Lidovky.cz

Nejsme horší než jiné země

Česko

  7:48
PRAHA - Komise se na nás dívá tvrdším okem, tvrdí v rozhovoru pro LN europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL), autor apelu na komisi, který se čerpání z eurofondů dlouho věnuje.

Jan Březina foto: ČTK

LN Vyzýváte Evropskou komisi, aby zrychlila schvalování českých programů. Sdílíte tedy názor ministra Jiřího Čunka, že problémy s čerpáním fondů způsobuje hlavně komise?

 Tvrdit to takhle zjednodušeně je strašně neseriózní. Říkám to s plným vědomím, že to tvrdí šéf mé strany. Sklízíme plody podle pořekadla „jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá“. Zaskakovali jsme komisi změnami vyjednávačů, změnami přístupů a naší státní správou, která neumí horizontálně spolupracovat. V Bruselu jsme pak buď na příslušné euroúředníky hartusili, nebo se chovali podřízeně. Nebrali jsme je jako partnery a sami získali pověst neseriózního protějšku.

LN Píšete ale Bruselu, nikoliv ministru Čunkovi. Proč tedy?

 Protože teď už je to ve fázi, kdy je reakce komise důležitější než naše. Chceme vytvořit určitý tlak uvnitř komise na tým, který nás má na starosti, aby se věci rychleji hýbaly.

LN V dopise se ohrazujete proti „tvrdším kritériím“ vůči Česku. Měří nám jiným metrem?

 Máme pocit, že to tak je. Přece jen máme schváleny tři programy z Evropského sociálního fondu, zatímco v případě programů, spadajících pod regionální rozvoj komisařky Hübnerové, máme čistou nulu. A že bychom byli o tolik horší než jiné státy, se mi nezdá. Tým pro Česko na ředitelství pro regionální rozvoj je zvláštní: personálně podhodnocený a vede ho až příliš důkladný úředník. Na nás se dívají tvrdším okem než na okolní země.

LN Máte konkrétní důkazy?

 Máme velmi věrohodné indicie, ale nelze je zveřejnit kvůli diskrétní povaze vyjednávání.

LN Téma eurofondů sledujete. Jak jste vnímal odvolání ministryně Kuchtové?

 Paní ministryně nepochopila situaci, ve které program byl, a nepochopili to ani její podřízení. Ale ta kritika nemířila k podstatě problému. Byl to personální atak.

LN Ministr Čunek coby zastřešující autorita se z celé kauzy vyvázal. Bylo to správné?

 Těžko tišit kritiku jiné strany, když ji rozpoutala ministrova stranická kolegyně. A těžko se přidávat ke kritice, když program spadající pod úřad Jiřího Čunka byl ve stejné, ne-li horší situaci. Integrovaný operační program je na tom totiž ještě bídněji. Nicméně je to koncepční záležitost.

LN Kolik programů se podle vás stihne letos schválit?

 Rozhodně ne všechny. Optimistický výsledek je nadpoloviční počet. Ale pozor: schválení programu neznamená jeho plný rozjezd, proto bych konec roku tolik nedémonizoval. Resorty musí připravit příručky pro žadatele, aby si o peníze mohli říci. Pokud mohu soudit z programu pro rozvoj venkova, který byl schválen před pěti měsíci, příručka vyšla minulý týden, není důvod k optimismu.

LN Kdy tedy podle vás nastane bod zlomu?

 Jestliže bychom ještě podstatnou část příštího roku nečerpali peníze, bude to situace už za hranicí tragičnosti. A nebude škodit jen Jiřímu Čunkovi, který ukázal odolnost vůči tlaku na jeho rezignaci, ale i straně a všem, kteří s penězi z fondů počítají.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.