Lidovky.cz

Starý a krásný? Za poetikou fotografií Martina Suchánka

Design

  7:14
Vrásčité ruce Geraldiny Muchové nebo tvář Josefa Suka. Portréty slavných i neznámých lidí, které jsou součástí výstavy fotografií Martina Suchánka s názvem Vrásky, boří současné zažité představy o kráse. Nyní o tom přesvědčují v Nizozemsku.

Ruce Geraldin Muchové foto: Martin Suchánek

Výstava, která se po svém uvedení  v Česku vydala s pomocí Českých center i do zahraničí, je nyní k vidění v nizozemském Wijk aan Zee, kde je součástí oslav 15. výročí vzniku nadace Cultural Village of Europe. 

Velkoformátové barevné i černobílé fotografie Martina Suchánka nabízí neobvyklý pohled na stáří v duchu „starý a krásný“. Autor projektu vidí krásu ve vráskách starých lidí, v jejich očích, které již viděly mnoho, v jejich rukách plných viditelných žilek. V dnešní době je estetika stáří chápána zpravidla negativně. Na mnoho lidí proto mohou tyto fotografie zpočátku působit neobvykle a v rozporu s běžnými představami o ideálu krásy. „Právě to však může vyvolat diskuzi o novém pohledu na stáří,“ říká Bert Kisjes, kulturní ambasador Cultural Village of Europe a spoluorganizátor výstavy. 

Jindřiška Zafouková - Její dědeček měl 15 dětí a byl majitelem hotelu U černého...

Kisjes studoval v šedesátých letech v Praze teologii a od té doby má s Českou republikou pevné pouto. „Od začátku byl unešen Suchánkovou výstavou Vrásky, která přesně zapadla do série aktivit Cultural Village of Europe věnované znovuobjevování stáří a starých lidí,“ vysvětluje Hana Schenková, z Českého centra v Rotterdamu.

Všechny oči mají jiskru

Fotograf, režisér a scénárista Martin Suchánek, pracoval na výstavě více než rok. Celý čas dokumentoval nejstarší obyvatele centra Prahy a starší občany, jejichž životy, osudy či zaměstnání jsou úzce spojeny se Starým Městem pražským. Vedle běžných Pražanů jsou na fotografiích zachyceny i osobnosti jako klavírní virtuos Josef Suk, zakladatelka manuální medicíny v Československu Eva Rychlíková, malíř Bedřich Dlouhý nebo hudební skladatelka a snacha Alfonse Muchy Geraldina Muchová.

"Moudrost těch lidí i to, co prožili, se v určité podobě objevuje i v jejich vráskách, v jejich očích. Všechny ty oči mají jiskru, nejsou vyhaslé. A to je podle mě to nejkrásnější," vysvětluje Martin Suchánek. Zajímavý komentář ke každé fotografii seznamuje návštěvníky výstavy s člověkem, který se skrývá v zachyceném obrazu. Cyklus fotografií byl oceněn 1. cenou Svazu českých fotografů v soutěži Praha fotografická 2010.

Eva Bajerová - Jako mladá vstávala v deset, pak šla s kamarády na aperitiv,...

Úvodní text k výstavě napsala významná česká socioložka a publicistka PhDr. Jiřina Šiklová: "Učme se oceňovat to, co se skrývá v portrétech starců a stařen a v jejich vráskách vidět krásu. Suchánkovy fotografie, zatím mnohé asi zarážející, jsou v tomto směru jakýmsi úvodem do krásy portrétů i krásy těla těch, kteří budou ve společnosti početně převažovat. Dívejme se pozorně a objevujme i jinou krásu a zvykejme si na ni."

V zahraničí byla tato výstava  k vidění již například ve Vídni nebo Sofii. V nizozemském Wijk aan Zee potrvá do 16. srpna.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.