Lidovky.cz

Hledáním přirozenosti jdeme proti trendu, říkají fotografové

Design

  6:02
Fotografové Edita Horová a Matěj Třasák spolupracují pod značkou Made Trend. Trendy podle nich ale určují spíše média než umělci. „Za umění považuji nenapodobitelné niterní vyjádření sebe sama pomocí uměleckých prostředků. Umění je pro mě činnost, tvorba, kterou člověk dokáže oslovit či zaujmout další lidi kolem sebe,“ říkají v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Edita Horová a Matěj Třasák foto: Make Trend

Lidovky.cz: Vaše umělecké jméno je Make Trend. Kdo nebo co podle vás společnosti udává trend? Média, politici, či umělci?
E. H.:
Záleží v čem a záleží pro koho. Primárně tak vnímám asi média. Trendy sice nevytváří, ale šíří je a zprostředkovávají. Jsou tak dominantním nositelem trendu. Minimálně jevovým. Mnoho současných umělců tak média komponuje do své tvorby. Počítá s nimi jako s katalyzátorem a součástí tvorby. Krása tak začíná šokováním a vzbuzením zájmu.

M. T.: Na poli umění je to pár jedinců tvořících díla, které následně ovlivňují celou společnost. Společnost následně absorbuje nový trend skrze média.

Lidovky.cz: Věnujete se fotografii a videu. Co chcete lidem předat? Jakou informaci?
E. H.: Je to asi trošku klišé, ale krásu okamžiku respektive detailu. Zachycuji klienty v situacích, které jsou pro ně běžné nebo nedůležité. V situacích, kterým nepřikládají velký význam. Při prohlížení výsledků mé práce jsou pak překvapeni, že právě to jsou pro ně nejsilnější momenty. Preferuji přirozenost, kterou oba v rámci focení i natáčení využíváme, ať už v podobě přirozeného světla, prostředí nebo focených činností. Mohlo by se zdát, že focení se mnou je vlastně jednoduché, ale v tom je právě ten háček, od klientů chci otevřenost a užívání si daných momentů. To jde s vědomím, že na vás někdo míří foťákem, docela těžko. Navíc je to v tom hukotu současnosti zapomenuto, potlačeno a je složité to v sobě najít. V době devalvace portrétů je těžké najít přirozenost. Přirozená je nepřirozenost. Takže jdu v zásadě proti trendu.

M. T.: Informace jsou vždy až druhotné. To, co působí na diváka, jsou především emoce, podle kterých hodnotí, zda je fotografie dobrá nebo ne. Informace je skryta v emoci. Jako tomu bylo ve vizuálním umění odjakživa.

Lidovky.cz: Pracujete společně, ale oba dva fotografujete na zakázku každý zvlášť. Co nejraději fotografujete?
E. H.: Focení společně je skvělé. Hlavní výhoda je, že každý fotí to, co ho nejvíc baví. U mě je to focení rodin a dětí. K tomu jsem se dostala tak, že Matěj dostával nabídky a moc se v tom necítil. Pro mě je to nádhera. Můžu se vcítit do rodiny a po chvíli vypozorovat vztahy a vystihnout jejich krásu či drama. Teď k tomu přibylo focení v zákulisí během natáčení, kde se cítím jako ryba ve vodě. Nepozorovaně procházím a zachycuji reálné emoce a okamžiky.

M.T.: Miluju fotografie, které mají dynamiku a příběh. Je jedno, jestli je to koncert nebo portrét. Důležitý je příběh a emoce.

Lidovky.cz: V rámci vašeho posledního projektu jste oslovili designéry, návrháře i šéfdirigenta Filmové filharmonie a Filharmonického orchestru. Jaký je přesně cíl projektu?
Projektem Jsem galerie osobností chceme lidi inspirovat k tomu, aby tvořili a šli si za svými sny. Věřili v českou tvorbu a uvědomili si, že i u nás máme krásné a kvalitní věci. Připomenout, že životní cestou může být i umělecká tvorba či řemeslo. Podpořit je v tom a ukázat jim, že jejich sousedé, lidé, kteří žijí třeba ve stejném městě a chodí po stejných ulicích to dokázali. Tak proč ne oni? Měli jsme štěstí, že nám lidé v tomto projektu věřili a nechali nám volnou ruku, za to jsme jim vděční.

Lidovky.cz: Co považujete za umění?
E. H.: Umění je pro mě činnost, tvorba, kterou člověk dokáže oslovit či zaujmout další lidi kolem sebe.

M. T.: Za umění považuji nenapodobitelné niterní vyjádření sebe sama pomocí uměleckých prostředků.

Lidovky.cz: Čeho byste v životě a tvorbě chtěli dosáhnout?
Naplnění. Dělat dobře svoji práci, být šťastní, zdraví a vnímat krásu života kolem sebe.

Lidovky.cz: Myslíte si, že umělecké školy mohou studentům nabídnout opravdu tvůrčí prostředí, a nebo pouze místo, kde „okoukají“ techniku svých profesorů?
E. H.: Myslím si, že tvůrčí prostředí může vzniknout ve škole i mimo školu. Záleží, zda si k tomu dokážeme vytvořit podmínky. Sama jsem vystudovala zemědělku a věnovala mnoho let svého života výzkumu žiraf. Nakonec se ale cítím šťastná ve focení, kterému mě naučil Matěj. Na technice nikdy nepřestanete pracovat a zbytek je váš osobní přínos.

M. T.: K tomu, aby mohlo vzniknout něco dobrého je “okoukání techniky”, jak říkáte nezbytné. Řemeslo se musíte naučit. Pak je samozřejmě nutné oprostit se od své předlohy a začít tvořit dle svého. To je asi cíl nás všech.

Lidovky.cz: Nosíte fotoaparát vždycky sebou?
E. H.: Někdy je mi to líto, ale ne. Zrcadlovku nosím ráda tam, kde je vítaná nebo tam, kde s tím lidé počítají.

M. T.: Dříve často, do nedávna vůbec a teď znovu začínám. Naposledy jsem jí táhl při tůře Stubaiskými Alpami, v dešti, zimě, prostě příšerných podmínkách. Nakonec se to vyplatilo. Na okamžik se roztrhaly mraky a opadla mlha. Výsledkem jsou epické fotky. Nádhera. Byl to jen moment, který netrval déle než 20 minut a stálo to za to.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.