Lidovky.cz

Studenti UMPRUM na podzimních evropských přehlídkách designu

Design

  8:05
V tomto roce si Vysoká škola umělecko-průmyslová připomíná 130 let od svého založení a toto jubileum oslavila i výstavami svých studentů na významných evropských festivalech designu. Nechyběla v Miláně ani Berlíně a naposledy se studenti prezentovali i na všech třech významných zářijových přehlídkách designu: v Paříži, Bruselu i Londýně.

Výběr ze studentských prací UMPRUM, které byly nebo stále jsou k vidění i v zahraničí. foto: UMPRUM

Na začátku září byl v rámci Paris Design Week prezentován v prostorách Českého centra společný projekt studentů Ateliéru designu nábytku a interiéru a známého českého designéra a současně pedagoga UMPRUM Jiřího Pelcla. Výstava uvedla studentské projekty zpracované buď na zadané akademické téma, nebo ty, které jsou výsledkem spolupráce s konkrétními výrobci. Jiří Pelcl předvedl modely realizací, které vytvořil pro nově vzniklé Vědecké centrum v Ostravě.

Studenti představili například Icon Project - výběr prací napříč zadanými tématy z posledního semestru, kdy měli za úkol navrhnout prototyp nábytku reflektujícího filosofii tvorby vybraného, pro ně ikonického designéra. Barbora Přibylová se ve své bakalářské práci zabývala výzkumem nových technologií pro výrobu sedacího nábytku. Experimentováním s materiály vznikl jednoduchý technologický koncept vstřikování montážní pěny mezi dvě vrstvy předem ušité látky.

Výběr ze studentských prací UMPRUM, které byly nebo stále jsou k vidění i v...
Výběr ze studentských prací UMPRUM, které byly nebo stále jsou k vidění i v...

Zuzana Bošková navrhla hravý pracovní stůl, který si každý uživatel může přizpůsobit podle své potřeby a Michael Tomalík vystavil křeslo Idol poskytující prostor pro relaxaci i kreativitu, které bylo zařazeno prestižním časopisem DOMUS mezi 10 nejlepších diplomových prací evropských designérských škol roku 2014.

V Bruselu byl k vidění městský mobiliář pro Prahu

Na Brussels Design September byly po celé září k vidění vítězné práce z projektu „Pro lepší město“ studentů Atelieru produktového designu.

Iniciativa “Pro lepší město” vznikla za účelem oživení veřejné debaty o současné podobě venkovního mobiliáře hlavního města Prahy. Zadání pro studenty spočívalo ve vypracování venkovního mobiliáře, který bude reflektovat aktuální potřeby Prahy jako rozvíjející se metropole s cenným historickým jádrem.

Michael Tomalík / DESIGN NÁBYTKU A INTERIÉRU Během svého studia na VŠUP jsem vždy tíhnul k autorskému designu, a proto jsem se rozhodl, že tímto směrem půjdu i v případě svého magisterského projektu. Hledal jsem téma, které by se nějakým způsobem dotýkalo mé osoby. I když se mé první koncepty zabývaly prací se sociálními skupinami, nakonec jsem se rozhodl zabývat se tématem, ke kterému jsem byl schopen zaujmout osobnější vztah. Inspirace dětstvím, a především vlastními vzpomínkami na ně, jsou pro mne formou rekapitulace mého jedenáctiletého studia tohoto oboru. Období, kterým se zabývám, tj. zhruba od mých 5 do 12 let, je pro mne inspirativní především proto, že jsem neměl ponětí o designu, vkusu nebo technologii výroby. Šlo o dobu nezatíženou vědomostmi.

Zastávkové přístřešky, odpadkové koše i lavičky, které patří mezi základní estetické prvky tohoto systému, navrhovali studenti nejen pod odborným vedením pedagogů školy, ale i externích konzultantů na statiku, osvětlení a technologie výroby. Pro vypracování prototypů nového mobiliáře podle návrhů studentů se spojilo designové studio Olgoj Chorchoj s českým výrobcem mobiliáře mmcité. Odborná porota nakonec vybrala z celkem 30 předložených návrhů jako vítěznou práci studentů Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala, jejichž práce byly prezentovány v Pražském domě v Bruselu.

GLASSMANIA: V Londýně se zaskvělo české sklo

Výstavou na Design Festivalu v Londýně navázala škola na svoji úspěšnou prezentaci na Tent London z minulého roku. GLASSMANIA je společný projekt UMPRUM s CzechTrade, Českým centrem v Londýně a pěti českými sklářskými firmami; Astera, Clartés, Evans Atelier, Kolektiv Ateliers a PRECIOSA Lighting.

Celou prezentaci ozvláštnil koncept výstavy navržený studenty architektury a členy studia Gold Medal Matúše Buranovského, Jakuba Herzy a Josefa Tomšeje, kteří nechali návštěvníky Tent London nahlédnout přímo pod pokličku výrobního provozu prezentujících se firem.

Návštěvníci se tak například mohli seznámit s prostředím ve sklářském studiu Astera, ve kterém byl vyroben variabilní skleněný dekorovaný projekt Daniely Chodilové formálně odkazující na slavné české ešusy, nebo světelný objekt Madonna Solace Michaely Doležalové vytvořený ve spolupráci s PRECIOSA Lighting. Výsledkem spolupráce studentky Valentiny Hejdové s Kolektiv Ateliers je nástěnný objekt, který představuje techniku ručně malovaného skla a přenosu dekoru na skleněný objekt pomocí jeho optických vlastností.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.