Lidovky.cz

Sokl pomníku má být památka

Česko

  8:44
PRAHA - Torzo bývalého Stalinova pomníku na Letné má šanci proslavit se. Klub za starou Prahu ho navrhne na seznam chráněných památek.

Blokáda oceanária. Klub za starou Prahu chce oddálit výstavbu podmořského světa na místě pomníku. foto: Lidové noviny

Když komunisté v roce 1955 vztyčili na Letné pomník Josifa Vissarionoviče Stalina, jen málokdo z Pražanů ten obří kamenný kolos tyčící se nad Prahou obdivoval. Paradoxně právě nyní, kdy z odstřeleného pomníku zbyl jen kamenný podstavec, se podnikají pokusy o záchranu alespoň tohoto torza.

Klub za starou Prahu v nejbližší době požádá ministerstvo kultury, aby sokl Stalinova pomníku zapsalo na seznam nemovitých kulturních památek.

„To místo je fantastické, ten pomník byl postaven ze skutečného kamenného masivu a je důležitý jako připomínka té doby,“ obhajuje myšlenku architekt Martin Krise z Klubu za starou Prahu.

Někteří experti to považují za špatný vtip. „Kdyby Stalinův pomník stál celý, tak by všichni usilovali o to ho zbourat. Teď paradoxně chce někdo chránit jeho sokl. To je zneužívání institutu památkové ochrany,“ řekl historik architektury Petr Kratochvíl z Ústavu dějin umění Akademie věd.

Nejde o to, že by se milovníci památek zbláznili. Spíše je za tím racionální úvaha. „Cítím za tím snahu zabránit tomu, aby pod pomníkem vznikl ten hloupý nápad, jakým je vybudování oceanária,“ dodal Kratochvíl. Reagoval tak na úmysl magistrátu, jenž chce prostory kolem pomníku dlouhodobě pronajmout australské společnosti Underwater World Oceanarium. Ta chce podstavec odstranit a v okolí někdejšího pomníku postavit obří akvárium se žralokem a 250 druhy mořských ryb. Magistrát na myšlence oceanária trvá. Právě jednáme s investorem o nájemní smlouvě. Tu projedná městská rada,“ sdělil náměstek primátora Pavel Klega.
 Klub za starou Prahu připouští, že památková ochrana podstavce Stalinova pomníku může projekt oceanária na čas zablokovat. Podle nich však existují i další důvody pro zápis na seznam památek. „Není to žádný opuštěný sokl. Jsou u toho i schodiště a terasa. To místo je i pointou Pařížské ulice a má urbanistické souvislosti s historickým jádrem města,“ prohlásil jednatel Klubu za starou Prahu Richard Biegel.

Není to přitom poprvé, kdy se památkáři musejí zabývat architekturou socialistického realismu. Za památku už byl prohlášen bývalý hotel International v Podbabě jako významný doklad doby, v níž vznikl. Pro západoevropské turisty je to rarita. „Dokonce je dnes ještě nablýskanější než dřív,“ podotkl Krise. Stejný styl zachovával i Stalinův pomník.

„Socialistický realismus byl styl, který začal v Sovětském svazu v 50. letech minulého století a skončil v roce 1955. Chruščov ho tehdy odsoudil s tím, že jde o plýtvání, když se na ozdoby mrhá penězi. K nám byl tento styl importován,“ líčí Kratochvíl. Architekti a urbanisté si však víc cení spíše některých staveb pozdějšího období 60., 70. a 80. let, které vrátilo českou architekturu k moderní tradici. V té době se proslavily stavby takzvaného bruselského stylu, který v Praze reprezentoval například nyní vyhořelý Bruselský pavilon na Výstavišti. Dodnes stojí bruselská restaurace EXPO ’58 na Letné, bohužel je nyní veřejně nepřístupná.

Na seznam památek byl letos po bouřlivé diskusi zapsán obchodní dům Máj (nyní Tesco) na Národní třídě. O Kotvě, dalším obchodním domě navrženém na památku, ministerstvo dosud nerozhodlo.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.