Lidovky.cz

VELKÁ ANKETA: Kauza se bohužel již dostala do trapné až ostudné polohy, tvrdí Dolejš

Události

  6:00
PRAHA -

Jiří Dolejš foto: Yan Renelt, MAFRA

Poslanci i senátoři nejsou za jedno s účastí na oslavách státního svátku 28.října. Opozice otevřeně vyzvala k neúčasti na akce na Hradě. ČSSD nechává rozhodnutí o účasti na svých poslancích. Server Lidovky.cz se v anketě zeptal všech senátorů a poslanců, zda se oslavy jednoho z nejvýznamnějších českých svátků zúčastní. Všem zákonodárcům položil čtyři stejné otázky:

1. Půjdete oslavit 28. října na Hrad?

2. Pokud ne, dorazíte na alternativní oslavy 28. října na Staroměstské náměstí?

3. Měl by být Jiří Brady vyznamenán?

4. Může prezident kvůli politicky odlišným názorům ovlivňovat udělení vyznamenání pro Bradyho?

Jan Hajda, senátor (ČSSD)

1. Oslav státního svátku 28. října se na Hradě zúčastním.
2. V žádném případě, ani pokud bych na Hrad nešel.
3. Pokud bylo jeho vyznamenání dlouhodobě plánováno a pokud je příběh pana Bradyho zcela výjimečným, aby si vyznamenání zasloužil, pak samozřejmě ano. Pokud se měl na seznam dostat na žádost pana Hermana protože je ministrem, pak ne. V této zemi žijí nepochybně další stovky lidí, kteří prošli koncentráky nebo bojovali ve 2. světové válce za naši svobodu a vyznamenání také nedostávají. Proč tedy oni ne a pan Brady ano? Protože je strýcem pane ministra Hermana?
4. Je-li pravdou to, to předjímá otázka, pak jistě ne.

Zdeněk Ondráček (KSČM) v Poslanecké sněmovně.

Zdeněk Ondráček, poslanec (KSČM)
1. Samozřejmě, že půjdu.
2. Škoda, zde je odpověď podmiňována negativní odpovědí na předchozí otázku. Přesto odpovím. Budu se účastnit i jiných oslav vzniku Československa.
3. Do doby vypuknutí této pseudoaféry jsem jméno p. Bradyho nikdy neslyšel. Pokud má být jediným důvodem pro udělení nejvyššího státního vyznamenání to, že přežil Terezín a Osvětim tak mi to ve vztahu k dalším desítkám a stovkám lidí s podobným osudem přijde nedostatečně odůvodněné. Důvod bych pak viděl pouze v příbuzenství s p. Hermanem.
4. Udělení či neudělení státního vyznamenání je podle Ústavy jen a plně v kompetenci Prezidenta republiky. Pokud si některý z ministrů či politiků obecně chce nárokovat rozhodování komu udělit a komu naopak ne je třeba změnit Ústavu.

Jana Pastuchová, poslankyně (ANO)
1. Ne.
2. Ne - budu ve svém regionu Liberecký kraj.
3. Ano
4. V žádném případě.

Poslanec ODS, exministr zemědělství Petr Bendl

Petr Bendl, poslanec (ODS)
1. Nepůjdu.
2. Také ne.
3. Měl, ale už jiným prezidentem.
4. Nápadně to připomíná dobu před listopadem 89. Za názor příbuzného trpěla celá rodina. Skandální!

Jiří Skalický, poslanec (TOP 09)
1. Ne.
2. Nedorazím na Staroměstské nám. Každoročně se účastním všech akcí spojených se státním svátkem v regionu, v místě bydliště.
3. Ano.
4. Ne. Nemá ho to ani napadnout.

Zdeněk Bezecný, poslanec (TOP 09)
1. Ne.
2. Ne.
3. Ano.
4. Ne.

Jiří Dolejš na sjezdu KSČM.

Jiří Dolejš, poslanec (KSČM)
1. a 2. Ano, na Hrad se o státní svátek chystám. Nemyslím si že by se tento den měly řešit antipatie politiků - chodil jsem za Havla i Klause. Prezidentské volby a výhrady k tomu či onomu do tohoto významného dne nepatří, Na protesty bude v jiný den jistě prostor.

3. a 4. Pokud jde o otázku vyznamenání, kauza Jiřího Bradyho se bohužel již dostala do trapné až ostudné polohy. Lidé co přežili holocaust si úctu zaslouží. Zatím nevím jediný relevantní důvod proč by nemohl vyznamenání dostat a určitě to nesmí mít nic společného s tím koho má v přízni. Už kvůli mezinárodní prestiži ČR je dobré celou věc důstojně a s velkorysostí ukončit. Otázkou je zda by pomohla změna rozhodnutí Hradu o udělení vyznamenání. Mysleme ale také obecně na city lidí co Osvětim či Terezín přežili a nechtějme tu hrát přetlačovanou a ze všeho vytřískávat politické body.

Herbert Pavera, poslanec (TOP 09)
1. Ne, nepůjdu.
2. Určitě půjdu slavit významný den v historii naší země, ale nebude to účast na oslavách, jen navštívím významná místa - sochu sv. Václava, sochu T.G. Masaryka apod., a uctím tak sám se svou rodinou naše bývalé státníky, politiky,...
3. Určitě by měl být vyznamenán.
4. Bohužel, o udělování vyznamenání rozhoduje současný pan prezident tak, jak rozhoduje. Ale neměl by vynechávat lidi, kteří bojovali za svobodu, trpěli, pomáhali druhým.... A hlavně, pan prezident by neměl lhát.

Jiří Koubek, poslanec (TOP 09)
1. a 2. Státní svátek oslavím důstojně s lidmi, kteří si zaslouží důstojnost. Z toho logicky vyplývá, že nepůjdu za panem prezidentem na Hrad.
3. a 4. Vyznamenáni mají být ti, kteří jsou pro ostatní vzorem ve své statečnosti, zásluhách pro zemi a umu. K nominaci pana Bradyho se Poslanecká sněmovna vyjádřila jednoznačně kladně.

Ladislav Šincl, poslanec (ČSSD)
1. Ne.
2. Nevylučuji to, ale bydlím 400 km od Prahy.
3. Určitě ano.
4. Určitě ne.

Petr Gazdík

Petr Gazdík, poslanec (TOP 09)
1. Nepůjdu.
2. Jako jeden z pořádajících dorazím na Staroměstské náměstí.
3. Měl. Vázat vyznamenání na činy příbuzných je naprosto absurdní.
4. Je to svátek české státnosti, nikoliv svátek prezidenta republiky, na jehož státnickou moudrost bychom se měli mít možnost spolehnout. Nemůžeme.

František Vácha, poslanec (TOP 09)
1. Ne, nepůjdu.
2. Čas strávím doma s rodinou.
3. Ano, měl.
4. Myslím, že zásahy prezidenta jsou v tomto směru nepřípustné.

Pavel Čihák, poslanec (ANO)
1. Ano.
2. Ne
3. Nyní už ne na Hradě.
4. Ne.

Josef Šenfeld, poslanec (KSČM)
1. Ano.

2., 3. a 4. Bez odpovědi.

Gabriela Pecková, poslankyně (TOP 09)
1. Ne.
2. Ano.
3. Ano.
4. Ne.

Dalších 15 odpovědí (například poslanec Schwarzenberg nebo senátor Hampl)

Předchozích 15 odpovědí (například poslanci Junek a Štětina nebo senátorka Emmerová)

Autoři: , , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.