Lidovky.cz

Žijte architekturou. V podzemí, na Pražském hradě i na lodi

Design

  7:00
Ještě než Českou republiku zaplaví design a móda, užijí si své i fanoušci architektury. Následující dny vás čekají jedinečné výstavy, prohlídky a přednášky, happeningy i filmy, jako každý rok se totiž i letos koná Den architektury, Česká komora architektů vystavuje ty nejpovedenější diplomové práce, v rámci Architecture Weeku se do Prahy sjíždějí světoví odborníci a nezapomínáme ani an Brno.

Přehlídka diplomových prací: Jáchym Svoboda foto: ČKA

DEN ARCHITEKTURY

koncept a design: Petr Babák, Jan Matoušek (Laboratoř) foto: Vojtěch Veškrna

U příležitosti Mezinárodního dne architektury se v České republice díky občanskému sdružení Kruh koná už potřetí akce s názvem Den architektury. Festival se letos uskuteční v sobotu a neděli v jedenačtyřiceti městech České republiky a opět nabídne jedinečné procházky a cyklojízdy s architekty nebo teoretiky, kteří zájemcům nabídnou pohled do zákulisí zajímavých staveb. Organizátoři doporučují procházku Litomyšlí s bývalou městskou architektkou Zdenkou Vydrovou nebo procházku pražským technickým podzemím s architektem Janem Šépkou, připraven je i workshop pro děti (ČVUT). V roli průvodců se kromě Šépky a Vydrové letos představí třeba Vladimir 518 (Dům bytové architektury od Věry Machoninové), Černošicemi provedou děti. Den architektury dostal letos i novou vizuální podobu, o kterou se postaralo studio Laboratoř (Petr Babák, Jan Matoušek, Vojtěch Veškrna, písmo Topol od Filipa Matějíčka a Jana Horčíka). Co mají hejna ptáků společného s architekturou?  "Naše základní myšlenka letošního vizuálu pro Den architektury, který v Labu vyrábíme hlavně s Honzou Matouškem, není, jak by se na první pohled mohlo zdát, že jsme okouzleni, že ještě stále můžeme sem tam ve městě zahlédnout ptáky a nemyslím tím olezlé holuby škemrající o rohlík, ale třeba i celá dynamická a velmi elastická hejna ptáků brázdící oblohou. Jsme urvaní hlavně z toho, že za letu svými těly a neskutečně rychlými proměnami figur umí stavět krásné domy! Nestačíte obkreslovat. Hlavně špačkům to jde náramně. Stačí se podívat na spot letošního ročníku DA (podívejte se na něj zde). Za okamžik vznikne neuvěřitelná sada staveb, domů, celých čtvrtí, urbanismů. Kam se hrabe Zaha Hadid! A těšte se na příští rok…," přiblížil inspiraci Babák. Kompletní program festivalu naleznete ZDE.

ARCHITECTURE WEEK

Plakáty, videa, přes 200 modelů. Výstava Architecture Weeku v Jiřském klášteře.

Sedmý ročník mezinárodního festivalu Architecture Week nabízí přednášky světových odborníků, prezentace a výstavy, letos na téma "Architektonické dědictví a současná architektura". Akce se konají v Klášteře svatého Jiří na pražském hradě nebo v Národní technického knihovně a trvají až do 20.října. Tento víkend potěší příznivce skandinávské estetiky (komentovaná prohlídka výstavy Současná dánská architektura) nebo památek UNESCO (promítání filmů o slovenských památkách v Jiřském klášteře). V rámci festivalu se na náměstí Republiky představuje také projekt zajímavý Dny měst v Praze. Více informací naleznete ZDE.

TO NEJLEPŠÍ Z DIPLOMEK

Přehlídka diplomových prací: Karel Filšák

Česká komora architektů letos potřinácté pořádá Přehlídku diplomových prací budoucích architektů. Letos se do soutěže přihlásilo 95 prací a porota v čele s Evou Jiřičnou vybrala rovnou tři vítěze a dvě speciální ocenění. „Celkově je nutno říci, že všichni studenti předvedli dostatečnou kompetenci projekt dokončit a vybrané řešení dokumentovat, a že si tedy všechny projekty zaslouží ocenění a jejich autoři alespoň stisk ruky a gratulaci k úspěšnému závěru jejich školního života. Těžší byla volba těch několika oceněných. Projekty jako obvykle pokryly širokou škálu architektonických záměrů, nápadů a témat; některé řešily velmi omezený problém, jiné se zabývaly velkými urbanistickými celky. Tato situace je v architektuře obvyklá, architekt musí být schopen řešit problémy různého rozsahu a komplexity,“ uvedla k letošnímu ročníku Jiřičná. Absolventi získali kromě finanční poukázky i možnost vycestovat na rezidenční pobyt do jednoho z Českých center. Přehlídku všech diplomových prací můžete do 7.října shlédnout v (A)VOID Floating Gallery na Rašínově nábřeží. Více informací hledejte ZDE.

MRVA ARCHITECTS V BRNĚ

Studio Kamil Mrva Architects v Kopřivnici, realizace 2002

Jeden z nejvýraznějších současných architektů Kamil Mrva vystavuje v brněnské Galerii Architektury, kde pokřtil i zbrusu novou publikaci. Jeho tvorbu zde můžete zbílzka poznat do 3. listopadu. „Projekty studia Kamil Mrva Architects dnes již nejsou spjaty výlučně se severomoravským regionem. Kromě kopřivnického ateliéru byla v loňském roce zřízena i pražská pobočka. Na výstavě v brněnské Galerii Architektury bude představen průřez tvorbou studia se zvláštním důrazem na představení architektonické tvorby Kamila Mrvy pro obec Trojanovice,“ zve Gabriel Kurtis z Galerie Architektury Brno.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.