Lidovky.cz

Soběstačný dům českých studentů uspěl v USA. Jak funguje?

USA

  16:00
Tým studentů ČVUT navrhl a postavil experimentální dům budoucnosti, který uspěl v mezinárodní prestižní soutěži Solar Decathlon a dnes má svou českou premiéru. V online rozhovoru se čtenáři mladí architekti uvedli, že na celém projektu pracují několik let.

Air House foto: airhouse.cz

"I když to zní neuvěřitelně, na projektu pracujeme již téměř dva roky, počítám-li to od doby, kdy jsme začali s návrhem domu, se kterým jsme se do soutěže hlásili. Během posledního roku jsme museli postupně projektovat a odevzdávat projektovou dokumentaci od studie po realizační dokumentaci, dokumentace skutečného provedení stavby nás ještě čeká. Pro většinu z nás byla soutěž jako bonus k běžnému studiu nebo práci. Půl roku nás ale plně zaměstnává," přiblížili celý proces studenti.

PŘEČTĚTE SI CELÝN ON-LINE ROZHOVOR

Jak se jim Air House povedl se můžete přesvědčit sami. Dnes v 18:00 ho před budovou Fakulty architektury slavnostně otevřou a veřejnost si ho bude moci prohlédnout do začátku srpna, pak bude stavba rozebrána a přemístěna na samotnou soutěž do USA. "Po skončení soutěže se dům vrátí zpátky do Čech a plánujeme jeho umístění v rámci nově vznikajícího Centra energeticky efektivních budov, kde bude k dispozici studentům a dalšímu výzkumu. Těšilo by nás, kdyby si v budoucnu našel své obyvatele," uvedli autoři.

Tým projektu Air House.

Air House je zatím řešen pouze pro účely soutěže, tedy jako prototyp. "V Kalifornii nebude připojen k žádným sítím, kromě tzv. microgrid, do které dodává vyrobenou elektrickou energii a ze které si ji zase odebírá," uvedli studenti a dodali, že cena celého projektu se pohybuje kolem 300 tisíc dolarů:  "Financování bylo pro nás velkou výzvou. Účast v  je spojená s grantem pořadatele soutěže, který představuje 15% celkového rozpočtu projektu. Další jeho části pokrývají grantové programy (25%) a komerční zdroje (40%), ze kterých je převážně financována výstavba domu."

Cena v běžné produkci? Tři miliony korun

Nyní je Air House vybavený těmi nejmodernějšími technologiemi  a kde o jedinečnou stavbu, kdyby však byl vyráběn sériově, cena by se podle autorů dostala ke třem milionům. "Také by záleželo i na tom, jak by dům byl vybaven. Tak, jak je nyní realizován, je vybaven špičkovými technologiemi a mnozí z našich sponzorů a partnerů se v domě prezentují tím nejlepším, co momentálně nabízejí, " dodali členové týmu Solar Decathlon 2013 na závěr.

Energetická soběstačnost

"V domě používáme v první řadě pasivní prvky - nadstandardní tepelnou izolaci, orientaci ke světovým stranám, stínění prosklených ploch. Koncept „domu v domě“ pracuje s principem dvou „kůží“. První kůži tvoří tepelně izolovaná obálka obytného prostoru. Druhá kůže (dřevěná pergola, horizontální a vertikální stínící lamely) funguje jako „nárazníková“ zóna a zmírňuje tepelnou zátěž. Technologie, včetně těch "nových" by měly být v budovách navrhovány v rozumné míře. My je používáme pro měření a regulaci parametrů vnitřního prostředí, pro ovládání zásuvkových okruhů a pro řízení umělého osvětlení," vysvětlili studenti a doplnili, že při stavbě domu byl kladen důraz na výběr přírodních materiálů, na jejich recyklovatelnost a nízkou potřebu energie na jejich výrobu. " 'Ekologičnost' domu budeme posuzovat mimo jiné pomocí hodnotících nástrojů SBToolCZ a LEED," dodali.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.