Lidovky.cz

Zámožní a mocní: Praha představuje příběh prezidentských hodinek

Design

  7:36
Zdobily ruku amerických prezidentů Lyndona B. Johnson, Ronald Reagan a dalších. Až do dnešních dnů jimi muži dávají najevo své postavení či zámožnost. Řeč je o hodinkách a to ne ledajakých ale přímo těch nejikoničtějších. Rolex, konkrétně typ Oyster Perpetual Day-Date 40, si vysloužily označení jako prezidentské hodinky. Nyní mají ke svému 60letému výročí speciální výstavu v Praze.

Právě „rolexky“ Oyster Perpetual Day-Date byly první hodinky, které zobrazily datum a současně den v týdnu celým slovem. foto: ROLEX

Ke zhlédnutí je v butiku značky v Pařížské ulici. V rámci výstavy je historie „prezidentských hodinek“ rozvinuta na 5 informačních panelech, které svým uspořádáním připomínají charakteristický kovový náramek hodinek.

Informační panely představují jedinečný příběh hodinek, archivní fotografie, detailní zobrazení hodinového strojku v nadživotní velikosti a také krátké filmy včetně interaktivní funkce videa s 3D demonstrací mechanického kalibru. Součástí expozice jsou rovněž 4 nové modely Oyster Perpetual Day-Date 40.

Právě „rolexky“ Oyster Perpetual Day-Date byly první hodinky, které zobrazily...
Právě „rolexky“ Oyster Perpetual Day-Date byly první hodinky, které zobrazily...

Legenda mezi prezidenty

Právě „rolexky“ Oyster Perpetual Day-Date byly první hodinky, které zobrazily datum a současně den v týdnu celým slovem. Vyrábějí se výhradně ze zlata či platiny. Když Rolex věnoval hodinky s výrobním číslem 150 000 D. D. Eisenhowerovi, vžilo se pro ně označení prezidentské. Později je nosili také američtí prezidenti Lyndon B. Johnson a Ronald Reagan a více státníků, vůdčích osobností a vizionářů než kterékoli jiné hodinky na světě.

Pokochat se těmito jedinečnými rolexkami můžete až do 10. dubna.

Zajímavoti o hodinářském gigantu Rolex:

Značka Rolex světu představila mnoho inovací, které později převzal celý hodinářský průmysl. Rolex jako první uvedl náramkové hodinky s vodotěsným pouzdrem (1926), opatřil náramkové hodinky samonatahovacím systémem s perpetuálním rotorem, jež se roztáčí pohybem ruky a samočinně tak hodinky natahuje (1931), přidal na pozici 3 na číselníku okénko, v němž se zobrazuje datum (1945 a později v roce 1953 okénko ještě vylepšil přidáním zvětšovací tzv. Kyklopovy čočky) a v roce 1956 přidal okénko na pozici 12, v němž se zobrazuje den v týdnu celým slovem. Všechny tyto inovace sledovaly co nejpřesnější chod hodinek a nejlepší přehlednost číselníku. Model Day-Date s na první pohled čitelným ukazatelem data i dne v týdnu dovedl moderní náramkové hodinky k dokonalosti.Společnost Rolex si patentovala mechanismus, kdy rotující disky o půlnoci posouvají informaci o dni a datu o jednu pozici vpřed, a to v rámci několika tisícin vteřiny. Hodinky Day-Date dnes nabízejí možnost vybrat si zobrazení dne v týdnu z 26 jazyků.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.