Lidovky.cz

Česká komora architektů vybírá nový vizuál. Posuďte NEJ návrhy

Design

  7:00
Česká komora architektů (ČKA) se rozhodla změnit svou vizuální identitu, vypsala tedy veřejnou soutěž a nedávno oznámila její výsledky. Podívejte se, jaké návrhy zaujaly nejvíce.

Návrh Jakuba Straka foto: čka

1. - 2. místo: Jakub Straka

"Hlavním cílem nové identity je zjednodušení celkové komunikace, podtržení toho podstatného a vytváření prostoru. Identita vychází ze způsobu používání samotného názvu Česká komora architektů, Komora, ČKA a zakládá si na fungování v každé variantě. Identita se skládá ze tří variant samotného názvu, vždy typograficky vytvářejících nový celek. Každá z variant má svou verzi zkratky názvu, kdy se naopak vytváří nový prostor z původního celku. Symbol lva se používá jen jako doplňková část, viz ukázku Bulletinu."

Návrh Jakuba Straka

1. - 2. místo: MÜTANTA

"Koncept loga a vizuálního stylu se odvíjí od požadavku ČKA v zadání soutěže – vytvořit značku, která bude mít státní institucionální charakter a zároveň bude ukazovat větší otevřenost komory vůči veřejnosti, moderním trendům se zachováním symbolu lva. Rozhodli jsme se rozdělit lva na části a skládat z nich nové kombinace, možnosti, vize (větší lehkost a otevřenost komory vůči veřejnosti). Vzniká tak rafinovaná cesta, která poukazuje na důležitost nových úhlů pohledu s odkazem na tradici. Logo je stavební kámen vizuálního stylu a reprezentuje pohyb, chuť vydat se novými směry. Lev se tak z původní statické pozice vydává do prostoru, který dále zkoumá."

Návrh studia Mutanta

3.místo - Deep Throat

"Na začitaku sme vykonali analýzu súčasného webu ČKA a iných materiálov, či už digitálných alebo tiskových, s ktorými ČKA pracuje alebo v minulosti pracovalo. Po krátkej diskusii sme si uvedomili, že ČKA možno ani logo (to, čo sa s pojmom logo spajá v podmienkach súťaže na logo) nepotrebuje. Pôvodné, teda tedajšie logo, ktoré reprezentuje lev s heraldiky českého znaku, a nejaké písmo, ktoré pôsobí bezcharakterne, je úplne zbytočné. Lev totiž napr. v sebe nemá okrem toho, že je z českého znaku, žiadnu asociáciu k architektuře a výber písma tiež nie je najlepšie zvolený. Rozhodli sme sa teda vytvoriť reč systému, ktorá bude reprezentovať ČKA bez toho, aby musela byť nasilu viditelná a ukričaná, pretože niečo, čo sa nazýva a aj písmomne označuje, ako Česká komora architektů a ešte sa s touto písomnou kompozíciou v jednej kompozícii spája s levom z českého znaku, je zbytočné duplikovanie informácie… Práve preto náš názor je, že redesignovanie loga, znaku leva, je v tomto prípade úplne bezúčelné, pretože už samotný názov Česká komora architektů vzbuzuje pocit štátnej inštitúcie, ktorý sa určite zaobíde aj bez podpory leva v logu. To, čo sme sa rozhodli vytvoriť, je teda univerzálny grid, ktorý bude reprezentovať ČKA. Grid ako zástupný symbol. Grid ako logo. Grid, mriežka, systém, ktorý je rozdelený do troch odstavcov alebo častí, ktoré majú svoje obmedzenie – limitáciu ale zároveň ponúkajú variabilné možnosti, riešenia používania."

Návrh studia Deep Throat

4.místo - Jaromír Hárovník

„Představa o prostoru. Toto široké téma architektury je zpracováno v jednoduché formě logotypu a dále se rozvíjí v jednotlivých aplikacích především v rámci typografie. Písmena jako komunikační nástroj jsou změněna do formy objektu, který otevírá možnost pohledu na písmo jako objekt, zároveň jej však nechává v rovině čitelnosti. Logotyp má několik variant, ve kterých se vizuálně mění úhel zobrazovaného prostoru. Je zachován národní symbol, jak bylo doporučeno, avšak v jednodušší formě a novém kontextu, který dodává logotypu váhu a dominantnost."

Návrh Jaromíra Hárovníka

Česká komora architektů a její nový vizuální styl

Představenstvo České komory architektů se v průběhu roku 2012 rozhodlo pro vytvoření nových webových stránek. Jedná se jak o krok zapadající do Strategie komunikace ČKA, zejména v oblasti intenzivnější propagace české architektury a profese architekta, tak o výstup, který by měl fungovat jako kvalitní služba členům ČKA. S tímto rozhodnutím bylo spojeno i vyřešení jednotného vizuálního stylu, o jehož potřebě se mluví už několik let. Protože ČKA sama propaguje architektonické soutěže, chtěla jít příkladem a namísto přímého výběru grafika se rozhodla pro veřejnou soutěž. „Šlo nám o to, najít kreativního partnera pro dlouhodobou spolupráci, který se dobře orientuje v oblasti digitálních médií. Máme vymyšlenou celou řadu funkcí a platforem, které by naše nové stránky měly obsahovat, jako jsou například portfolia jednotlivých členů ČKA nebo intranet, který umožní snadnější komunikaci uvnitř architektonické komunity,“ uvedl předseda Pracovní skupiny pro propagaci architektury ČKA Petr Janda. Z přihlášených 21 návrhů vybrala odborná porota ve složení Petr Babák, Lukáš Brom, Adam Gebrian, Petr Janda (předseda), Aleš Mička, Josef Panna a Martin A. Tomáš 8 návrhů, následovala diksuze a druhé kolo, ze kterého dále prošly 4 návrhy. Oceněným byly vyplaceny příslušné ceny a v tuto chvíli probíhají jednání o uzavření smlouvy na rozpracování soutěžního návrhu se všemi čtyřmi finalisty.

Anketa

Jaký návrh se vám nejvíce líbí?

Návrh Jakuba Straka 51
Návrh studia Mutanta 53
Návrh studia Deep Throat 11
Návrh Jaromíra Hárovníka 12

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.