Lidovky.cz

Nenasytné pivovary. Českého chmelu je pro ně málo

Pivo

  12:30
Pěstitelé letos navýší plochu chmelnic o 150 hektarů. Ani tak však prý nedokážou uspokojit všechnu poptávku. Jde nejen o důsledek stále se zvyšujícího zájmu o český chmel v cizině, ale i stoupající spotřebu v českých pivovarech.

Plocha chmelnic letos v Česku vzroste na 4800 hektarů. foto: Shutterstock

„Nárůst plochy je především reakcí na vyšší poptávku po českém chmelu a na oživení cen po období stagnace,“ říká Zdeněk Rosa z Chmelařství Žatec. Celková plocha chmelnic tak letos podle odhadů dosáhne 4800 hektarů, nově se vysazují především odrůdy Saaz Late a Kazbek.

Podle názoru plzeňského pivovaru Gambrinus stojí za nárůstem konzumenti, kteří žádají plnější a více nachmelená piva. „V poslední době dávají pivaři přednost naším chuťově plným ležákům, jako například nové nepasterizované dvanáctce. Tato piva vyžadují vyšší chmelení než piva výčepní. Proto spotřebujeme více chmele na hektolitr než v minulých letech, kdy byl Gambrinus téměř výhradně desítka,“ popisuje Pavel Zítek, sládek pivovaru Gambrinus.

Chcete chmel? Až za čtyři roky

Jak vypočítává Zdeněk Rosa, při současné průměrné produkci je veškerý českých chmel na základě podepsaných smluv vyprodán až do roku 2020. Všechny propočty a odhady ale může změnit počasí. Například extrémní loňské teplo výrazně ovlivnilo sklizeň. Z česaček „vypadlo“ pouze 4 843 tun chmele. Čtvrtina skončila u domácích piovovarů, zbytek šel na export.

Nejvíc se vyváží do Japonska, doma je hlavním odběratelem Gambrinus. Pěstitelé rovněž sledují neustále rostoucí zájem od minipivovarů, kterých v Čechách a na Moravě rychle přibývá. V polovině letošního ledna jich bylo 302.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.