Lidovky.cz

Brože s motivy Vánoc ukazuje teplické muzeum

Design

  7:36
Brože staré sto let i ty nejmodernější s motivy nadcházejících svátků ukazuje výstava teplického muzea Vánoce na klopě. K vidění jsou ozdobné jehlice v podobně vánočního stromečku i miniaturní betlém určený na límec kabátu nebo svetr. Cílem výstavy je podle kurátorky Šárky Sirůčkové v předvánočním shonu potěšit a pobavit.

Brože staré sto let i ty nejmodernější s motivy nadcházejících svátků ukazuje výstava teplického muzea Vánoce na klopě. K vidění jsou ozdobné jehlice v podobně vánočního stromečku i miniaturní betlém určený na límec kabátu nebo svetr. foto: msb-jablonec.cz

„Určitě se lidé i zasmějí, protože na některých kouscích jsou žertovné motivy jako medvěd na lyžích nebo pohyblivý Santa Klaus na padáku, který byl zjevně určen pro americký trh,“ popsala Sirůčková z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, které do Teplic brože přivezlo.

Část výstavy se skládá z muzejního fondu. „Při přebírání vzorkovny firmy Jablonex Group jsme si uvědomili, jak velké množství je broží s vánoční tematikou, tak nás napadlo udělat netradiční vánoční výstavu,“ vysvětlila vznik nápadu Sirůčková.

Nejstarší brože ze sbírek jabloneckého muzea pocházejí z let 1900 až 1950. Ačkoliv rozdíl mezi těmito a těmi vůbec nejmodernější je v použitém materiálu patrný, motivy jsou stále stejné. Nejčastěji je zastoupen vánoční stromeček, následují andělé a hvězdy.

Brože staré sto let i ty nejmodernější s motivy nadcházejících svátků ukazuje...
Brože staré sto let i ty nejmodernější s motivy nadcházejících svátků ukazuje...

V jedné z vitrín se vyjímá maličký betlém sestrojený bižuterní technologií, který je také určen na klopu. Část výstavy je věnována jablonecké umělecko-průmyslové škole. Studenti pro výstavu vyrobili brože s vánoční tematikou. „Lze tak porovnat, jak vypadá produkce sériová a produkce osmnáctiletých mladých lidí, kteří nejsou zatíženi normami,“ uvedla kurátorka. Doplňkem studentských prací jsou dvě autorské brože šperkaře Vladimíra Komňackého, a to v podobě tabulek čokolády, jedna je ze dřeva a druhá z umělé hmoty.

Na výstavě uvidí návštěvníci také předměty, které nepatří do klopy, ale souvisí se zimou. Jsou to závěsy do okna, netypické vánoční ozdoby a podobně.

Svou produkci spojenou s vánoční tematikou představují na výstavě soudobí výrobci broží, kteří podle ztvárněných motivů část produkce vyvážejí. Vedle Santy Klause totiž bruslí medvěd a opodál je punčocha s dárky. Mikuláš je ve vitríně jen jeden. Na výstavě se prezentuje také bižutérie z kolekce designových šperků s motivem jelena. Takzvané jelení šperky vznikly koncem roku 2005 jako PF pro produkční agenturu Báry Vogeltanzové, která má v logu tři jeleny. „Aby PF neskončily v odpadkovém koši, začaly vznikat originální přívěsky, sponky a brože. Každý jelení šperk je originál. Má své jméno, náhradní díly a je vyráběn výhradně ručně. Jelínci vznikají jako brože, přívěsky, náušnice, čelenky, sponky, náramky a náhrdelníky, dají se jimi ozdobit baleríny, šály nebo čepice,“ popsala Markéta Kašparová z teplického muzea.

Celkem mohou lidé od 27. listopadu do konce ledna 2016 vidět přes 1100 broží. Některé si budou moci i koupit, a odejít tak z teplického zámku, kde sídlí muzeum, s dárkem na klopě.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.