Lidovky.cz

V Jarní ceně českých sládků triumfoval Holendr z Valmezu

Pivo

  11:00
Z 517 vzorků, které se degustovaly v sobotu 19. března ve Zvíkově, posbíraly nejvíc cen piva z podniku Holendr ve Valašském Meziříčí. Minipivovar je proto vítězem jubilejní desáté Jarní ceny českých sládků.

Piva z mladého podníku Holendr posbírala ve Zvíkově nejvíc medailí, spodně kvašená třináctka získala bronz. foto: Pivovar Holendr

Vítězové Jarní ceny českých sládků 2016

Světlé výčepní: Zámecká desítka (Bratřice)

Světlý ležák: Lyer 11 (Modrava)

Polotmavý ležák: Řepiš (U Stočesů)

Tmavý ležák: Kateřina (Frýdlant)

Světlý speciál: Holendr 14 (Valašské Meziříčí)

Polotmavý speciál: Rothschild (Rožnovské pivní lázně)

Tmavý speciál: Podřipský Stout (Roudnice)

Silný speciál: Porter 16 (Zichovec)

Pšeničné pivo: Podskalská Koza (Střední průmyslová škola potravinářské technologie v Praze)

Pale ale: Podřipská ale (Roudnice)

IPA: Režná Bára (Pivovar Chomout)

Silné svrchně kvašené pivo: Rišaví Zikmund (Clock)

Stout: Černá vdova (Zhůřák)

Silné pšeničné pivo: Weizen Bock Beer (Karpat)

India Black Ale: Dobřanská blafl IPA (Modrá hvězda, Dobřany)

„Letos jsme poprvé překročili hranici 500 vzorků (degustovalo se 517 vzorků, pozn. red.) ze 124 pivovarů a soutěž se stává vysoce prestižní záležitostí pro minipivovary. Vždyť zvítězit v konkurenci 111 ležáků není nic jednoduchého,“ popisuje Jan Šuráň z Českomoravského svazu minipivovarů, který největší degustační soutěž ve střední Evropě pořádá.

Nejvíc medailových umístění bral podnik Holendr. Ovládl kategorii světlých speciálů, kde zvítězila jeho čtrnáctka a bronz si uzmula třináctka. Desítka pak skončila druhá mezi světlými výčepními pivy a jedenáctka byla třetím nejlepším pivem v kategorii světlý ležák.

Úspěch valašskomeziříčského podniku je o to překvapivější, že pivo vaří teprve od konce loňského roku. Pivovarská restaurace otevírala 12. prosince 2015.

A například mezi pšeničnými pivy vyhrála Podskalská Koza ze školního pivovaru ze Střední průmyslové školy potravinářské technologie v Praze. Nejlepší ipu (India Pale Ale) zase podle výsledků soutěže vaří v olomouckém Chomoutu.

Porotu Jarní ceny českých sládků tvořilo 90 degustátorů. Ti se střídali v osmi základních degustačních komisích po sedmi lidech a následně ve čtyřech speciálních finálových skupinách.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.