Lidovky.cz

Čeští architekti zabodovali v cizině. S libereckým památníkem

Design

  6:00
Jen zřídka máme možnost přímé konfrontace naší a zahraniční architektonické scény. Velkým mezinárodním soutěžím v zahraničí se čeští architekti bohužel vyhýbají. Nyní se však možnost srovnání naskytla a naši zástupci nedopadli špatně.

Památník obětem komunismu v Liberci foto: Ester Havlová, Tomáš Tesař

Český architekt Petr Janda se dostal až do závěrečného kola mezinárodní soutěžní přehlídky nejlepších realizací za posledních 10 let, kterou připravila společnost BigMat International SA se sídlem v Lucembursku, přední značka nezávislých podnikatelů působících v oblasti prodeje a distribuce stavebnin. Přehlídky za účasti architektů ze Španělska, Itálie, Francie a z belgického Valonska pořádá BigMat International pravidelně. Loni byla poprvé přizvána země bývalého východního bloku - Česká republika. Když jsem byl jmenován členem mezinárodní poroty, v níž byl největší hvězdou světoznámý francouzský architekt Dominique Perrault, byl jsem především pln obav, zda se do klání přihlásí kvalitní čeští projektanti se zajímavými stavbami, které obstojí v konfrontaci s architektonickými velmocemi Itálií, Francií a Španělskem.

Co by asi řekli čeští památkáři...

Národní kolo přehlídky proběhlo v každé zemi loni na jaře. První kámen mi spadl ze srdce, když jsme zjistili, že se přihlásilo několik desítek českých studií s více než sedmdesáti realizacemi. Naštěstí mezi nimi byla řada kvalitních prací, takže nebyl problém vybrat z nich dvacet, jež postoupily do druhého, mezinárodního kola v Paříži.

Stejný počet postupujících dodaly i další země - a tady je třeba přiznat, že v nich byla konkurence daleko tvrdší, neboť se přihlásily stovky architektonických studií (celkově bylo nominovaných staveb v prvním kole 868!). Naše porota, vedená zkušeným Španělem Jesúsem Apariciem, vybírala tři finalisty z každé země. Bodovaly zejména stavby jako školy, univerzitní koleje, vědecké ústavy, sociální zařízení, muzea, knihovny nebo divadla. A právě tady bylo možno vidět nepřeberné množství nádherných realizací, které můžeme zmíněným zemím skutečně závidět. Mnohdy jde o rekonstrukce starších objektů a jejich doplnění soudobou architekturou. Výsledkem byla ovšem nová hodnota a člověka maně napadlo, jak těžko by se některé nápady realizovaly u nás a co by na ně řekli někteří památkáři. Fantastický byl například historický areál ve španělském městě Cáceres, doplněný o novou tvarově a materiálově kontrastní partii (studio Mansilla&Tuňón). Velkorysá, ale architektonicky mimořádně invenční byla i další španělská stavba, výzkumný ústav univerzity v Alcalá, za nějž jeho projektant Héctor Fernández Elorza získal zvláštní cenu pro mladé architekty.

Tři české stavby ve finále

Z našich se do finále dostaly tři stavby: mnoha domácími vavříny oceněná budova Národní technické knihovny v Praze-Dejvicích studia Projektil architekti, která kolegy porotce zaujala předevšímvtipně řešeným interiérem. Dalším postupujícím byl předloňský vítěz Grand Prix české architektury: obytný dům s tělocvičnou a obchody na pražském Petrském náměstí architekta Petra Buriana ze studia DaM, který architektonicky svěže vyplnil prázdnou parcelu v rohu náměstí.

Pravou senzací však byl z našich realizací nejvýše oceněný Památník obětem komunismu v Liberci, dílo architekta Petra Jandy a jeho spolupracovníků ze studia Sporadical. V soutěži byly zastoupeny budovy všech možných tvarů i velikostí, ale tohle byla naprostá výjimka. Jedná se totiž o drobný objekt v minimalisticky upraveném parčíku při Jablonecké ulici, tvořený ocelovým rámem se zrcadlovými tabulemi pokoveného skla, u jehož paty je prostý nápis: „Sám v sobě hledej, zda svobodu bráníš, ctíš, nebo omezuješ.“ Návštěvník tak dojde k ploše, v níž se zrcadlí jeho postava, a sám může zpytovat své svědomí. Tato prostá, ale mimořádně působivá idea kolegy porotce doslova nadchla.

Minimalistická zrcadlová deska stojící uprostřed nově upraveného parku představuje důstojný památník obětem komunismu z let 1948-1989. Nutí každého k pohledu do vlastních očí a k přemýšlení.

Závěrečné kolo soutěže BigMat International se konalo na podzim ve španělské Granadě. Celkovým vítězem se nakonec stal tým architektů studia XDGA z Belgie za návrh „malého mrakodrapu“ se školou pro kuchaře na předměstí Bruselu. Možnost porovnání staveb z různých evropských zemí byla velmi cennou zkušeností, finalisté se navíc mohli setkat na závěrečném galavečeru, kde už dostali velkoryse řešený katalog. Čeští projektanti tedy reprezentovali dobře. Podobných konfrontací by však měli podstupovat daleko více. 

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.