Lidovky.cz

Příběh Pavouka a Diplomata aneb historie i současnost hodinek Prim

Design

  6:00
Česká hodinařina nikdy nebyla na takové úrovni, aby dokázala konkurovat zavedeným švýcarským firmám, ale díky značce Prim se toto umění zabydlelo i u nás. Za téměř šedesát let na trhu se Primky staly českou legendou. Dnes vznikají nové luxusní modely, ale mezi sběrateli je velký zájem i o ty historické. Proč? Jednoduše proto, že jsou české.

Spartak 43 pro nadaci Leontinka foto: Archiv Prim - Elton hodinářská

Náramkové hodinky vyráběly švýcarské značky už na přelomu 19. a 20. století. Vzhledem k tomu, že na jednom strojku i jeho pouzdru pracuje mnoho hodinářských mistrů celé dny a týdny a že tyto skvosty jsou mnohdy zdobeny drahými kameny, případně uměleckými technikami, jež neovládá každý, cena mechanických náramkových hodinek se pohybuje vysoko.

Jde o luxus, který byl vždy po celém světě, včetně poválečného Československa, dostupný jen vyvoleným. I z toho důvodu, aby komunisté dohnali kapitalistické Švýcarsko, začali v roce 1949 s vývojem prvních náramkových hodinek v Novém Městě nad Metují. Sériové výroby se ujal závod Chronotechna.

Praotec Spartak

Než se naše první hodinky objevily na pultech obchodů, uběhlo dlouhých osm let. V Chronotechně totiž tehdy nebyl nikdo, kdo by dokázal hodinky vyrobit, a tak se celý výrobní tým musel postavit od základů. Předlohou se stal kalibr L25 francouzské firmy Lip, kterým se řídili novopečení hodinářští konstruktéři, technologové a seřizovači speciálních obráběcích strojů, jejichž cílem bylo vytvořit 140 do sebe přesně zapadajících součástek. První prototyp vznikl v roce 1954 a až o tři roky později si mohli hodinky Prim z řady Spartak koupit první zákazníci. V té době bylo Československo teprve osmou zemí na světě, která náramkové hodinky zvládla vyrobit.

Detail ruční výroby

I když v následujících letech československý trh zaplavily hodinky z Ruska a NDR, primky se stále držely na špici, a to především díky nízké ceně (v polovině 60. let vyšly na 250 Kčs) a vydařenému designu, který jako by nebyl poznamenán komunistickou érou. Po roce 1960 Prim přišel s vlastním kalibrem a světlo světa spatřily ty nejslavnější modely jako Pavouk či Diplomat, jejichž prototypy dodnes patří mezi sběrateli k nejvíce ceněným kouskům. Nejvyhledávanějším však zůstává sportovní model Orlík, který byl v roce 1965 v počtu pouhých 300 kusů vyroben pro Československou lidovou armádu. I když najít hodinky z původní série je velmi složité, před pár týdny se jedny z nich se sériovým číslem 174 objevily na aukci pořádané aukčnímdomem European Arts Investments. Nový šťastný majitel za ně zaplatil 130 000 Kč a postaral se tak o nový rekord - jeho primky se staly nejdražšími historickými československými hodinkami, které kdy byly v aukci prodány.

Zlatá éra značky Prim skončila v 70. letech, kdy se hodinky začaly vyrábět pod hlavičkou výrobního podniku Elton. Invence designérů začala pohasínat a primky se staly vcelku tuctovým zbožím. Začalo se šetřit na materiálu a ani kvalita nebyla taková jako v začátcích. Přesto měla značka Prim v ČSSR v té době monopol, který ukončila až revoluce v roce 1989.

Není Prim jako Prim

I když je značka Prim považována ze české rodinné stříbro, zákazníci nemají žádnou jistotu, že dnes vyráběné hodinky s označením Prim jsou skutečně české. Primky totiž v současnosti produkují hned dvě firmy - Elton hodinářská a MPM-Quality, které však mají společné právě jen označení Prim, o které vedou už řadu let soudní spory. „Podstatou problému je skutečnost, že MPM-Quality má zaregistrovanou ochrannou známku Prim a společnost Elton je zase jediným oprávněným uživatelem autorských práv k logu Prim, o čemž rozhodl Nejvyšší správní soud,“ prozradil expert na hodinářský byznys Jan Lidmaňský. Za vše podle něho může kupónová privatizace, která řešila spíše hmotný majetek než ochranné známky a duševní vlastnictví.

I když se nedá říci, že některé z primek nabízených na našem trhu jsou „falešné“, je mezi nimi značný rozdíl. „Když opomeneme pozadí obou společností a budeme se věnovat čistě samotným hodinkám, rozdíl je patrný hned u designu. Zatímco hodinky Elton nesou atributy historie společnosti, u modelů od MPM-Quality je čitelná inspirace v zahraničních hodinkách. Prim od Eltonu je daleko klasičtější a dle mého názoru mnohem propracovanější. Je to také dáno úrovní výroby jednotlivých součástek. Hodinky Prim Manufacture 1949, jak je Elton značí, mají na první pohled daleko víc promyšlené číselníky, ale i samotná pouzdra. Navíc Elton už dlouhou dobu nabízí nejenom zakázkovou modifikaci jednotlivých částí hodinek, jako je rytina iniciál do korunky či různá věnování na dýnku, ale také zakázkovou výrobu solitérů, čímž nabízí zákazníkovi možnost vlastnit něco opravdu odlišného. Asi nejvýraznějším rozdílem mezi hodinkami Elton a MPM-Quality je ale původ. Elton si totiž sám vyrábí téměř všechny součástky, a to i pro konstrukci mechanických strojků. Těmi MPM-Quality rozhodně nedisponuje a využívá nekvalitní čínskou výrobu,“ říká Lidmaňský.

Společnost Elton navíc stále vyrábí v původní továrně v Novém Městě nad Metují, kde má k dispozici i historickou výrobní dokumentaci. V roce 2009 tak obnovili výrobu legendárního modelu Diplomat, kterému však zvětšili pouzdro a použili pro něj nerezovou ocel, popřípadě na přání klienta i zlato, paladium nebo platinu. Cena tohoto modelu s krokodýlím páskem je dnes 93 000 Kč. Ve stejném roce se však vzkříšení dočkal i model Pavouk a Spartak nebo v roce 2011 model Orlík, jehož limitovaná edice 100 kusů byla uvedena na trh letos při příležitosti stého výročí Pražských primátorek.

Nové, nebo staré

Na rozdíl od slavných hodinářských značek mají primky jednu výhodu. Historicky se totiž nikdy nepadělaly. Při nákupu však na zákazníky čekají jiná úskalí. Díky milionům hodinek, které se v dobách komunismu dostaly na český trh, jsou nejrůznější bazary a antikvariáty plné vintage hodinek Prim, které nejen že jsou plně funkční, ale mají i velmi žádanou patinu. Přesto je v těchto případech nutné dávat pozor, protože člověk může velmi snadno naletět a zbytečně si připlatit za nekvalitní model ze 70. a 80. let. Ty se na Aukru často nabízejí za ceny v řádu stokorun, ale snadno se může stát, že za ně prodávající požaduje částku mnohem vyšší.

Pražský obchod Prim

Pokud chcete vsadit na jistotu, podle Lidmaňského je nejlepším řešením nákup nových hodinek z dílny Elton, kde se krom klasických hodinek dají sehnat i exkluzivní kousky. Jedním takovým jsou i hodinky z nové modelové řady Prim Brusel inspirované modelem z roku 1964, jehož cena se v návaznosti na materiál pohybuje od 88 do 695 tisíc korun.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.