Lidovky.cz

Jak vypadali pankáči v Londýně 80. let? Fotky napoví

Design

  6:00
LONDÝN - Jak vypadaly subkultury sedmdesátých a osmdesátých let? Zatímco v Československu vládla normalizace, londýnské kluby opanovali alternativci. Chtělo by se říct subkultury, jak je dnes tak populární. Nicméně při pohledu na fotky Dereka Ridgerse je patrné, že ani ta alternativa není dnes to, co bývala.

Portréty mladých pankáčů v Londýně v osmdesátých letech, tak jak je zachytil fotograf Derek Ridgers. foto: Reprofoto z knihy 78-87 London Youth

V unikátní knize 78-87 London Youth přináší v sérii portrétů pohled do světa alternativní módy, zábavy, kultury. Vlastně by se dalo říct, že se v různých svědectvích po nočních klubech vrací k počátkům subkultur, tedy k dobám, kdy hipsteřina nebyla ještě na světě a alternativci zdaleka nebyli mainstreamem jako dnes.

Mladí lidé na Ridgersových fotkách působí divočeji, neokoukaně. Ze snímků čiší syrovost. Účesy, líčení, tetování nebo oblečení ukazují silnou individualitu.

Portréty mladých pankáčů v Londýně v osmdesátých letech, tak jak je zachytil fotograf Derek Ridgers.

Derek Ridgers je ve své rodné zemi, tedy Velké Británii, známým a uznávaným fotografem. Krom jiného se proslavil svoji fascinací subkultur, tedy zejména skrze klubovou scénu. Kromě punku fotil například i skinheady, přičemž s mnohými se dostával i do konfliktu, než se byl v rámci této skupiny snímán jako pouhý pozorovatel.

V jeho portfoliu rovněž dominuje téma britských fetish klubů, ale i mainstream pro časopisy zaměřené na populární hudbu a film. Před jeho objektiv se tak dostaly dobové celebrity jako například Spice girls, Frank Zappa, Prince či the Ramones, popřípadě herci a módní ikony jako Johnny Depp či Vivien Westwood.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.