Lidovky.cz

Pražský hrad po Klausovi podruhé: zaměřeno na stavby a interiéry

Pohled Zdeňka Lukeše

  7:00
Minule jsme si přiblížili změny, které proběhly v posledních deseti letech, kdy byl prezidentem Václav Klaus, v zahradách a na prostranstvích Pražského hradu. Dnes se zaměříme na úpravu jednotlivých hradních staveb a jejich interiérů.

Belvedér neboli Letohrádek královny Anny na Pražském hradě. foto: Zdeněk Lukeš

Postupně byly rekonstruovány Jízdárna, Míčovna, Královský letohrádek a Císařská konírna, ale ty už sloužily jako kulturní zázemí hradu dříve. Nyní však mají modernější a praktičtější zázemí.

Míčovna

Jízdárna získala další prostory vybouráním nacisty vložené utilitární vestavby v severní partii. Tuto adaptaci chtěl sice provést už v 50. letech minulého století hradní architekt Pavel Janák, ale nepodařilo se mu na tento záměr získat finanční prostředky. Naopak některé Janákovy úpravy byly tehdy provedeny jinak, než architekt zamýšlel. Napravit vše mohl až nyní Ladislav Lábus, autor rekonstrukce. Přibyly i podzemní prostory se zázemím pro výstavní činnosti a koncerty (sál má výbornou akustiku), opravena byla střecha a krovy. Rekonstrukcí prošly i hradní garáže, postavené po válce opět dle projektu Pavla Janáka.

ČTĚTE TAKÉ: Pražský hrad po Klausovi poprvé: vyhlídky, kašny i hřiště

Masarykova vyhlídka

V Míčovně byl vybudován bezbariérový vstup v podobě high-tech skleněné lávky a citlivě restaurován velký sál i suterén s šatnami, navržený Pavlem Janákem ve 40. letech. V Královském letohrádku se opravovala střecha, terasy a mimořádně cenná reliéfní výzdoba průčelí.

Konírna byla doplněna moderními skleněnými prvky podle návrhu architekta Petra Franty, zejména vstupními dveřmi, které umožňují průhled do sálu. Franta je také autorem rekonstrukce interiéru kaple sv. Kříže na II. nádvoří, kde byla po mnoha letech obnovena stálá expozice svatovítského pokladu, zatímco infocentrum se přestěhovalo do severního palácového křídla. Jeho interiér navrhl architekt Radovan Hora z ateliéru Bořka Šípka.

Zcela nově se nyní veřejnost dostane do prostor Rožmberského paláce, od poloviny 90. let po etapách rekonstruovaného studiem DaM. Přístupné je východní nádvoří s kašnou a přilehlou kavárnou a série salonů v jižním traktu s výhledem na pražské panorama. Některé místnosti byly zařízeny empírovým nábytkem z éry Marie Terezie, ale jsou zde k vidění i prvky mnohem starší. Obnovena byla i palácová kaple, kdysi přepatrovaná a změněná ve skladiště.

Četné práce probíhaly také ve Starém královském paláci, byla například opravena podlaha Vladislavského sálu a restaurovány další místnosti. Po několikaletých přípravách byla dokončena adaptace gotického patra, v níž je nainstalována stálá expozice dějin Pražského hradu (opět atelier DaM). K různým úpravám došlo i v Novém paláci, rehabilitace se dočkalo třeba hlavní schodiště v jižním hradním křídle. Postupně se také renovují střechy a fasády paláce, kterým se navrací původní barevnost z Pacassiho éry.

Práce, která nikdy nekončí

V bazilice sv. Jiří byly restaurovány fresky, v katedrále sv. Víta se každý rok opravuje poškozený kamenný plášť, několik opěrných pilířů, vnější triforium i okna s vitrážemi. Tato práce vlastně nikdy nekončí – zhruba jednou za deset let oběhne lešení chrám kolem dokola a může se začít znovu. Průběžně se také restaurují jednotlivé kaple, včetně freskové výzdoby.

V souvislosti s opravou kanalizačního řadu pod Zlatou uličkou byly opraveny taky domky a obranná chodba nad nimi. Byl obnoven barevný návrh průčelí domků podle projektu Jiřího Trnky a v některých z nich nyní najdeme stálou expozici věnovanou životu v této svérázné hradní enklávě. Ve Vikářské uličce byla už dříve dokončena rekonstrukce známé restaurace podle projektu Ladislava Lábuse. V Mihulce je dnes nainstalovaná expozice věnovaná historii Hradní stráže.

Jízdárna

Vraťme se na závěr opět do hradních zahrad. V té Královské byla vloni dokončena rozsáhlá oprava tzv. empírového skleníku při severní zdi. Opraven byl i plášť a střecha tzv. prezidentské rezidence – původně barokního skleníku, k němuž po válce přistavěl Pavel Janák dvě symetrická křídla. V Lumbeho zahradě došlo postupně k rekonstrukci řady menších budov – Lumbeho vily, neogotického pavilonu, domu zahradníků i orchidejového skleníku. Došlo i na Masarykův včelín nebo utilitární, ale architektonicky cenné objekty skladů. Opravuje se také klasicistní Jízdárna na Pohořelci na jednom z hradních bastionů. O obnově Richterovy vily v prostoru Svatováclavské vinice nad Klárovem jsem tu psal již minule.

Všechny zmíněné práce prováděly firmy vybrané na základě výběrových řízení, při kterých jedním z požadavků byla i kvalitní rekonstrukce několika památkových objektů včetně referencí. Opravy uměleckých děl prováděli přední restaurátoři s příslušnou licencí, všem stavebním zásahům pak předcházel podrobný archeologický výzkum.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.