úředníci možná za pět let vyhodí. Třeba do Vltavy.

Betonové květináče na Smíchově foto: Adam Gebrian

Veškerá údržba má být pochopitelně placena z městského rozpočtu. Na ni se dotace nevztahuje. Z radního Nedvěda to lezlo jako z chlupaté deky, ale řekl to.

Návštěva zastupitelstva Prahy 5. Na místo jsem dorazil krátce po jedné, pár minut po oficiálním začátku. Zaujalo mě už samotné prostorové rozvržení místnosti. Občané se tísní u zdi, zády k projekčnímu plátnu, na kterém se ukazuje, kdo mluví a jak hlasuje. Pozoruhodné. Přicházím zrovna, když má dojít k odsouhlasení programu. Slovo si bere opoziční zastupitel za ODS Lukáš Herold: "Už dva měsíce se nám směje nejen celá Praha, ale i republika, a my nemáme květináče ani na programu?" Starosta říká, že se tomu chtěl věnovat na závěr, ve zprávách z radnice. To Heroldovi nestačí a navrhuje samostatný bod. Bod č. 63. 12 zastupitelů hlasuje proti, ale květináče se na program dostávají. 

Do definitivního dokončení projektu údajně podle podmínek dotace zbývá ještě rok, takže starosta konstatoval, že na změny je času dost a projevil tak nepřímo vůli věnovat se této zásadní věci pro rozvoj městské části na dalších zastupitelstvech.

Začíná přehlídka běžné agendy, včetně dlouhých policejních zpráv. Radka Johna zaujme, že se v některých ulicích podařilo chytit více zdrogovaných řidičů a zajímá ho, kde se jich vyskytuje nejvíce (o důvodech jeho zájmu můžeme spekulovat). Následuje zdlouhavá agenda privatizace bytů, přerušena několika přestávkami. Nejlepší je patnáctiminutová, ne jejímž konci se požádá o třicetiminutovou (celkem tedy 45 min. – po vyčerpávajícím hodinu a půl dlouhém předchozím jednání). 

Jeden z květináčů v ulici Svornosti ozdobil zlatý obal s nápisem 'Reklamou se nevylepší'

Květináče přichází na řadu v sedm večer. Zastupitel za ČSSD a člen rady Jaroslav Nedvěd čte PR zprávu, ze které květináče ještě stále vypadají jako skvělý nápad. Už to ale dlouho trvat nebude. Nejde prý o truhlíky, ale jejich obsah. Přesně 1280 stromů a keřů. Senátor Škaloud se ptá, zda jsou k projektu souhlasná stanoviska plynařů, síťařů, hygieny, hasičů, záchranky, tsk, atd. Starosta Klíma (TOP 09) ho ujišťuje, že samozřejmě ano. Docela by mě zajímalo, jestli nelže.

Květináče prý budou natřeny tmavší šedou barvou tak, aby lépe zapadly do městského prostředí. V žádosti o dotaci je uvedeno, že instalace truhlíků pomůže k lepšímu zrovnoprávnění pohlaví.

Do debaty se zapojují další zastupitelé, všichni do jednoho projekt kritizují, nechápou, jak mohlo dojít k jeho realizaci. Nikdo není schopen vyvodit osobní zodpovědnost. Nikdo si nepamatuje, kdo projekt navrhl, prosadil a kdo pro něj hlasoval. Srovnávají ho například s úpravou křižovatky na Andělu, na které se podílela renomované architektonické studio D3A. Ano, to už se dnes neděje. Současná rada se odvolává na minulou, přestože máme 2 roky po volbách. Uznává pouze, že vyřešit ten horký brambor bude muset sama. 

Jako velký úspěch následně starosta sděluje, že se mu podařilo s fondem životního prostředí vyjednat možné změny umístění truhlíků tak, aby nebylo třeba vracet dotaci (jde asi o 16 milionů korun). Dále slavnostně oznamuje, že na jeho přímý zásah je projekt květináče pozastaven, dokud nedojde k vytvoření nového plánu na jejich rozmístění. Do tohoto plánu mohou prý občané promlouvat a jejich připomínky budou respektovány. Přemístěny prý budou všechny květináče, proti jejichž umístění bude někdo protestovat (tak prosím občany Prahy 5, ať protestují proti všem). A to na místa, kde nebudou vadit (umím si představit, jak to bude vypadat). O odstranění a vrácení dotace evidentně neuvažuje ani na vteřinu.

"Franto, co to dát k Lihovaru?"

Zajímavá je snaha některých zastupitelů o okamžitý brainstorming a nalezení vhodného místa. Ve stylu: Franto, a co u Lihovaru, tam by se jich vešlo dost, ne? Padly i velmi zajímavé nápady. Například nechat truhlíky tam, kde jsou, po dobu 5 lety (to je tzv. udržitelnost projektu vyžadovaná EU), splnit tak podmínky dotace, a následně je vyhodit. Asi do Vltavy. Tohle video bych rád poslal zodpovědnému komisaři v EU. 

PODÍVEJTE SE, JAK SE KVĚTINÁČE ZMĚNILY NA BAZÉNY

Truhlíky na Smíchově se proměnily v bazény

Po skončení zasedání stojíme před budovou radnice s organizátory koupacího happeningu. Ven vychází Radek John s kolegou, který mu ukazuje vzorový květináč před kostelem sv. Václava. Reakce Radka Johna vydá za tisíc slov: "Aha, tak to je to, o čem se mluvilo?" Radost mít takové zastupitele.

A poznámka nakonec. Takové ty zamáznuté čtverečky v bočních stěnách tam nejsou kvůli manipulaci, ale má z nich být vykonzolováno sezení. To bude u těch silnic úplně super, co říkáte?

Adam Gebrian

Adama Gebriana znáte ze sobotních Lidových novin. Každý týden vám ve svém seriálu představuje současnou architekturu realizovanou na území Česka po roce 1993. Fanoušek, teoretik a propagátor architektury vystudoval fakultu architektury v Liberci a díky Fulbrightovu stipendiu také postgraduální program SCIFI na SCI-Arc v Los Angeles. Vydal sborník přednášek 29+3, je členem redakční rady časopisu Era21, kam pravidelně přispívá, od roku 2009 působí jako moderátor ve vlastního pořadu “Bourání” na radiu Wave a čerstvě ho můžete vídat i v pořadu Gebrian versus na Stream.cz. Působil také na Fakultě umění a architektury Technické Univerzity v Liberci, podílel se na přípravě neúspěšné kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015, na vzniku první soukromé školy architektury v Česku Archip i na organizaci Pecha Kucha Nights v Praze.

Adam Gebrian/ foto: Stanislav Soukup

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.