Lidovky.cz

Nefunkční silo změnil v pulzující architekturu, co poradil Praze?

Design

  7:00
I zanedbávaná zemědělská architektura může být skvělým impulsem k vytvoření netradičního kulturního centra. V Helsinkách to skvěle ukázal Tapio Rosenius s projektem Silo 468, co poradil Praze?

Silo 468 foto: LDC

V zimě je ve Finsku prostě tma. Snad v každé cestovatelské příručce varují před konverzačním tématem "zima" a traduje se, že omylem vypnuté světlo zde vyvolává paniku. Nedivím se tedy, že světlem posedlý  Tapio Rosenius přesídlil do Madridu. Finsko má však štěstí, že na svou domovinu slavný designér a umělec nezanevřel.

Děravé silo a světlo reagující na počasí

Se svým studiem Lighting Design Collective (LDC) totiž vyhrál soutěž na revitalizaci chátrajícího sila a v roce 2012, když byly Helsinki středem designového světa (World Design Capital), představil projekt Silo 468.

Do zrezavělého chátrajícího objektu tým vyvrtal 2012 otvorů (rozmístěny nejsou symetricky, inspirací bylo hejno letících ptáků), kterými prochází denní světlo dovnitř. Jeho exteriér natřel na bílo a za některé otvory vložil leštěné kovové pláty, takže výsledný efekt připomíná moment, kde se sluneční paprsky odráží od hladiny oceánu. Pak designéři silo rozsvítili zevnitř: do interiéru nainstalovali tisíce LED diod fungujících na základě chytrého softwaru, který reaguje na okolí a počasí, objekt tak nikdy nesvítí stejně. Silo se stalo nejen městským symbolem a zářícím bodem, který je vidět až z centra Helsinek, ale také centrem vznikající čtvrti nesoucí jméno District of light. Je zároveň pomyslným majákem, který zdraví lodě směřující na další plavbu (silo zhasíná ve stejný čas jako vyplouvá poslední loď), a živým místem setkávání a happeningů. Atmosféru nejlépe vystihuje následující video.

Tapio Rosenius stojí samozřejmě i za dalšími dechberoucími světelnými realizacemi, většina pracuje s chytrými technologiemi, které umožňují vytvářet nikdy se neopakující vzorec. V prosinci by mělo studio LDC odtajnit pár dalších projektů ve Finsku, momentálně je však Tapio Rosenius na skok v Praze.

Tip pro Prahu? Více světelných instalací

Přijal totiž pozvání tuzemského festivalu Signal a zúčastnil se konference Světlo pro naše města. Jak se mu líbí Praha a co by ji doporučil? "Jsem v Praze už poněkolikáté a velmi mě baví pozorovat změny v místní architektuře. A moc se mi líbí, jak teď změnil pražskou architekturu Signal festival. Je tu skvěle ukázána síla světla transformovat své okolí a veřejný prostor a to městům velmi prospívá. Praze to dodalo další rozměr," řekl Lidovkám finský designér.

Dlouho očekávaný a hvězdami nabitý Signal festival pokračuje do neděle a jeho podrobný program naleznete zde. Co doporučuje Tapio? "Stáhněte si skvělou aplikaci a jděte po všech instalacích, stojí to za to!"

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.