Lidovky.cz

Plzeňští právovárečníci chtějí zpět Prazdroj. Nebo ať ho koupí stát

Pivo

  15:40
PLZEŇ - Spolek Právovárečné měšťanstvo v Plzni se přihlásil o vlastnická práva k Měšťanskému pivovaru - Plzeňskému Prazdroji. Upozorňuje každého zájemce o koupi, že bude intenzivně uplatňovat svůj údajný nárok. Znárodnění z roku 1945 prý neplatí.

Plzeňský Prazdroj, tradice a symbol českého pivovarnictví. foto: Plzeňský PrazdrojLidovky.cz

Jde o desítky miliard korun. Přesnou sumu za plzeňský pivovar, který je součástí koncernu Plzeňský Prazdroj, nikdo nezná, ale v souvislosti s nynějším chystaným prodejem vlastníka Prazdroje skupiny SABMiller do rukou dravého globálního lídra AB Inbev se o svá práva přihlásili plzeňští právovárečníci. Tedy majitelé domů, ke kterým se váže z minulosti právo sladovat, vařit a prodávat pivo.

Majitelé 250 takových domů v Plzni byli vlastníky pivovaru do jeho znárodnění v roce 1945. Jejich dědicové o svá práva přišli a nezískali je zpět ani poté, co se na konci devadesátých let stát přes banku IPB, japonskou Nomuru a pak pivovarnický koncern SABMiller Prazdroje (a současně i Radegastu a popovického Kozla) v rámci hodně podivné privatizace zbavil.

Právovárečníci teď větří novou příležitost. AB Inbev kupuje společnost SABMiller, ale aby tohle obří spojení dvou největších výrobců piva na světě u evropského antimonopolního úřadu prošlo, musí AB Inbev část získaných aktiv prodat. Musí prodat i Prazdroj.

Výzva Sobotkovi

A plzeňští měšťané potenciální kupce právě vyzvali - bacha, jsme tady a budeme tvrdě prosazovat své vlastnické právo. Právovárečníci totiž tvrdí, a údajně to umí i prosadit u soudu, že přišli o pivovar znárodněním v roce 1945 neoprávněně.

Ke znárodnění prý došlo i podle tehdejších zákonů neoprávněně, nelegálně a právovárečníci tedy dodnes o svá vlastnická práva nepřišli. Vypadá to na hodně složitou soudní bitku.

A aby nebylo pikantností kolem Prazdroje málo, vyzval ve středu plzeňský primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) premiéra Sobotku (ČSSD), aby Prazdroj koupil stát. Když už eráru patří rodinné stříbro v podobě Budějovického Budvaru, proč by stát nemohl vlastnit i rodinné zlato - Plzeňský Prazdroj.

A pokud by stát tento největší český pivovar nechtěl sám provozovat, mohl by ho podle Zrzaveckého bezúplatně převést na plzeňské právovárečné měšťany jako kompenzaci za ukradené vlastnictví v roce 1945.

Nejistý výsledek

Zní to hezky. A z pohledu primátora také logicky, jelikož město je také jedním z majitelů domů s právem várečným. Ale na rovinu - je to utopie. A dvakrát reálná není ani šance právovárečníků, že by grátis právní cestou získali plzeňský pivovar od AB Inbev. I kdyby tisíckrát doložili, že znárodnění v roce 1945 bylo nezákonné.

V jedné věci má ale primátor Plzně pravdu, když říká: „Výsledek je nejistý. Ale bylo by trestuhodnou chybou to aspoň nezkusit.“ Nejde totiž jen o obrovské peníze nebo hodnotu majetku, které by majitelé právovárečných domů v Plzni mohli získat, ale z velké části také o patriotismus.

Vlastnit třeba i sebemenší podíl v bývalém Měšťanském pivovaru s jeho značkou Pilsner Urquell, je v Plzni pořád otázka cti a hrdosti.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.