Lidovky.cz

Nejlepší švýcarská architektura? K vidění i u nás

Design

  7:00
Pražská Galerie Jaroslava Fragnera představuje současnou švýcarskou architekturu, která klade důraz hlavně na udržitelnost a šetrnost k životnímu prostředí. 33 realizací je k vidění do 14.dubna.

Nové staniční budovy pro sedačkovou lanovku, Carmenna, Valentin Bearth, Andrea Deplazes a Daniel Ladner (Bearth & Deplazes Architekten AG ), 2001 foto: Ralph Feiner

Putovní výstava, která je součástí multužánrového projektu Švýcarské jaro, návštěvníky seznámí s různými realizacemi: od muzeí a škol, přes lávky a mosty po rodinné domy.  Mezi architektonickými studii zastoupenými na výstavě jsou i silná jména jako například Herzog & de Meuron, Buchner Bründler, Diener & Diener Architects, Gion A. Caminada, Bernard Tschumi nebo Peter Zumthor.

 

Pátého dubna se bude konat večer s kurátorem výstavy věnované Romandii Matthieu Jaccardem, architekty ateliéru Brauen & Wälchli (autory rekonstrukce švýcarské ambasády v Praze, 1997-2005), Ivanem Kolečkem (architekt a pedagog, od roku 1982 vlastní ateliér v Lausanne) a Petrem Kratochvílem (teoretik architektury, spoluautor Kolečkovy knihy Vrstvy/ Stratigraphie, 2010).

Odlišné zaměření budov si vyžádalo různé přístupy architektů z hlediska stavebních technologií, použitých materiálů i ochrany životního prostředí. Výsledkem je ale podle organizátorů výstavy vždy ekologicky šetrná architektura s výraznými estetickými kvalitami.  Výstava si dává za cíl seznámit návštěvníky s tím nejlepším, co vzniklo na poli švýcarské architektury od 90. let do současnosti. Fotografie jednotlivých realizací doprovázejí texty, jež přibližují použité stavební postupy, kontext budovy i celý její charakter.

Jak vypadá Zumthorova horská chata?

Na lužích dojedete až k domu, kdybyste měli málo Zumthorovy architektury, můžete zamířit od termálů Therme Vals, které také navrhl.

V části galerie se koná také výstava mapující architekturu Romandie, frankofonní oblasti Švýcarka.  Autoři výstavy zdůrazňují, že zatímco pro Švýcary samotné jsou stavby francouzské, německé a italské oblasti odlišné a svébytné, v zahraničí jsou vnímány jako „jednotná švýcarská architektura“. Návštěvníci tak mají příležitost se sami přesvědčit, zda zmíněné nuance zaznamenají.

Více informací zde.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.