Lidovky.cz

Když se muži věnují rostlinám: květinové lahůdkářství z Berouna

Design

  6:00
Jejich kytice jsou jedinečné, originální, neopakovatelné. Mají duši a vyprávějí příběhy. Lukáš Paderta s Albertem Friessem je vážou výhradně z květin, které sami vypěstovali, případně šetrně natrhali na loukách. Taková je filozofie jejich Květinového lahůdkářství, které leží nedaleko Berouna.

Lukáš Paderta a Albert Friess připravili pro Esprit LN kytice inspirované originálními vázami. Vznikla tak různorodá kolekce, ilustrující potenciál majitelů Květinového lahůdkářství: od minimalismu až k okázalosti. Bílá kytice z pivoněk, kterou zahradníci pojmenovali Belle Époque, odráží dekor na secesním květináči. Je uvázána z bělokvětých pivoněk Sarah Bernhardt a Jan van Leeuwen, vlčího máku Bridal White, česneku černého a plaménku východního; keramický ručně malovaný květináč s motivy narcisů, autor G. Fieravino (cca 1910), zahradníků vlastní. foto: Tomáš KristReprofoto

„Naše zahrada vzniká organicky, spontánně, denně na ní pracujeme, máme ji zažitou, za pochodu nás napadá, co by se kam hodilo, na jakém místě se bude dařit jaké kytce, je to nikdy nekončící dílo,“ vysvětlují svůj přístup Lukáš Paderta s Albertem Friessem.

Přestože jsou oba zahradní architekti (Albert obor studoval v rodné Kanadě, Lukáš v Brně a ve Francii), svou vlastní zahradu kolem bezmála dvě stě let starého stavení nijak koncepčně nebudují. „Snažíme se, aby to byla tradiční venkovská zahrada, která ovšem dokáže posloužit jako dostatečná zásobárna květin. Důležité je, abychom měli dostatek květinového materiálu po celou vegetační sezonu, ale vlastně i mimo ni.“

Unikátní zahradnictví květinové lahůdkářství založili Lukáš Paderta (stojící) s...

Zjara tu kvetou ladoňky, pak zahradu zaplaví žluté narcisy a plnokvěté tulipány, ty vystřídají orlíčky, pivoňky a hlavně růže (těch je tu na 230 odrůd, historických a anglických), s podzimem přijde sezona aster a hortenzií. Květinoví lahůdkáři ale uvážou kytici z vlastních zdrojů i v lednu: to přijdou ke slovu větve, trávy či plody. Všechny ty nápadité květinové variace vznikají s respektem k tomu, co v našich přírodních podmínkách vyroste.

Třeba růžím se u nás daří náramně. V zahradě se pnou po ovocných stromech, plotech a stěnách, vytvářejí bohatá květenství a hlavně úžasně voní. „Na začátku jsme měli růží jen pár, pak se z toho stala sběratelská vášeň. I proto, že pěstitelé růží bývají sympatičtí a zajímaví lidé, s nimiž se dřív nebo později spřátelíte,“ vysvětluje Albert a Lukáš dodává: „Máme tu růže vyšlechtěné už v 15. století, odrážejí vkus a estetiku dané doby.“

Historické růže opulentní kytice z více než deseti druhů historických růží

To ilustrují i jejich vznosná jména, třeba Madame Pierre Oger nebo Felicité Parmentier. Jejich kolébkou je kromě Francie také Belgie a Holandsko. Nejen o růže se tu starají důsledně ekologicky, mlékem bojují s plísněmi, řepkový olej a mýdlová voda zase platí na mšice, o slimáky se postará trio indických běžců, což jsou kachny s výrazným komickým potenciálem.

„Naše květiny jsou nedokonalé, mají křivé stonky, každá je trochu jiná, kontrolou jakosti v klasickém zahradnictví by neprošly. Je to dáno tím, že rostou na organické zahradě,“ říkají majitelé. Jistá nedokonalost do značné míry diktuje charakter kytic, které v Květinovém lahůdkářství vznikají - jsou jednoduše neopakovatelné. Jedinečné kytice mají úspěch na svatbách, ale můžete si je objednat jen tak, čím netradičnější zadání lahůdkáři dostanou, tím větší radost jim uděláte. Nedávno třeba vázali kytici pro „sprostýho básníka Karla“. Hodně je to bavilo.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.