Lidovky.cz

Amsterodamské muzeum vystavuje luxusní porcelán ruských carů i Stalina

Design

  6:10
Amsterodamská Hermitage oslavila svoje páté výročí opravdu luxusní akcí. Výstava s názvem “Dining with the Tsars” ukazuje několik nádherných porcelánových servisů ze sbírky petrohradské Ermitáže a dává nahlédnout do prostředí plesů a banketů na ruském carském dvoře. Samotná instalace výstavy dává návštěvníkovi pocit, jakoby se na chvíli sám octnul mezi pozvanými hosty.

Amsterodamská Hermitage oslavila svoje páté výročí opravdu luxusní akcí. Výstava s názvem “Dining with the Tsars” ukazuje několik nádherných porcelánových servisů ze sbírky petrohradské Ermitáže a dává nahlédnout do prostředí plesů a banketů na ruském carském dvoře. Samotná instalace výstavy dává návštěvníkovi pocit, jakoby se na chvíli sám octnul mezi pozvanými hosty. foto: Jitka Prokopičová

Návštěvníci si opravdu mohou představit, že jsou hosté, kteří obdrželi pozvání a vystupují po schodech do Zimního paláce, kde se právě odehrává opulentní hostina nebo ples s několika stovkami hostů. Musí se ale nejprve dozvědět něco o etiketě a připravit se na takovou výjimečnou událost. Nakonec vstoupí do hlavního sálu, kde je připravena tabule s luxusním porcelánem ve slavnostním uspořádání.

Amsterodamská Hermitage oslavila svoje páté výročí opravdu luxusní akcí....
Amsterodamská Hermitage oslavila svoje páté výročí opravdu luxusní akcí....
Amsterodamská Hermitage oslavila svoje páté výročí opravdu luxusní akcí....
Amsterodamská Hermitage oslavila svoje páté výročí opravdu luxusní akcí....

Vystavené porcelánové servisy, čítající ne méně než tisíc kousků, jsou uspořádány na stolech společně s dekorací tak, že opravdu vytvářejí dojem autentického banketu. Výstava vypráví příběh rozhazovačného luxusního života na carském dvoře a přibližuje kulturu banketů, bálů a hostin, která dosáhla svého vrcholu za vlády Kateřiny Veliké (1762-1796), kdy se během jednoho banketu podávaly stovky jídel a jednoho plesu se účastnilo i přes tisíc hostů. Poslední car Mikuláš II. se svojí ženou Alexandrou organizovali sice největší plesy, sami se jich ale účastnili jenom na malou chvíli. S jejich abdikací a příchodem revoluce samozřejmě takové akce, které ohromovaly celou Evropu, skončily.

Nejvzácnější kousky jsou z kolekce Kateřiny Veliké. Mezi nimi například známý Green Frog Service od britského výrobce Wedgwood, servis Cameo (Sèvres, Paris), který v jednu dobu obsahoval tisíc kousků nebo Berlínský dezertní servis (Königliche Porzellan-Manufaktur Berlin).

Servisy jsou uspořádány přesně podle pravidel etikety a doplněny nápojovým křišťálem, stříbrnými příbory a dekoracemi. Výstava dává také nahlédnout do carské kuchyně a zvyků v době, kdy bankety o 300 chodech nebyly výjimkou.

Porcelán jako nástroj diplomacie

Porcelánové servisy sehrály i velkou roli v diplomacii. Nejenže se na nich servírovala jídla při státních návštěvách, ale velmi často sloužily i jako dary ostatním evropským panovníkům. Tak se třeba dostal do Holandska servis pro svatbu velkokněžny Anny Pavlovny s princem Willemem (pozdější holandský král Willem II.) Tento servis je pořád ve vlastnictví holandské královské rodiny a král Willem-Alexander a královna Máxima jej používají při oficiálních státních návštěvách.

Část servisu pro Stalina (ze slavné maďarské továrny Herend).

Poněkud překvapivým exponátem mimo carský dvůr je ovšem servis, který je darem maďarského lidu Stalinovi v roce 1949, který ale nikdy nebyl použit ani vystaven. To ilustruje diplomatickou roli, kterou nádobí hrálo i ve dvacátém století a v úplně jiném politickém režimu.

Půvabná a neotřelá instalace

Designérka a scénografka Lies Willer spolu se stylistkou Jeanine Aalfs spojily svoji invenci a síly a daly vzniknout inovativní, slavnostní a autentické instalaci.

Nebály se kombinovat kvalitní stylové prvky s použitím nezvyklých materiálů, výrazných barev a vtipných detailů. Například použití bílého papíru jako materiálu pro závěsy a oddělující stěny působí v prostředí historické budovy nesmírně poeticky.

Nebo patrové dorty vystavěné z barevných makronek, kterým autentičnost chvíle a vtip dodává třeba i to, že některé makronky jsou jakoby právě nakousnuté. Obě umělkyně tak vytvořily dramatické, ale současně křehké a uctivé prostředí pro nádherný porcelán ze sbírky petrohradské Ermitáže.

Tato výstava, která trvá do 1. března, tedy nepotěší jenom milovníky a znalce historického porcelánu. Právě svojí instalací upoutá i milovníky designu, kteří třeba o samotný porcelán až takový zájem nemají.

Hermitage v Amsterodamu

Amsterodamská Hermitage je pobočkou světoznámé petrohradské Ermitáže. Byla otevřena v roce 2009 a sídlí v rekonstruovaném komplexu Amstelhof ze 17. století. V muzeu jsou dvě stálé expozice - jedna popisuje historii vztahu Nizozemska a Ruska a druhá podrobnosti historie budovy Amstelhof. Každý rok se zde vystřídají dvě až tři zvláštní výstavy ze sbírek petrohradské Ermitáže, kterou v roce 1764 založila carevna Kateřina Veliká.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.