Lidovky.cz

Budiž móda. Nová kniha Máchalové zachycuje diktát i okrajová témata

Design

  7:00
Módu uplynulého a počátku nového století a stále se zrychlující střídání trendů představuje v nové knize nazvané Budiž móda historička Jana Máchalová. Módu ukazuje jako fenomén, který reaguje na sociální a kulturní vlivy a zároveň společnost a umění ovlivňuje. Věnuje se také okrajovému tématu módy subkultur a nonkonformních minorit.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: wordpress.com

"Šlo mi o to, aby se lidé dívali na módu ne jako na povrchní chudinku," řekla novinářům Máchalová. "Aby se podívali na to, že ona opravdu souzněla s životem té doby a měla své postavení," dodala. I v současnosti se móda podle ní asimilovala mezi umění nebo převzala roli, kterou umění ztratilo. "Umění je filozofické a móda se ujala osiřelé krásy," doplnila.

Rozsáhlá publikace je rozšířenou verzí již vydaných autorčiných titulů Módou posedlí a Dějiny módy 20. století. Máchalová zachytila početné módní tendence a směry uplynulých 150 let. Čtenáře provází počátky takzvané haute couture, vysoké krejčoviny, jež má dodnes nezastupitelné místo v prestižních salonech. Text doplňují černobílé i barevné fotografie, koláže z pera Lucie Loosové a kresby z oblasti módy, které jsou dílem akademické malířky Aleny Blažkové.

Honba za značkami

Do 60. let minulého století panoval módní diktát především pařížské módy. Počátkem 70. let ale zmizela víra, že vše nové je lepší než předchozí. Od té doby se objevnost modelů zakládá na neobvyklých kombinacích již dávno objeveného. "Synonymem nové doby se stala touha a honba za značkami," poznamenala Máchalová.

Každý návrhář rozvíjí svůj osobitý styl a stále výrazněji se projevuje individuální přístup k oblékání. Pozornost autorka věnovala zejména zemím, kde móda vznikala - Francii, Velké Británii, Spojeným státům a Itálii. Módní dění v Česku ponechala stranou, protože do světového vývoje česká módní tvorba nezasáhla.

Yves Saint Laurent

Druhý oddíl knihy se zabývá téměř přehlíženém fenoménem - okrajovou módou subkultur a nonkonformních minorit. "O tomto způsobu oblečení jsme se neměli odkud dozvědět, proto jsem se snažila, abych to zprostředkovala těm, kteří se trendy zabývají," dodala. Tato móda se utvářela v podstatě na ulicích periferií nebo v podzemních klubech kosmopolitních metropolí od New Yorku přes Londýn po Tokio. Vázala se na životní styl a hudební žánry, jako je punk, cool jazz, rap nebo reggae.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.