Lidovky.cz

Stará škola i zvrhlí Japonci. NEJ ilustrátoři podle Tomski&Polanski

Asie

  7:00
Ilustrátorské duo Ilona Polanská a Lukáš Tomek alias Tomski&Polanski rádi kreslí ve veřejném prostoru. Kde hledají inspiraci a jakou ilustraci musíte vidět?

Tomski&Polanski na designSUPERMARKETU foto: Julie Hrnčířová/DSM

TOMSKI&POLANSKI

Ilona Polanská a Lukáš Tomek se potkali jako protivníci při kreslících soubojích Secret Wars, přišli ale na to, že jim to kreslí lépe spolu než proti sobě a povedenou čtyřrukou osobnost Tomski&Polanski tvoří od začátku roku 2013. Samozřejmě dělají klasické ilustrátorské zakázky menších rozměrů, prosluli však svými realizacemi ve veřejném prostoru. Jejich sympatická "monstra" jste už určitě někde viděli. Imaginární postavy námořníků, povalečů nebo mořských panen, taky motorkářů a hippíků. S ironií a nadsázkou glosují společnost, zvyky nebo povahové rysy. Tomski&Polanski ilustrace zdobí stránky magazínů, ale třeba i stěnu kanceláře neziskovky Czechdesign, MINI Bar ve Žlutých lázních, apartmán společnosti Taste of Prague a nejnověji hotel Emblem. Tam se ilustrátorské duo doslova vyřádilo, The Monument s rozměry 5 x 1,3 metrů kreslili denodenně více než měsíc, jak to dopadlo se můžete jít sami přesvědčit na adresu Platnéřská 19. Tomski&Polanski momentálně připravují interaktivní knížku pro děti a potkat se s nimi budete moci třeba začátkem prosince na festivalu designSUPERMARKET, kde představí i novou produktovou kolekci. Pro čtenáře Lidovek.cz vybrali 5 nejinspirativnější ilustrátorů, které stojí zato sledovat. Více se o Iloně a Lukášovi dozvíte na www.tomskipolanski.com.

 

Micah Lidberg

Začneme mnohostí, které je Micah mistrem. Každá z jeho kreseb v sobě nese specifickou nepopsatelnou atmosféru. Tento autor se často inspiruje biologickými motivy a vše kombinuje do velkého množství ilustrovaných objektů, které často vytvářejí opakující se vzory. Jako techniku volí nejčastěji kresbu tužkou, kterou posléze koloruje digitálně. 

Micah Lidberg

Stuart Kolakovic

Ilustrátor, kterého máme rádi kvůli jeho zábavné stylizaci postav, nadsázce a všudypřítomné překrásné barevnosti. Nejen, že se věnuje klasické knižní a novinové ilustracii, ale také přesahuje k produktům, kde dokazuje, jak může ilustrace povznášet obalový design. V tom je nám tak trochu vzorem.

Stuart Kolakovic

Steve Simpson

Byť může jeho tvorba často zavánět kýčem, obdivujeme tohoto velmi známého irského ilustrátora hlavně kvůli jeho řemeslné preciznosti a dokonalému způsobu sebeprezentace :). Je ze staré školy a je krásné a inspirativní sledovat jeho preciznost při procesu tvorby. Počínaje precizní skicou, přes digitální zpracování, kde si všechno staromilecky pěkně nakliká myší, až po finální profesionální výstup.

Steve Simpson

Tatsuro Kiuchi

Tohoto autora zde musíme uvést jako kontrast ilustrátorům uvedeným výše. Jedné se pro změnu a jednoduché grafické pojetí, u kterého velmi rádi vydechneme po již zmíněné mnohosti. Máme rádi velmi mnoho dalších autorů s podobným stylem a vždy si užíváme, kolik se dá sdělit několika dobře volenými barevnými plochami. Samozřejmě se zde také odráží naše láska k japonské dřevorytové grafice minulých století a překrásnému umění vystihnout podstatu věci v téměř minimalistickém pojetí.

Tatsuro Kiuchi

Toshio Saeki

Když už jsme zmínili Asii, musíme přidat jako takový pomyslný bonus i autora temnějšího a tak trochu zvrhlejšího ražení. Saeki také vychází z tradičního japonského řemesla, jen přidává tématiku, která přináší tajemnou atmosféru a často méně chutné pohledy. Člověk ale může neustále objevovat hluboká témata...

Toshio Saeki

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.