Lidovky.cz

Český výtvarník boduje v zahraničí, Švýcaři venčí jeho obří myš

Design

  6:00
BASILEJ - Podříznutá lampa, obří instalace z žárovek nebo gigantická počítačová myš na vodítku. Toto je jen skromný výčet děl, která aktuálně proslavila českého výtvarníka Krištofa Kinteru v zahraničí. Prestižní Tinguelyho muzeum v Basileji prezentuje na velké letní výstavě s názvem I am not you více než 30 jeho děl.

Krištof Kintera foto: ČTK

Osobitého humoru a nadsázky, která se v Kinterových pracích často skrývá, si všímají i zahraniční média. Výstava ve švýcarské Basileji je vnímána ve výtvarných kruzích jako prestižní záležitost. Tu rovněž podtrhuje fakt, že výstava bude přístupná v době, kdy Basileji dominuje nejvyhlášenější umělecký veletrh na světě Art Basel (letos od 19. do 22. června). Do města se totiž tou dobou sjíždějí tisíce umělců, galeristů a sběratelů.

Kinterova zčásti velkoformátová díla budou k vidění do 28. září nejen v muzeu, ale také v přilehlém parku. Kurátoři chtějí podle internetových stránek instituce představit Kinterovu tvorbu "v její spontaneitě a mnohostrannosti". Návštěvníci se tak mohou těšit na výběr prací za posledních více než 15 let i na díla zcela nová.

Kinterova práce nese často prvky performance a vybízejí diváka k přímé interakci. Například instalace IT, naddimenzovaná počítačová myš na vodítku, jakoby čekala, až ji někdo vyvede na procházku do města.

Návštěvnice hrající si s jedním z Kinterových výtvorů. Tato fotografie zaujala i zahraniční média, objevila se například na BBC.

Dílo s názvem Revoluce představuje postavu, která hlavou tluče o zeď takovou silou, že se časem sama zničí. Skulpturu ze žárovek My Light is Your Life vytvořil prý Kintera podle svého staršího díla přímo pro švýcarské muzeum. V parku pak bude vystavena instalace Lay down and shine. Jedná se o podříznutou pouliční lampu, která však i nadále svítí. Další instalace s názvem Bad News představuje postavu s rohy, která poslouchá zprávy z rádia a nohou tluče o buben.

Oblíbené výstavy i pomník cyklistům

Krištof Kintera se narodil v roce 1973 v Praze, kde vystudoval Akademii výtvarných umění. Ve své tvorbě často využívá zdánlivě běžné předměty, které přetváří a umisťuje do nových tvarů a souvislostí. Jeho díla jsou přítomna také v pražském veřejném prostoru.

Známý je třeba jeho pomník cyklistům, kteří zahynuli při dopravních nehodách, umístěný na křižovatce ulice Dukelských hrdinů a nábřeží Kapitána Jaroše, nebo pouliční lampa obrácená směrem vzhůru jako připomínka těch, kteří svůj život ukončili skokem z Nuselského mostu. Poslední Kinterova výstava v Městské knihovně v Praze přilákala během tří měsíců více než 20 000 návštěvníků.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.