Lidovky.cz

Instalace po anglicku? Dinner Party a papírové větrníky v muzeu

Design

  7:00
Jak vypadají velké instalace soudobého designu v historických prostorách slovutných institucí jako je Victoria & Albert Museum v Londýně? Naprosto skvěle. O tom se opět mohli přesvědčit návštěvníci nedávné přehlídky designu London Design Festival.

The Dinner Party / True-to-Life Design by Scholten & Baijings London Design Festival at the Victoria & Albert Museum © Scholten & Baijings, 2013 foto: Inga Powilleit

Již pátým rokem spolupracuje London Design Festival s předním světovým muzeem umění a designu Victoria & Albert Museum (V&A), které mu během konání této top akce poskytuje svoje prostory pro výstavy, instalace, přednášky i workshopy. Letos se zde prezentovaly například značky Alessi i Swarowski, konaly různé diskuse a workshopy, ale muzeum také nabídlo své prostory pro originální velké instalace soudobého designu. A některé je možné vidět i po skončení festivalu.

Padající kaskáda barevných skleněných koulí

Hned při vstupu hlavním vchodem návštěvníky ohromí speciálně pro tento účel navržený lustr v Kanadě žijícího designéra Omara Arbela. Z výšky třiceti metrů se přes několik pater z nejvyšší části budovy zvané Cupola spouští kaskáda 280 ručně vyrobených skleněných svítidel ve tvaru koulí jako nějaký obrovský vánoční strom. Svítidla jsou zavěšená na změti měděných drátů, které samy jsou uměleckou součástí díla. Lustr byl vyroben v dílnách kanadské společnosti Bocci a při jeho výrobě byla použita nová technika foukání skla do matrice vyvinutá designérem Arbelem. Sám autor to vysvětluje: „Záměrem bylo navrhnout systém, nikoliv jednotlivé tvary, ty vznikly jakoby náhodou, jako vedlejší produkt.“ Lustr mohou návštěvníci muzea obdivovat až do 21. listopadu.

Omar Arbel a jeho lustr

Wind Portal - bělostná brána z větrníků

Wind Portal je osm metrů vysoká brána či závěs, který vytvořila libanonská designérka Najla El Zein z 5000 ručně poskládaných papírových větrníků. Ty připevnila na nosiče z plastových trubek pomocí úchytek vyrobených technikou 3D. Počítačově řízený systém vhání vítr do větrníků a kontroluje, který z větrníků se právě otáčí. Různé rychlosti větru ovlivňují rychlost otáčení větrníků a navozují různé optické vjemy, zvuky i dojmy.

Wind Portal

Bělostně bílá brána u vstupu do expozice středověkého renesančního města působí přímo snově. Vytváří zajímavý kontrast mezi historií a současností, ale zároveň do prostoru zapadá tak, jakoby tam patřila odjakživa. Jak designérka uvádí: „Tato instalace má vzbudit v návštěvnících dojem, že se přemisťují mezi dvěma sférami. Wind Portal se pokouší zachytit pocity, které jsou často zapomenuty.“ Bránou z větrníků můžete procházet do 3. listopadu.

Ekologický most z portugalského korku

Londýnské studio FAT (Fashion Architecture Taste) ve spolupráci s portugalskou společností Amorim – významným světovým producentem korkových výrobků, zhotovilo speciálně pro tento festival intarzii připomínající korkovou podlahu, která pokryla most mezi dvěma galeriemi v muzeu. Sean Griffits, architekt a ředitel studia FAT byl přímo nadšen prací s korkem : „ Je to skutečně materiál pro 21. století, který je absolutně ekologický. Má přírodní vzhled i dobré akustické kvality a je příjemný na dotek.“ Podlaha byla vytvořena z množství korkových plátů (dlaždic) s opakujícím se vzorem, pro který sloužila jako základ buněčná struktura korku. Vzor také shodou okolností připomíná určité architektonické charakteristiky regionu Douro v Portugalsku, který je významným producentem portského vína a taktéž i výrobcem a současně samozřejmě i spotřebitelem korku.

Korkový most

Dinner Party – prostě WOW

Nizozemské designérské partnerské duo Scholten&Baijings dostalo příležitost představit  svůj design v Norfolk House Music Room a expozici v této historické místnosti ve francouzském stylu pojali originálním způsobem. Návštěvník měl pocit, jakoby právě vstoupil na nějakou party s bohatě prostřeným stolem, od kterého se hosté právě na chvíli vzdálili. „V galeriích a muzeích jsou designové objekty často vystavovány na podstavcích a ve vitrínách, které málokdy připomínají každodenní život, pro který byly vytvořeny. My jsme se rozhodli představit je jinak, přirozeně, “ vysvětlují designéři.

Instalace, doprovázená tichou hudbou, kterou pro tento účel složili skladatelé Moritz Gabe a Henning Grambon jako kompozici ze zvuků vystavených objektů, mohla budit v návštěvnících i dojem, že se octli v nějaké pohádce. Stručně a jasně to vyjádřila malá holčička, která vplula do místnosti na ramenou svého tatínka. Její obdivné „WOOOW“ patřilo v tu chvíli Dinner Party, ale určitě by se tak daly komentovat i ostatní instalace ve Victora&Albert Museu. Konečně, i celý London Design Festival a Londýn samotný je prostě Wow!

London Design Festival je jedním z největších a nejprestižnějších festivalů svého druhu na světě. Letošní 11. ročník s mottem „Design is everywhere“ (Design je všude) se konal od 14. do 22. září a hostil na 300 různých akcí, při kterých se představili stovky designérů z celého světa. Z českých zástupců se letošního ročníku zúčastnili například galerie Křehký se svojí výstavou Nový Biedermeier, kolektiv designérů OKOLO a studio Gravelli, které se zabývá tvorbou interiérů z betonu. The Victoria and Albert Museum (V&A) bylo založeno v roce 1852, aby inspirovalo a vzdělávalo britské designéry a řemeslníky. V současné době vlastní okolo 4 milionů exponátů evropského, indického, asijského a arabského umění a designu – od keramiky, skla, sochařských děl až po nábytek a oděvní kulturu.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.