Lidovky.cz

Design bez překážek a pro všechny? Praha vítá equal design ve velkém

Design

  7:00
Následující týden bude rušný. Prague Fashion Weekend, Studio designSUPERMARKET, festival Zažij město jinak, Týden kulturních fabrik a v neposlední řadě Týden přístupného designu. Slyšíte tento pojem poprvé? Zřejmě nebudete sami.

Týden přístopného designu, vizuál foto: CZECHDESIGN

Equal design je velmi zjednodušeně design pro všechny, tedy takový, který zohledňuje potřeby co nejširšího okruhu lidí. V zahraničí se pomalu stává běžnou normou, v České republice se ho snaží šířit nezisková organizace CZECHDESIGN, která po loňské úspěšné premiéře pořádá i letos festival zahrnující workshopy, výstavy, konference nebo happening. Význam akce přiblížila manažerka projektu Ludmila Boháčová.

Logo od Adama Uchytila

CZECHDESIGN dlouhodobě spolupracuje s talentovanými českými designéry a tak nepřekvapí, že autorem jemného, hravého a mnohavýznamového loga českého projektu Equal designu je grafický designér Adam Uchytil.

Logo equal designu od Adama Uchytila

Kdy se CZECHDESIGN začal tématu přístupného designu věnovat?

"CZECHDESIGN je s přístupným designem spjat již od svého vzniku v roce 2003. Založila ho designérka Veronika Loušová, bývalá studentka pražské VŠUP, která zde končila návrhem kuchyně pro vozíčkáře. Veronika dokázala, že i kuchyň, která splňuje všechny nároky člověka s omezeními, může vypadat skvěle a dnes je dokonce vystavena v Národním technickém muzeu. Veronika svým nadšením pro přístupný design následně nakazila celý CZECHDESIGN, který se ho snaží propagovat v rámci všech svých aktivit."

Jakou mají akce, přednášky a workshopy odezvu u designérů?

"Jednou z prvních velkých akcí, kterou CZECHDESIGN na podporu přístupného designu připravil, byl workshop Make it equal! pro designéry. Na workshopu měli účastníci možnost vyzkoušet si obleček stáří a sami si tak zakusit „stáří“ na vlastní kůži. Máme zkušenost, že workshopy jako byl tento, s vlastním prožitkem, mají velmi dobrý ohlas. V obecné rovině však stále ještě cítíme jistou nejistotu, studenti nejsou o tématech přístupného designu na školách téměř vůbec informováni a zavedení designéři se tématu také spíše vyhýbají."

Jaký feedback jste dostali od státní správy? Je reálné v nějakém časovém horizontu uplatnit principy equal designu v praxi? O jakém horizontu bychom tu hovořili?

"Feedback od státní správy zatím nemáme téměř žádný, cítíme dlouhodobý nezájem. Jediná instituce, která se podobným tématům věnuje, je Útvar rozvoje města, kde v současné době vznikla pracovní skupina, která má téma přístupnosti také řešit. Zájem o naše aktivity projevila také MČ Praha 2, což je jedna z mála městských částí, která vypisuje architektonické soutěže. Není jich mnoho, ale minimální snaha a otevřenost tam je.

Zavádění principů přístupnosti je nikdy nekončící běh. Není našim cílem v konkrétním časovém horizontu všechny věci kompletně změnit, ale spíše zasazovat se o jakousi otevřenost a změnu přístupu. Ideální by pro nás byla situace, kdyby takovéto změny napadaly státní správy samy."

Co představuje výstava Design v nejlepších letech? Jak jste vybírali zastoupené práce?

"Ve zkratce se dá říci, že výstava Design v nejlepších letech představí design, se kterým můžete zestárnout. První rovina je přístupnost: předměty, které splňují universální ergonomické požadavky. Druhá rovina jsou produkty určené seniorům, ale dobře vypadají, což není v případě předmětů pro seniory pravidlem. Třetí rovinu výstavy tvoří ilustrované plakáty, které přehledně radí, jak si správně zařídit vlastní bydlení, ve kterém můžete i stárnout, to znamená tak, aby vám v případě ztráty pohyblivosti, zrakových postižení nevytvářel vlastní interiér bariéry. Jejich autory jsou Veronika Loušová a ilustrátor Martin Huňař a po skončení výstavy v Praze budou dále putovat po českých městech."

Ukázka z výstavy Design v nejlepších letech.

Týden přístupného designu vrcholí v sobotu v rámci festivalu Zažít město jinak, na co konkrétně se mohou návštěvníci Vojtěšské ulice těšit?

"Kromě návštěvy stánků mladých českých designérů (Mumray, Chi chi, 2d-3D, Yo-Soy, Anna Mastníková a Stellion), mohou návštěvníci náměstíčka za kostelem sv. Vojtěcha ochutnat domácí šťávy a hamburgery z Bullit bistra, kávu z Kavárny sv. Vojtěcha a občerstvení z prvorepublikové kavárny Šlágr. Speciálně pro tento den vytvořilo studio Made by Vaculik velkou společenskou hru „Cesta do nejlepších let“, kterou si mohou zahrát příslušníci všech generací. Nově zařízené Kafé Afrika z Vojtěšské ulice uspořádá v tento den slavnostní otevření s živou africkou hudbou, výborným exotickým jídlem a tradičními africkými hrami. České papírnictví Papelote uspořádá tvůrčí workshopy a i my v CZECHDESIGN budeme vítat návštěvníky komentovanými prohlídkami výstavy Design v nejlepších letech. Zajímavým zpestřením budou bezdomovečtí průvodci z organizace Pragulic, kteří uspořádají netradiční procházky po okolí. Ve tři hodiny pak bude předán šek Českému červenému kříži na pomoc osamělým seniorům. Celá akce bude zakončena varhanním koncertem v přilehlém kostele Sv. Vojtěcha."

Máte v hlavě nějaké další projekty zabývající se equal design? Moha byste je naznačit?

"V letošním roce udělujeme poprvé Ocenění za přístupný design, které na vernisáži předá architekt Osamu Okamura, zástupce odborné poroty, která ocenění vybírala. Tímto oceněním chceme vyslat signál společnosti, že podpora přístupného designu v České republice má svůj smysl a nezůstává bez povšimnutí. Další ročníky budou následovat v příštích letech.

Spolupracujeme se stále větším počtem zahraničních odborníků, kteří nám na poli equal designu rozšiřují obzory. Na letošní festival Týden přístupného designu zavítá zakladatelka Finnish Design for All Network, Päivi Tahkokallio, a průkopník přístupnosti v Lucembursku Silvio Sagramola. V této tendenci chceme pokračovat, neboť věříme, že nám inspirace ze zahraničí pomůže otevřít oči a následovat trend vyspělých zemí, kde je již přístupný design běžnou normou."

Päivi Tahkokallio (uprostřed,krátké vlasy a brýle) v Czechdesignu před rokem

Týden přístupného designu začíná v úterý 17.9. vernisáží a předáním zmíněného ocenění, ve středu bude probíhat workshop s grafickými designéry, čtvrtek bude patřit seminářům a prohlídkám a v sobotu se pak program přesune do ulic. Více se dozvíte ZDE.

Na equal design jsem se ptala i zakladatelky sítě Design For All, světově respektované odbornice a vzácného hosta festivalu Päivi Tahkokallio. Rozhovor si budete moci přečíst v rubrice Design v neděli odpoledne.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.